suchy zębodół

Suchy zębodół – przyczyny, objawy, leczenie. Jak stomatologia walczy z takim powikłaniem po ekstrakcji zęba?

Anna Wiktor
Choć powikłania po ekstrakcji zęba zdarzają się dość rzadko, musisz liczyć się z ich wystąpieniem. Jedną z najczęstszych przypadłości jest suchy zębodół. Co każdy pacjent powinien wiedzieć na ten temat?

Choć powikłania po ekstrakcji zęba zdarzają się dość rzadko, musisz liczyć się z ich wystąpieniem. Jedną z najczęstszych przypadłości jest suchy zębodół. Co każdy pacjent powinien wiedzieć na ten temat?

Usunięcie zęba w wielu przypadkach okazuje się niezbędnym zabiegiem stomatologicznym. Zwykle przebiega szybko i sprawnie, jednak około 4% pacjentów musi się po nim zmierzyć z problemem, jakim jest suchy zębodół. A ponieważ suchy zębodół po wyrwaniu zęba jest to przypadłość uciążliwa i bolesna, skuteczne leczenie tej dolegliwości staje się bardzo ważne. Jak w porę rozpoznasz problem? Z jakimi dolegliwościami musisz się niezwłocznie zgłosić do dentysty? Podpowiadamy!

Najczęstsze powikłania po usunięciu zęba

Są sytuacje, w których nawet najlepszy stomatolog nie jest w stanie uratować chorego zęba, a jego usunięcie staje się koniecznością. Ekstrakcja zęba może z kolei wiązać się z powikłaniami występującymi nawet wtedy, gdy zabieg usuwania chorego zęba przebiegnie bez zakłóceń.

Najczęstsze komplikacje suchego zębodołu nieleczonego to:

  • ból oraz trudności pojawiające się podczas jedzenia;
  • zakażenie bakteryjne;
  • poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół).

Czym jest suchy zębodół? Jak i dlaczego powstaje?

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba, zwany też pustym zębodołem lub zapaleniem kości zębodołu, to najpoważniejsza ze wszystkich komplikacji mogących wystąpić po usunięciu zęba. Zabieg taki jest dość inwazyjny, a to oznacza ryzyko wystąpienia niespodziewanych problemów podczas gojenia się rany.

Niewielki skrzep o wielkim znaczeniu

W przypadku suchego zębodołu ogromne znaczenie ma niewielki skrzep, tworzący się w miejscu po usuniętym zębie. Dlaczego jest on tak ważny? Bo spełnia rolę naturalnego opatrunku i chroni zębodół przed bakteriami. Gdy skrzep nie może powstać, lub gdy zostanie uszkodzony, rana po zabiegu usuwania zęba będzie się wolniej goiła, a jednocześnie stanie się przyczyną silnego bólu.

Jakie czynniki sprzyjają suchemu zębodołowi po wyrwaniu zęba?

Na problemy z suchym zębodołem szczególnie mocno narażone są te osoby, które zaniedbują zdrowie zębów. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej sprzyja namnażaniu się bakterii, co w przypadku podrażnień po usunięciu zęba jest sporym zagrożeniem. Problemy z zębodołem pustym są też częstą przypadłością wśród palaczy. Pamiętaj, że nikotyna ma fatalny wpływ na dziąsła i zęby, szczególnie tuż po zabiegu ekstrakcji zęba. Wśród czynników, które sprzyjają pojawieniu się takiego problemu, mogą się znaleźć nie tylko bakterie. Wielu naukowców zajmujących się chorobami jamy ustnej zwraca uwagę na takie kwestie, jak:

  • zaburzenia związane z procesem krzepnięcia;
  • problemy z nadciśnieniem;
  • miażdżyca;
  • urazy mechaniczne, które zaburzają proces gojenia się rany;
  • wiek (problem ten najczęściej występuje wśród osób po 40. roku życia);
  • problemy związane z układem immunologicznym;
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca).

Suchy zębodół jak wygląda? Jak go rozpoznasz?

