Ból po wyrwaniu zęba 8

Ból po wyrwaniu zęba 8 – jak długo trwa ból po usunięciu ósemki?

Aneta Redzik
Ból po wyrwaniu zęba 8 może być silny i pulsujący. Co gorsze, z czasem, gdy znieczulenie przestaje działać, tylko przybiera na sile. Jego uciążliwość to kwestia indywidualna, jednak zdecydowanie zmniejsza komfort życia. Jak długo boli po ekstrakcji ósemki? Sprawdź!

Ból po wyrwaniu zęba 8 to naturalna reakcja organizmu na ingerencję stomatologa. Powodem do niepokoju nie jest też gorączka czy obrzęk, które pojawią się w ciągu kilku godzin po zabiegu. Aby móc bez przeszkód wykonywać codzienne aktywności, warto wiedzieć, jak złagodzić ból po ekstrakcji zęba mądrości. Domowe sposoby obkurczają naczynia krwionośne zmniejszając opuchliznę i nasilenie dolegliwości bólowych.

Ekstrakcja zęba a ból po wyrwaniu – przyczyny bólu zęba i powikłania

Prawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny i znieczulenie zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań oraz dolegliwości bólowe związane z ekstrakcją zęba. Ból jest naturalny dla procesu gojenia, kiedy naruszone zostają nerwy i tkanki.

Jeśli ból się nasila, konieczna jest wizyta u dentysty. Może to oznaczać, że wystąpiły powikłania takie jak:

Ból po wyrwaniu zęba 8 – ile trwa ból po usunięciu ósemki?

Ból pozabiegowy pojawia się, gdy słabnie działanie leków znieczulających podanych w trakcie zabiegu. Jego nasilenie zależy od wrażliwości osobniczej, rodzaju i stanu zębów (próchnica), a nawet higieny jamy ustnej.

Jak długo boli po wyrwaniu zęba? Ból poekstrakcyjny zazwyczaj trwa przez kilka godzin do kilku dni po zabiegu. Jednak w przypadku ekstrakcji zęba mądrości konieczne może być nacięcie dziąsła (ósemki dolne). Wtedy gojenie dziąsła wydłuża się nawet do kilku tygodni. Jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, proces gojenia trwa dłużej.

Jak złagodzić ból po ekstrakcji?

Zabieg usunięcia zęba jest stosunkowo prosty, ale wciąż inwazyjny. Z tego powodu pacjent powinien dać sobie czas, w którym tkanka będzie mogła się zregenerować. Nie wolno palić papierosów ani pić alkoholu, a w przypadku nasilenia dolegliwości bólowych najlepiej udać się do dentysty.

W razie potrzeby stomatolog przepisze receptę na lek o działaniu przeciwbólowym czy maść znieczulającą. Aby skutecznie złagodzić silny ból można również sięgnąć po lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen). Pomocne będą też zimne okłady przykładane do policzka, a po kilku dniach można już stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba

Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba – jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?

Następny artykuł
Jak długo boli po wyrwaniu zęba

Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania

Podobne artykuły