Biały skrzep po wyrwaniu zęba

Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?

Aneta Redzik
Biały skrzep po wyrwaniu zęba? W pustym zębodole po zabiegu ekstrakcji może wystąpić biały nalot. Jest to oznaka, że skrzep został uformowany i chroni miejsce ekstrakcji. Sprawdź, jak przebiega proces gojenia.

Biały skrzep po wyrwaniu zęba to naturalna kolej rzeczy. Skrzep po ekstrakcji ósemek początkowo jest czerwony, potem zmienia się w cienką błonkę w białym kolorze. Chroni miejsce ekstrakcji przed bakteriami i zapobiega krwawieniu, co przekłada się na szybszy proces gojenia. To dlatego należy unikać płukania jamy ustnej w ciągu 24h po zabiegu – mógłby wypłukać, a w rezultacie usunąć skrzep.

Ekstrakcja zęba a proces gojenia – skrzep po ekstrakcji

Wyrywanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Powoduje naruszenie tkanek i naczyń krwionośnych. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Skrzep działa jak naturalny opatrunek – tamuje krwawienie, chroni przed zakażeniem i ułatwia gojenie się rany. Galaretowaty skrzep pojawia się w świeżej ranie, gdy nie zostały zastosowane szwy. Jeśli pacjent zaobserwuje biały skrzep po wyrwaniu zęba (włóknik), nie jest to powód do niepokoju. Biały nalot w okolicy rany oznacza, że formowanie się skrzepu przebiegło pomyślnie.

Pusty zębodół narażony jest na powikłania. Należą do nich:

  • zakażenia spowodowane przez bakterie;
  • stany zapalne (ropień);
  • suchy zębodół (zapalenie zębodołu).

Powikłania i opóźnienie gojenia rany powoduje nieprawidłowa higiena w jamie ustnej, choroby i niestosowanie się do zaleceń stomatologa. Jeśli wystąpi silny ból, objawy należy skonsultować z dentystą.

Biały skrzep po wyrwaniu zęba – ile trwa gojenie rany po usunięciu zęba?

W wyniku zabiegu ekstrakcji zęba przez 2 godziny po zabiegu pacjent powinien unikać jedzenia i picia (spożywania gorących pokarmów i płukania jamy ustnej). W pierwszej dobie po zabiegu, a najlepiej przez minimum 2-3 dni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny i palenie. Dzięki temu proces gojenia będzie mógł przebiegać bez przeszkód.

Po usunięciu zęba rana zasklepia się w ciągu kilku dni od zabiegu. Jednak cały proces gojenia trwa nawet przez kilka tygodni. W tym czasie pacjent może stosować delikatne leki przeciwbólowe. Jeśli ból poekstrakcyjny jest silny, należy udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Dentysta przepisze środki o działaniu przeciwzapalnym, może też wykonać płukanki o działaniu odkażającym (roztwór soli fizjologicznej).


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Promieniujący ból po wyrwaniu zęba

Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania

Następny artykuł
Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Podobne artykuły