Krwawienie po wyrwaniu zęba

Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak uniknąć krwawienia po ekstrakcji?

Aneta Redzik
Krwawienie po wyrwaniu zęba to naturalna kolej rzeczy. Problem pojawia się, gdy sączenie krwi po wyrwaniu zęba jest obfite i nie zanika po kilkunastu godzinach od zabiegu. Sprawdź, jak uniknąć krwi po zabiegu.

Krwawienie po wyrwaniu zęba pojawia się, kiedy w trakcie zabiegu dentysta przerwie ciągłość tkanki. Niewielkie krwawienie może trwać ok. 30 minut, sączenie krwi po wyrwaniu zęba utrzymuje się nawet do 5-6 godzin po zabiegu. Krew w ślinie niekiedy obecna jest przez 24 godziny po ekstrakcji. Jeśli pojawi się intensywne krwawienie, dentysta powinien je zatamować.

Zabieg usunięcia zęba a krwawienie – ryzyko powikłań

Po zabiegu ekstrakcji pacjent może odczuwać dolegliwości takie jak ból rany poekstrakcyjnej, lekkie krwawienie po wyrwaniu zęba, obrzęk dziąsła i podwyższona temperatura ciała. Niepokojące objawy to m.in. zapach ropy po wyrwaniu zęba oraz nasilające się lub utrzymujące dłużej niż 2-3 dni:

  • wysoka gorączka;
  • silny ból;
  • obfite krwawienie;
  • opuchlizna.

Po wyrwaniu zęba lekarz zabezpiecza pusty zębodół tamponem, który należy przygryzać przez ok. 30 minut. Niewielkie krwawienie może występować nawet przez kolejne kilkanaście godzin. Warto pamiętać, że delikatne sączenie krwi po wyrwaniu zęba jest normalne – przy silniejszym, długotrwałym krwawieniu z dziąsła najlepiej zgłosić się na wizytę kontrolną.

Na powikłania po zabiegu stomatologicznym niekiedy wpływa ogólny stan zdrowia (cukrzyca, choroby krzepnięcia krwi) i stan jamy ustnej po ekstrakcji. Przyczyną bywa też niestosowanie się do zaleceń stomatologa – nie wolno płukać okolicy rany ani palić papierosów.

Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak zmniejszyć dolegliwości?

Sączenie krwi po wyrwaniu zęba i dolegliwości bólowe to częste powikłania pozabiegowe. Jeśli krwawienie i ból zęba utrzymują się lub nasilają, zębodół powinien zobaczyć stomatolog.

Utrzymujące się krwawienie po wyrwaniu zęba wymaga zdecydowanego działania. Pacjent powinien zagryzać tampon – można wziąć sterylne waciki i zwinąć je w rulon albo zgiąć w kostkę – jednocześnie robiąc zimne okłady. Medyczny opatrunek uciskowy można usunąć po ok. 30 minutach. Intensywny krwotok oznacza konieczność założenia szwów.

Jak zapobiegać powikłaniom? Przez kilka godzin po ekstrakcji zęba pacjent nie powinien jeść i pić. Przez minimum 1-2 dni należy unikać gorących napojów, płukania jamy ustnej, papierosów i alkoholu, które mogą uszkodzić skrzep rany stanowiący naturalny opatrunek.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania

Następny artykuł
Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba

Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – czy złe samopoczucie to powikłanie po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły