implant zęba czy boli

Implant zębowy – czy boli? Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Anna Wiktor
Jakie pytania zadają osoby, które decydują się na implant zębowy? Czy boli – oto najczęstsze pytanie, na które poszukaliśmy odpowiedzi.

Implant zęba to tytanowa śruba, która zastępuje korzeń zęba. Najczęściej stosowane są implanty tytanowe i cyrkonowe. Wspomnianą śrubę dentysta musi wszczepić w kość żuchwy lub szczęki, a następnie odbudować ząb i sprawić, by braki w uzębieniu stały się tylko przykrym wspomnieniem. Na co musisz się nastawić jako pacjent?

Na czym polega zabieg wszczepiania implantu zęba?

Zakładanie implantu to prosty zabieg chirurgiczny, podczas którego dentysta musi wykonać kilka czynności w określonych odstępach czasu. W sumie proces wszczepienia implantu zębowego trwa od 3 do 6 miesięcy, jednak najważniejsze jest tu samo zamocowanie implantu.

Jak zakładane jest takie uzupełnienie protetyczne?

Wstawienie implantu trwa zwykle od 30 minut do 2 godzin, jednak sama odbudowa zęba wymaga jeszcze kilku wizyt w dentysty. Pierwsza wizyta przeznaczona jest na zamocowanie w kości tytanowej śruby. Na dalszym etapie leczenia implantologicznego, na implancie mocowana jest śruba gojąca i sztuczny ząb.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba

Czy zabieg taki jest dla każdego? Nie. Najczęstsze przeciwwskazania to:

  • znaczny zanik tkanki kostnej;
  • wiek poniżej 17. roku życia;
  • ciąża;
  • osteoporoza;
  • epilepsja;
  • choroba nowotworowa.

Czy wstawianie implantu zęba boli?

Zanim nowy ząb pozwoli ci znów cieszyć się pięknym uśmiechem, musisz przejść przez leczenie implantologiczne. Jak to wygląda pod kątem dolegliwości bólowych?

Zakładanie implantu zęba. Czy boli?

Stomatologia zna wiele metod walki z bólem, dzięki czemu sam zabieg protetyczny jest całkowicie bezbolesny. Implantolog wykorzystuje znieczulenie miejscowe, zatem uzupełnienie brakującego zęba przebiega szybko i sprawnie. Kilka godzin po zabiegu możesz jednak poczuć ból. Jak go pokonasz?

Implant zębowy – czy boli po zabiegu?

Sam zabieg stomatologiczny przebiega sprawnie i bez bólu. Co dzieje się, gdy znieczulenie przestanie działać? Pomogą ci w tym leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza implantologa. Możesz też wykorzystać zimne okłady, skuteczne przy takich problemach, jak opuchlizna. Takie dolegliwości są częste, pamiętaj jednak, że mijają one w ciągu kilku dni po zabiegu.

Jak postępować po zabiegu wszczepiania implantu?

Ponieważ tytan świetnie integruje się z kością, proces gojenia przebiega dość szybko. Jeśli nie chcesz, by powikłania utrudniły ci życie, musisz zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. To ważne, szczególnie w pierwszym kwartale po zabiegu.

Odrzucenie implantu – najczęstsze przyczyny

Ten problem zdarza się rzadko, ale o ryzyku nie możesz zapominać. Aby zminimalizować ryzyko odrzucenia implantu, musisz znać jego przyczyny. Te najczęstsze to:

  • choroby o charakterze autoimmunologicznym;
  • korzystanie z bisfosfonianów;
  • palenie papierosów.

Jakie objawy powinny wzbudzić twoje zaniepokojenie? Utrzymujący się przez dłuższy czas ból oraz stan zapalny dziąsła wokół implantu.

ABC postępowania po implantacji zęba

Po zabiegu musisz wykonywać polecenia lekarza, dzięki czemu dziąsło będzie się szybciej goić, a ryzyko odrzucenia implantu znacznie się zmniejszy.

Przestrzegaj tych zasad:

  • nie dotykaj rany po zabiegu palcami ani językiem;
  • unikaj gryzienia pokarmu po tej stronie, po której znajduje się implant;
  • korzystaj z płukanek, które przyspieszą proces gojenia.

Zabieg implantacji cieszy się coraz większym powodzeniem wśród pacjentów, głównie ze względu na trwałość i estetykę. Dobry stomatolog sprawi, że odbudowa zęba lub wstawienie protezy na implancie nie będzie boleć, a założone implanty stomatologiczne będą wyglądały jak naturalne zęby.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
co zamiast implantu

Co zamiast implantu zęba może się sprawdzić? Jakie alternatywne rozwiązania możesz wybrać?

Następny artykuł
tyłozgryz

Rozpoznanie i leczenie tyłozgryzu u dorosłych i dzieci. Jak radzić sobie z wadami zgryzu?

Podobne artykuły