odrzucenie implantu zęba objawy

Odrzucenie implantu zęba – objawy, które powinny być powodem do niepokoju

Jakub Kaczmarek
Dowiedz się, czym jest odrzucenie implantu zęba. Objawy, ich najczęstsze przyczyny i sposoby przeciwdziałania poznasz, gdy przeczytasz nasz krótki artykuł. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko tego problemu!

Jakie symptomy daje odrzucenie implantu zęba? Objawy tego stanu chorobowego są specyficzne czy można pomylić je z innymi dolegliwościami? Czytaj nasz tekst i dowiedz się więcej, aby przeciwdziałać takim sytuacjom.

Odrzucenie implantu zęba – objawy

Jednym z powikłań po zabiegu wszczepienia implantu może być jego odrzucenie. Oznacza, że implant nie złączył się z kością w zaplanowany sposób.

Gdy następuje odrzucenie implantu zęba, objawy to: 

  • gorączka;
  • ruchomość implantu; 
  • ropny wysięk w miejscu wszczepienia;
  • zaczerwienienie i bolesność dziąsła (która nie ustępuje przez dłuższy czas nawet po przyjęciu środków przeciwbólowych);
  • ogólny stan zapalny organizmu.

Żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć! Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych symptomów, natychmiast zgłoś się do lekarza, który przeprowadził zabieg wszczepienia implantów. Szybko podjęte leczenie daje najlepsze efekty i zostanie możliwie szybko zakończone!

Przyczyny odrzucenia implantu zęba

Objawy odrzutu implantu zęba zdarzają się jedynie przy ok. 17% wszystkich zabiegów wszczepienia implantów. Czynnikami, które mogą sprzyjać ich występowaniu, są najczęściej: 

Jeśli więc zależy ci na tym, aby uniknąć nieprzyjemności, dokładnie stosuj się do zaleceń swojego stomatologa. 

  1. Przynajmniej 2 razy dziennie bardzo dokładnie oczyszczaj zęby i całą jamę ustną (jest to szczególnie ważne przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu). 
  2. Stosuj płyny do płukania jamy ustnej, irygator oraz nici dentystyczne. 
  3. Jeśli możesz, wymień też zwykłą szczoteczkę na soniczną lub elektryczną. 

Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko odrzucenia implantu zęba. Objawy tego stanu są bardzo nieprzyjemne i mogą utrzymywać się długo!

Odrzucenie implantu zęba nie jest częstym powikłaniem, jednak może wystąpić nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej. Dotyczy to zarówno implantów tytanowych, jak i cyrkonowych Po zabiegu dokładnie obserwuj miejsce wszczepienia implantu, a w razie wątpliwości lub nieprzyjemnych objawów – skorzystaj z pomocy lekarza. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony na implantach

Jak przebiega mocowanie korony na implantach?

Następny artykuł
korony kompozytowe

Korony kompozytowe – ceny i cechy wyróżniające ten rodzaj wypełnienia

Podobne artykuły