Powikłania po wyrwaniu zęba

Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji

Aneta Redzik
Powikłania po wyrwaniu zęba to m.in szczękościsk, przedłużające się krwawienie i zapalenie zębodołu. Ich przyczyny to nie tylko zaniechanie stosowania się do zaleceń stomatologa, ale też choroby ogólnoustrojowe. Sprawdź, jak zapobiegać skutkom ubocznym ekstrakcji.

Powikłania po wyrwaniu zęba nie są niczym niezwykłym – każdy zabieg stomatologiczny jest obarczony pewnym ryzykiem. Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń dentysty, skutki uboczne występują stosunkowo rzadko. Mogą jednak pojawić się w wyniku choroby ogólnoustrojowej, np. cukrzycy, złego stanu zęba lub nieprawidłowego sposobu wykonania zabiegu.

Zakażenie bakteryjne i stan zapalny, czyli powikłania po zabiegu ekstrakcji

Ekstrakcja zęba może wiązać się z powikłaniami, które utrudniają codzienną aktywność. Najczęściej jest to ból pozabiegowy – gojenie rany w jamie ustnej może wiązać się z przewlekłym bólem – i stan zapalny po wyrwaniu zęba. Problem rozwiązują środki przeciwbólowe. Jeśli szczęka jest obolała i obrzęknięta, pomocne będą zimne okłady. Usunięcie dolnych ósemek może doprowadzić do szczękościsku. W takiej sytuacji przydadzą się specjalistyczne naświetlania.

Do groźniejszych powikłań usunięcia zęba należy:

  • zapalenie zębodołu (suchy zębodół);
  • obfite krwawienie (zależy od krzepliwości krwi);
  • zapalenie kości zębodołu (zapalenie okostnej);
  • zakażenie bakteryjne (ropa).

Powikłania po wyrwaniu zęba – jak ich uniknąć?

Przyczyny powikłań po wyrwaniu zęba to m.in.:

  • niestosowanie się do zaleceń stomatologa;
  • nieodpowiedni sposób przeprowadzenia zabiegu;
  • pozostawione w zębodole odłamki zębowe;
  • choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie).

Warto stosować się do zaleceń dentysty. To, ile gojenie trwa zależy od indywidualnych predyspozycji, ale pacjent może wspomóc regenerację tkanki. Zabieg usunięcia zęba wymaga powstrzymania się od spożywania ostrych oraz gorących napojów i potraw, które mogłyby uszkodzić skrzep. Aby rana mogła się goić, należy też unikać pokarmu, który trzeba pogryźć – można jeść kasze czy zupy. Zgodnie z zaleceniami przez 1-3 dni należy powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Jeśli jest to konieczne, pacjent powinien przyjmować antybiotyki i płukać jamę ustną specjalistycznymi roztworami.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak długo boli po wyrwaniu zęba

Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania

Następny artykuł

Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Podobne artykuły