odrzucenie implantu zęba objawy

Odrzucenie implantu zęba – objawy, które powinny być powodem do niepokoju

Jakub Kaczmarek
Dowiedz się, czym jest odrzucenie implantu zęba. Objawy, ich najczęstsze przyczyny i sposoby przeciwdziałania poznasz, gdy przeczytasz nasz krótki artykuł. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko tego problemu!

Jakie symptomy daje odrzucenie implantu zęba? Objawy tego stanu chorobowego są specyficzne czy można pomylić je z innymi dolegliwościami? Czytaj nasz tekst i dowiedz się więcej, aby przeciwdziałać takim sytuacjom.

Odrzucenie implantu zęba – objawy

Jednym z powikłań po zabiegu wszczepienia implantu może być jego odrzucenie. Oznacza, że implant nie złączył się z kością w zaplanowany sposób.

Gdy następuje odrzucenie implantu zęba, objawy to: 

  • gorączka;
  • ruchomość implantu; 
  • ropny wysięk w miejscu wszczepienia;
  • zaczerwienienie i bolesność dziąsła (która nie ustępuje przez dłuższy czas nawet po przyjęciu środków przeciwbólowych);
  • ogólny stan zapalny organizmu.

Żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć! Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych symptomów, natychmiast zgłoś się do lekarza, który przeprowadził zabieg wszczepienia implantów. Szybko podjęte leczenie daje najlepsze efekty i zostanie możliwie szybko zakończone!

Przyczyny odrzucenia implantu zęba

Objawy odrzutu implantu zęba zdarzają się jedynie przy ok. 17% wszystkich zabiegów wszczepienia implantów. Czynnikami, które mogą sprzyjać ich występowaniu, są najczęściej: 

Jeśli więc zależy ci na tym, aby uniknąć nieprzyjemności, dokładnie stosuj się do zaleceń swojego stomatologa. 

  1. Przynajmniej 2 razy dziennie bardzo dokładnie oczyszczaj zęby i całą jamę ustną (jest to szczególnie ważne przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu). 
  2. Stosuj płyny do płukania jamy ustnej, irygator oraz nici dentystyczne. 
  3. Jeśli możesz, wymień też zwykłą szczoteczkę na soniczną lub elektryczną. 
Zobacz też:
Implant zębowy – czy boli? Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko odrzucenia implantu zęba. Objawy tego stanu są bardzo nieprzyjemne i mogą utrzymywać się długo!

Odrzucenie implantu zęba nie jest częstym powikłaniem, jednak może wystąpić nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej. Dotyczy to zarówno implantów tytanowych, jak i cyrkonowych Po zabiegu dokładnie obserwuj miejsce wszczepienia implantu, a w razie wątpliwości lub nieprzyjemnych objawów – skorzystaj z pomocy lekarza. 


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony na implantach

Jak przebiega mocowanie korony na implantach?

Następny artykuł
korony kompozytowe

Korony kompozytowe – ceny i cechy wyróżniające ten rodzaj wypełnienia

Podobne artykuły