włóknik po wyrwaniu zęba jak wygląda

Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?

Anna Wiktor
Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda i czym właściwie jest? Chcesz się dowiedzieć? W takim razie czytaj dalej! Wyjaśniamy jak przebiega proces wygojenia się rany po ekstrakcji zęba, ile trwa i kiedy udać się do dentysty na kontrolę!

W skrócie:

  • Włóknik to tkanka, która pojawia się na skrzepie w ciągu 12–72 godzin po ekstrakcji zęba ✔️
  • Wygląda jak biały lub szarawy nalot – w jego miejscu powstanie nowe dziąsło ✔️
  • W ciągu 2 tygodni rana zabliźni się, a włóknik zacznie przybierać różowy kolor ✔️
  • Jeśli uszkodzisz włóknik, w zębodole może rozwinąć się zakażenie ⚠️

Co to jest włóknik po wyrwaniu zęba? Jak wygląda i dlaczego się tworzy? Sprawdź, co warto wiedzieć o procesie gojenia się dziąsła po usunięciu zęba! Dzięki temu będziesz wiedział, co zrobić, by rana prawidłowo się wygoiła. Nie przeoczysz też istotnych objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji!

Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda? Proces gojenia się dziąsła

Co to takiego włóknik po wyrwaniu zęba? Jak wygląda? Odpowiedź na to pytanie będzie możliwa, jeśli dowiesz się jak przebiega zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba i proces gojenia się rany.

Najpierw rana po wyrwaniu wypełnia się krwią. Następnie (już w ciągu pierwszych 15-40 minut po ekstrakcji) zostaje zakryta przez tworzący się galaretowaty skrzep – naturalny „opatrunek”, który chroni ranę przed drobnoustrojami. Skrzep ten spaja też brzegi rany. Początkowo ma on kolor czerwony, z czasem pojawia się jednak na nim biały albo szaro-biały nalot. Tak właśnie tworzy się włóknik, czyli zdrowa tkanka, z której powstanie nowe dziąsło.

Biały nalot możesz zauważyć już w ciągu 12 godzin (maksymalnie w 2-3 dobie) po zabiegu. Później zniknie on, a dziąsło przybierze normalny, różowy kolor. Całkowicie rana po zębie zabliźni się w czasie dwóch tygodni. Twoje dziąsło ostatecznie zostanie jednak uformowane dopiero po kilku miesiącach.

Od wyrwania do zagojenia:
- dentysta usuwa ząb
- krew wypełnia zębodół
- w ciągu 5–45 minut powstaje skrzep
- komórki odpornościowe oczyszczają ranę
- skrzep pokrywają włókna kolagenu i powstają zdrowe tkanki

Więcej o włókniku 🔍

Dlaczego włóknik wygląda tak, jak wygląda? Mówiąc ściślej, włóknik (fibryna) to „rusztowanie” skrzepu, a białawy nalot tworzą kolagenowe włókna. Kolagen to także budulec skóry właściwej (znajdującej się pod naskórkiem). Jeśli widać go w miejscu ekstrakcji, oznacza to, że w ranie odbudowuje się tkanka łączna. Na niej z kolei powstaną nowe tkanki miękkie.

Co zrobić, aby rana po ekstrakcji zęba goiła się lepiej? Zalecenia

Czy wiesz, czym jest suchy zębodół w miejscu rany, zakażenie bakteryjne albo zapalenie okostnej? Wszystkie wymienione dolegliwości to możliwe powikłania po wyrwaniu zęba. Jak do nich nie dopuścić? Jeszcze przed usunięciem zęba należy omówić ze stomatologiem działanie, które przyspieszy wygojenie. Może to być np. założenie gąbki kolagenowej albo wstrzyknięcie w ranę białek osocza krwi (tzw. osocza wysokopłytkowego).

Higiena to podstawa

Po zabiegu usunięcia zęba dbaj o higienę jamy ustnej i przestrzegaj zaleceń, które otrzymałeś w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim, skoro wiesz, jak wygląda włóknik po wyrwaniu zęba, nie próbuj usuwać nalotu, który pojawił się w miejscu po wyrwaniu! Jeśli dopuścisz do usunięcia skrzepu, rana przestanie wykazywać cechy gojenia i może rozwinąć się zakażenie!

Włóknik to tkanka tworząca skrzep, na której powstaje nowe dziąsło.

Tego unikaj!

Przez kilka godzin po zabiegu nie jedz i nie pij. Przez 24 godziny nie wykonuj płukania jamy ustnej (po umyciu zębów po prostu wypluj resztki pasty). Postaraj się przez kilka dni nie palić papierosów, nie pić alkoholu, kawy oraz innych gorących napojów.

Jeśli pojawi się silny ból dziąsła po wyrwaniu zęba, dziura po ekstrakcji zacznie nieprzyjemnie pachnieć, albo krwawić, zgłoś się do lekarza. Wszystkie wspomniane objawy oznaczają, że tworzy się stan zapalny, rana goi się nieprawidłowo i mogą pojawić się powikłania! Jak wygląda włóknik po wyrwaniu zęba w takim przypadku? Może mieć np. całkiem szary kolor.

Zarówno po wyrwaniu dolnej ósemki, jak i górnej trójki trzeba bardzo dbać o ranę, a przede wszystkim starać się nie usunąć tworzącego się skrzepu (np. nie wypłukać go). Tylko wówczas w miejscu usuniętego zęba powstanie zdrowa tkanka i uda ci się uniknąć wystąpienia powikłań!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
proteza teleskopowa

Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu?

Następny artykuł
kiedy kawa po wyrwaniu zęba

Kiedy kawa po wyrwaniu zęba, czyli najczęstsze pytanie kawoszy

Podobne artykuły