Promieniujący ból po wyrwaniu zęba

Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania

Aneta Redzik
Promieniujący ból po wyrwaniu zęba to powikłanie wynikające ze stanu zapalnego. Aby go złagodzić, lekarz może przepisać środki znieczulające i antybiotyk. Sprawdź, ile może trwać silny ból dziąsła.

Promieniujący ból po wyrwaniu zęba to najczęściej wynik uszkodzenia tkanki miękkiej połączonego z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Pacjent, który po usunięciu zęba nie stosuje się do zaleceń lekarza, może doświadczyć powikłania, jakim jest poekstrakcyjne zapalenie zębodołu. Stan zapalny powoduje nie tylko pulsujący ból, ale też nieprzyjemny posmak w ustach czy powiększenie węzłów chłonnych.

Ekstrakcja zęba – powikłania i przyczyny bólu po ekstrakcji

Wyrywanie zęba to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Zarówno kleszcze, jak i chirurgiczne dłutowanie prowadzą do naruszenia tkanek i naczyń krwionośnych. Z tego powodu mogą pojawić się powikłania rany poekstrakcyjnej. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować ze stomatologiem.

Proces gojenia się rany po usunięciu ósemek to m.in. widoczna opuchlizna, obrzęk dziąsła i ból sąsiedniego zęba. W zębodole tworzy się wtedy galaretowaty skrzep, który działa jak opatrunek. Jeśli ulegnie on uszkodzeniu, może pojawić się zakażenia bakteryjne lub stan zapalny (np. ropne zapalenie zębodołu). Promieniujący ból po wyrwaniu zęba spowodowany jest przez suchy zębodół. Może on promieniować do ucha, oczodołu lub skroni.

Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo boli dziąsło, jak złagodzić ból zęba?

Po zabiegu ekstrakcji należy stosować się do zaleceń stomatologa. Pacjent nie może palić papierosów i pić alkoholu. Powinien unikać płukania jamy ustnej i spożywania twardych pokarmów. Co uśmierza ból? Zimne okłady i lody. Aby łagodzić ból poekstrakcyjny, można przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Dentysta może też przepisać leki znieczulające.

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba 8? Dolegliwości bólowe zależą od wielkości zęba, umiejscowienia zęba i stanu jamy ustnej w miejscu usunięcia zęba. Wpływa na nie także wrażliwość osobnicza. Mogą nasilać się po około 5 godzinach, gdy odrętwienie minie, a znieczulenie przestanie działać. Ból zęba znika samoistnie po około 2-3 dniach. Promieniujący ból po wyrwaniu zęba trwa dłużej – dolegliwości utrzymują się przez 7 do nawet 14 dni po zabiegu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Alkohol po wyrwaniu zęba

Alkohol po wyrwaniu zęba – jak picie alkoholu wpływa na znieczulenie?

Następny artykuł
Biały skrzep po wyrwaniu zęba

Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?

Podobne artykuły