Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – jak wygląda jej założenie?

Jakub Kaczmarek
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, założona przez dentystę, wspiera proces gojenia się rany. Czy warto bliżej zainteresować się tą metodą? Jakie są inne sposoby na zminimalizowanie ryzyka bolesnych powikłań? Wyjaśniamy!

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba nie należy do najczęściej stosowanych preparatów. A szkoda! Jej założenie jest bezpieczną metodą, dzięki której pacjentom łatwiej jest uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań poekstrakcyjnych. Jeśli nigdy nie słyszałeś o tym produkcie albo chcesz wiedzieć, jak przebiega założenie gąbki kolagenowej, czytaj dalej!

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – kiedy się ją stosuje?

Czym jest gąbka kolagenowa? To niewielka żelowa gąbka, którą dentysta umieszcza w zębodole po usunięciu zęba. Dzięki temu gąbka kolagenowa po ekstrakcji zęba przyspiesza proces gojenia się rany, a także chroni organizm przed rozwojem powikłań. Jej działanie porównywalne jest do działania antybiotyków stosowanych po usunięciu zęba. W przeciwieństwie do nich, gąbka kolagenowa jest jednak produktem działającym miejscowo oraz wywołujących znacznie mniej ewentualnych skutków ubocznych. Można umieścić ją w zębodole zarówno podczas tradycyjnej ekstrakcji, jak i wówczas, gdy konieczne okazało się szycie dziąsła. Gąbka doprowadzi do zmniejszenia krwawienia rany, a po ok. 3-4 tygodniach samoczynnie się rozpuści.

Jak wygląda samo umieszczanie gąbki w dziąśle?

Zajmuje się tym lekarz stomatolog, który specjalnymi szczypcami wkłada gąbkę na miejsce. Następnie może zaszyć ranę lub podać pacjentowi tampon.

Zobacz też:
Antybiotyk po wyrwaniu zęba – kiedy trzeba będzie przyjąć lek?

Powikłania, których możesz uniknąć dzięki żelowej gąbce

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Już po ok. 45 minutach od ekstrakcji powinna przestać krwawić, a na jej powierzchni będzie widoczny czerwony skrzep. Następnie zmieni on barwę na białą, a rana z każdym dniem będzie stawała się mniej bolesna. Warto przy tym wiedzieć, że tak samo wygląda poprawnie gojąca się rana, niezależnie od tego, czy zastosowana została gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, czy nie. Jednakże po włożeniu w ranę gąbki spada ryzyko takich powikłań jak np. suchy zębodół.

Czym on jest?

Tzw. suchy zębodół to stan zapalny, któremu towarzyszy silny, promieniujący ból po wyrwaniu zęba. Dodatkowo często pojawia się również gorączka i gorsze samopoczucie. Takich objawów nie wolno lekceważyć i leczyć na własną rękę, np. stosując płyn do płukania jamy ustnej! Zamiast tego należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który wskaże właściwe metody leczenia.

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba to jedna z metod przyspieszających gojenie się rany. Wskazaniem do jej użycia jest m.in. sytuacja, w której ekstrakcji dokonano u pacjenta wcześniej cierpiącego z powodu powikłań. Zastosowanie gąbki może pomóc mu tym razem uniknąć przykrych doświadczeń. Jeśli więc planujesz usunięcie zęba, zapytaj dentystę o możliwość założenia gąbki kolagenowej – być może jest ona dobrym pomysłem również w twoim przypadku!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Ból po wyrwaniu zęba 8 – jak długo trwa ból po usunięciu ósemki?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Antybiotyk po wyrwaniu zęba

Antybiotyk po wyrwaniu zęba – kiedy trzeba będzie przyjąć lek?

Następny artykuł
Dziura po wyrwaniu zęba

Dziura po wyrwaniu zęba – kiedy zębodół dobrze się goi?

Podobne artykuły