Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Aneta Redzik
Ból sąsiedniego zęba to jeden z objawów ingerencji w organizm człowieka, jaką jest ekstrakcja. Boli nie tylko uszkodzona tkanka, ale także naruszone przy okazji zęby. Sprawdź, ile może trwać ból po ekstrakcji.

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu to częsty wynik wizyty w gabinecie stomatologicznym. Po zabiegu usunięcia zęba sąsiednie zostają obruszone, co może powodować dyskomfort i dolegliwości bólowe. Natężenie bólu porównywalne jest do dyskomfortu spowodowanego przez nocne zaciskanie zębów.

Ból po usunięciu zęba – przyczyny bólu

Ekstrakcja zęba to zabieg, który może powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Wykonywany m.in. za pomocą chirurgicznego dłutowania wiąże się z naruszeniem innych zębów, co wywołuje dyskomfort. Ryzyko powikłań wzrasta, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza. Zwiększa je też higiena jamy ustnej i choroby ogólnoustrojowe.

Gdy rana zaczyna się goić, obrzęk, ból dziąsła czy ból zęba sąsiedniego nie powinien zaskakiwać. Jednak długotrwały, promieniujący ból po wyrwaniu zęba to wskazówka, że konieczna jest powtórna wizyta u dentysty. Powikłania po ekstrakcji to także:

Jak długo boli po zabiegu ekstrakcji zęba?

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu to naturalny wynik naruszania zębów. Zabieg stomatologiczny powoduje go najczęściej wtedy, gdy usunięty ząb był dość ciasno otoczony sąsiadującymi.

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba? Ból w obrębie sąsiednich zębów pojawia się, kiedy zanika działanie leków znieczulających, czyli po około 2 godzinach od ich podania. Jeśli utrzymuje się dłużej niż dzień po zabiegu albo pojawią się inne niepokojące objawy, warto udać się do stomatologa. Lekarz poda środki, które uśmierzą ból poekstrakcyjny.

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak złagodzić ból po ekstrakcji zęba?

Zabieg chirurgiczny, jakim jest usunięcie zęba skutkuje uszkodzeniem tkanek i nierzadko obruszeniem zębów sąsiadujących z wyrywanym. W rezultacie proces gojenia ulega wydłużeniu, a pacjent odczuwa dyskomfort.

W złagodzeniu skutków ubocznych i powikłań pomogą nie tylko leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (ibuprofen, paracetamol), ale również zimne okłady. Aby przyspieszyć gojenie się rany, w pierwszej dobie pacjent powinien unikać twardych pokarmów i płukania jamy ustnej. Przez około 3 dni po ekstrakcji zęba należy też zrezygnować z palenia papierosów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Biały skrzep po wyrwaniu zęba

Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?

Następny artykuł
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły