Ból dziąsła po wyrwaniu zęba

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba – jak uniknąć powikłań?

Jakub Kaczmarek
Ból dziąsła po wyrwaniu zęba nie zawsze oznacza, że w organizmie rozwija się stan zapalny albo infekcja. Jak odróżnić jeden typ dolegliwości od drugiego i skąd wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza? Wyjaśniamy!

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba może dotyczyć jedynie okolicy rany albo promieniować na całą głowę i znacząco utrudniać funkcjonowanie. Jak sobie wówczas poradzić i czym łagodzić ból po ekstrakcji? Czy zawsze konieczna będzie pomoc stomatologa? Sprawdź!

Jak złagodzić ból dziąsła po wyrwaniu zęba?

Na początek warto zwrócić uwagę na to, że ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest czymś zupełnie normalnym! Zwykle stan ten utrzymuje się od 2-3 godzin do nawet 2 tygodni. Wiele zależy od twojego stanu zdrowia, stanu dziąseł, tego, czy konieczne było nacięcie dziąsła oraz rodzaju zęba. Pamiętaj, że zarówno zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba, jak i odbudowa tkanki kostnej trwają przez pewien czas (w przypadku ósemek kość odbudowuje się nawet do 6 miesięcy!).

Jak złagodzić ból dziąsła po wyrwaniu zęba? Kiedy znieczulenie dentystyczne przestanie działać, stosuj się do zaleceń, jakie otrzymałeś od swojego stomatologa! Może on polecić ci stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, leków na receptę albo produktów o działaniu miejscowym (takich jak przeciwbólowe spraye i maści). Bardzo często w pierwszych godzinach pomocne są też zimne okłady.

Kilka dni od usunięcia zęba możesz zastosować płukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego środkiem. Nie przeprowadzaj jednak tego zabiegu od razu w dniu ekstrakcji (zwłaszcza w czasie krwawienia!) – należy wtedy unikać płukanek, aby nie utrudniać gojenia ran.

Kiedy długo boli, nie lekceważ tego! Jak uniknąć powikłań

Długotrwały, silny, pulsujący i promieniujący do ucha ból dziąsła po wyrwaniu zęba może być oznaką powikłań. Nie lekceważ go! Silny ból po ekstrakcji zęba, któremu towarzyszy niemiły posmak i zapach w jamie ustnej to oznaka rozwijającej się infekcji ropnej (np. ropne zapalenie zębodołu) lub bakteryjnej. Znaczące dolegliwości bólowe mogą też oznaczać zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół).

Ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań zminimalizujesz, jeśli zaraz po zabiegu nie będziesz palić papierosów i pić alkoholu. Nie jedz też ostrych, gorących i twardych potraw oraz bardzo dbaj o higienę jamy ustnej.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba, tzw. ból poekstrakcyjny, jest normalnym stanem w czasie, kiedy goi się dziąsło. Jeśli jednak w trakcie procesu gojenia zauważysz dodatkowe niepokojące objawy, a ból trwa dłużej niż zapowiedział dentysta, koniecznie skonsultuj z lekarzem ten stan!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Dziąsła po wyrwaniu zęba

Dziąsła po wyrwaniu zęba – jak sprawić, że wygoją się szybciej?

Następny artykuł
martwy ząb ile wytrzyma

Martwy ząb – ile wytrzyma? Wyrywać czy leczyć?

Podobne artykuły