Ból głowy po wyrwaniu zęba

Ból głowy po wyrwaniu zęba – czym jest efekt Godona po ekstrakcji zęba?

Aneta Redzik
Ból głowy po wyrwaniu zęba? Pulsujący ból może oznaczać groźne powikłania, dlatego konieczna jest powtórna wizyta u specjalisty. Sprawdź, co powoduje dolegliwości bólowe po ekstrakcji zęba.

Ból głowy po wyrwaniu zęba to powikłanie, które może pojawić się po zabiegu wykonanym w gabinecie stomatologicznym. Tak jak ból dziąsła lub ucha wynika z promieniowania dolegliwości bólowych wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego. Pacjent, który poczuje niepokojące objawy, powinien niezwłocznie udać się do dentysty w celu kontroli poekstrakcyjnej.

Efekt Godona a zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego

Skomplikowana ekstrakcja to usunięcie zęba, które nawet wykonane w prawidłowy sposób może spowodować skutki uboczne. Powikłania po wizycie w gabinecie dentystycznym to często kwestia indywidualnych predyspozycji, stanu jamy ustnej (np. próchnica) oraz nie stosowania się do zaleceń lekarza. Jeśli ból poekstrakcyjny jest uporczywy, dobre rozwiązanie to konsultacja z lekarzem, który wykonywał zabieg. W zależności od przyczyny bólu może on przepisać antybiotyki lub zalecić wizytę u neurologa.

Co ciekawe, ból głowy od zęba może być spowodowany przez efekt Godona. Jest to zaburzenie okluzyjne prowadzące do dolegliwości bólowych stawu skroniowo-żuchwowego. Usunięcie zęba powoduje powolne wysuwanie się z kości zęba stycznego przeciwstawnego (estruzja). Przyczyną bólu głowy są nie tylko braki zębowe, ale też m.in. wady zgryzu, bruksizm (zgrzytanie zębami) czy niedopasowane wypełnienie. Zestaw dolegliwości, na który składa się promieniujący ból potylicy, ucha czy żuchwy nasilający się po mówieniu i jedzeniu to zespół Costena.

Ból głowy po wyrwaniu zęba – jakie dolegliwości powoduje brak zęba?

Dentysta na pierwszym miejscu stawia leczenie – usunięcie chorego zęba to ostateczność. Dotyczy to zarówno zębów trzonowych i przedtrzonowych, zębów przednich czy dolnych ósemek. Jeśli jednak dojdzie do ekstrakcji, zabieg może spowodować powikłania takie jak:

  • ból zęba sąsiadującego;
  • migrena;
  • stan zapalny (zapalenie okostnej).

Aby złagodzić skutki uboczne po wyrwaniu zęba, pacjent przez kilka godzin powinien unikać żucia (jeść miękki pokarm – kasze, zupy) Dodatkowo należy zrezygnować na kilka dni z palenia papierosów i picia alkoholu, tak aby zębodół miał czas, by się zagoić. Ból głowy po wyrwaniu zęba można zmniejszyć stosując tabletki przeciwbólowe – wymagana jest konsultacja z lekarzem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Stan zapalny po wyrwaniu zęba

Stan zapalny po wyrwaniu zęba – jak przebiega zapalenie po ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
Czy można palić po wyrwaniu zęba

Czy można palić po wyrwaniu zęba – zabieg ekstrakcji a palenie papierosów

Podobne artykuły