Symptomy wskazujące na pojawienie się suchego zębodołu mogą się pojawić nawet 7 dni po usunięciu zęba. Mogą ci dokuczać nawet przez dwa tygodnie, a w przypadku zignorowania problemu – doprowadzić do dalszych kłopotów z jamą ustną. Chcesz w porę rozpoznać ten problem i możliwie jak najszybciej udać się do dentysty? Objawy suchego zębodołu są dość charakterystyczne. Są to m.in.:

  • silny ból, który może promieniować w stronę oczodołu, skroni lub ucha;
  • obrzęk pojawiający się na dziąsłach w rejonie usuniętego zęba;
  • szary nalot na ścianach zębodołu;
  • bardzo duża wrażliwość na dotyk;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • przykry posmak w ustach;
  • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych;
  • szczękościsk;
  • stan podgorączkowy.

Leczenie suchego zębodołu – jakie metody możesz wykorzystać?

Suchy zębodół to uciążliwy i bolesny problem, zatem im prędzej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej. Nie czekaj, aż problem sam minie, gdyż ignorowanie problemu może mieć poważne konsekwencje.

Leczenie suchego zębodołu – co jest najważniejsze?

W przypadku suchego zębodołu głównym problemem jest uszkodzony skrzep, który stomatolog usuwa poprzez łyżeczkowanie. Następnym krokiem jest płukanie jamy ustnej roztworem soli fizjologicznej, dzięki której miejsce po zębie jest dokładnie oczyszczone i przygotowane do dalszej kuracji. Po wykonaniu tej czynności niezbędne jest oczyszczenie zębodołu i umieszczenie w nim odpowiednio dobranych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Często stosowanym środkiem są tabletki dozębodołowe z kwasem acetylosalicylowym. Miejsce po usuniętym zębie może też zostać zakryte preparatem podobnym do opatrunku, dzięki któremu minimalizowane jest ryzyko zakażenia. Zastosowanie żelowej gąbki hemostatycznej, która po 3–4 tygodniach sama się rozpadnie, to jeden z najprostszych sposobów na wyleczenie suchodołu.

Suchy zębodół – jak przyśpieszyć gojenie?

Jeśli chcesz możliwie jak najszybciej wrócić do dobrej formy, możesz skorzystać z zabiegów przyspieszających proces gojenia suchego zębodołu po wyrwaniu zęba. Pomagają w tym takie zabiegi, jak laser biostymulacyjny oraz ozonoterapia.

Jak chronić się przed suchym zębodołem po wyrwaniu zęba?

Chcesz, by rana szybciej się zagoiła? Chcesz zmniejszyć ryzyko powstania suchego zębodołu? Jeśli nie chcesz, by to bolesne powikłanie po wyrwaniu zęba utrudniało ci życie, musisz stosować się do zaleceń stomatologa. Te najważniejsze to:

  • delikatne szczotkowanie zębów, szczególnie w okolicy rany po ekstrakcji, dzięki czemu zakrywający ją skrzep nie zostanie podrażniony;
  • powstrzymanie się od jedzenia i picia przez przynajmniej 2 godziny od ekstrakcji;
  • korzystanie z antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej;
  • rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu przez 3 dni po zabiegu usunięcia zęba;
  • ograniczenie wysiłku fizycznego;
  • unikanie sięgania po zbyt gorące posiłki i napoje;
  • ograniczenie spożywania produktów spożywczych, które są dość twarde i mogą zaburzyć proces tworzenia się skrzepu.

Czym grozi ci zignorowanie suchego zębodołu?

Czy suchy zębodół sam się zagoi? Niestety nie. Nieleczony suchy zębodół może stać się przyczyną poważnych problemów. Jeśli w tkankach rozwinie się stan zapalny, może powstać ropień. W takim przypadku znów niezbędna stanie się interwencja stomatologa, który będzie musiał oczyścić zębodół z ropy. Suchy zębodół może też doprowadzić do zapalenia kości – poważnej choroby, w przypadku której niezbędna jest hospitalizacja.

Chcesz ograniczyć ryzyko wystąpienia suchego zębodołu? Jeśli tak, to po usunięciu zęba musisz bezwarunkowo przestrzegać zaleceń dentysty. Dzięki temu ochronisz podrażnioną kość i dziąsło przed infekcją bakteryjną i unikniesz sytuacji, w której skrzep ulegnie zniszczeniu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
chirurgiczne usuwanie zęba

Chirurgiczne usuwanie zęba. Cena, zabieg, wskazania

Następny artykuł
odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?

Podobne artykuły