gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – jak wygląda jej założenie?

Jakub Kaczmarek
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, założona przez dentystę, wspiera proces gojenia się rany. Czy warto bliżej zainteresować się tą metodą? Jakie są inne sposoby na zminimalizowanie ryzyka bolesnych powikłań? Wyjaśniamy!

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba nie należy do najczęściej stosowanych preparatów. A szkoda! Jej założenie jest bezpieczną metodą, dzięki której pacjentom łatwiej jest uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań poekstrakcyjnych. Jeśli nigdy nie słyszałeś o tym produkcie albo chcesz wiedzieć, jak przebiega założenie gąbki kolagenowej, czytaj dalej!

W skrócie:

  • Gąbka kolagenowa po ekstrakcji zęba służy do przyspieszenia procesu gojenia i ochrony przed powikłaniami poekstrakcyjnymi.🦷
  • Umieszcza się ją w zębodole za pomocą specjalnych kleszczy podczas tradycyjnej lub szytej ekstrakcji.🦷
  • Umieszczenie gąbki zmniejsza ryzyko wystąpienia suchego zębodołu, czyli zapalenia, któremu towarzyszy silny ból i inne niepokojące objawy.🦷
  • Pacjenci planujący usunięcie zęba mogą zapytać swojego dentystę o możliwość zastosowania gąbki kolagenowej w celu wspomagania gojenia.🦷

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba – kiedy się ją stosuje?

Czym jest gąbka kolagenowa? To niewielka żelowa gąbka, którą dentysta umieszcza w zębodole po usunięciu zęba. Dzięki temu gąbka kolagenowa po ekstrakcji zęba przyspiesza proces gojenia się rany, a także chroni organizm przed rozwojem powikłań. Jej działanie porównywalne jest do działania antybiotyków stosowanych po usunięciu zęba. W przeciwieństwie do nich gąbka kolagenowa jest jednak produktem działającym miejscowo oraz wywołującym znacznie mniej skutków ubocznych.

Ważne!

Gąbkę kolagenową można umieścić w zębodole zarówno podczas tradycyjnej ekstrakcji, jak i wówczas, gdy konieczne okazało się szycie dziąsła. Gąbka doprowadzi do zmniejszenia krwawienia rany, a po ok. 3-4 tygodniach samoczynnie się rozpuści.
gąbka kolagenowa pomaga w gojeniu ran poekstrakcyjnych

Jak wygląda samo umieszczanie gąbki w dziąśle?

Zajmuje się tym lekarz stomatolog, który specjalnymi szczypcami wkłada gąbkę na miejsce. Następnie może zaszyć ranę lub podać pacjentowi tampon.

Powikłania, których możesz uniknąć dzięki żelowej gąbce

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Już po ok. 45 minutach od ekstrakcji powinna przestać krwawić, a na jej powierzchni będzie widoczny czerwony skrzep. Następnie zmieni on barwę na białą, a rana z każdym dniem będzie stawała się mniej bolesna. Warto przy tym wiedzieć, że tak samo wygląda poprawnie gojąca się rana, niezależnie od tego, czy zastosowana została gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, czy nie. Jednakże po włożeniu w ranę gąbki spada ryzyko takich powikłań jak np. suchy zębodół.

Czym on jest?

Tzw. suchy zębodół to stan zapalny, któremu towarzyszy silny, promieniujący ból po wyrwaniu zęba. Dodatkowo często pojawia się również gorączka i gorsze samopoczucie. Takich objawów nie wolno lekceważyć i leczyć na własną rękę, np. stosując płyn do płukania jamy ustnej! Zamiast tego należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który wskaże właściwe metody leczenia.

Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba to jedna z metod przyspieszających gojenie się rany. Wskazaniem do jej użycia jest m.in. sytuacja, w której ekstrakcji dokonano u pacjenta wcześniej cierpiącego z powodu powikłań. Zastosowanie gąbki może pomóc mu tym razem uniknąć przykrych doświadczeń. Jeśli więc planujesz usunięcie zęba, zapytaj dentystę o możliwość założenia gąbki kolagenowej – być może jest ona dobrym pomysłem również w twoim przypadku!

do czego służy gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba

Często zadawane pytania

Co przyśpiesza gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?

  • Aby przyśpieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba, można podjąć następujące kroki:
  • Chłodzenie: Stosowanie zimnych okładów na zewnętrzną część twarzy w okolicy miejsca ekstrakcji może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból.
  • Unikanie płukania ust: Przez pierwsze 24 godziny po ekstrakcji unikaj płukania ust, aby nie wypłukać skrzepu krwi.
  • Ograniczenie aktywności fizycznej: Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu.
  • Prawidłowa higiena jamy ustnej: Delikatnie szczotkuj zęby i język, unikając bezpośredniego kontaktu z miejsce ekstrakcji.
  • Stosowanie środków przeciwbólowych: Przyjmowanie przepisanych przez dentystę leków przeciwbólowych może pomóc złagodzić ból i przyspieszyć gojenie.
  • Unikanie słomek: Nie używaj słomek do picia napojów, gdyż może to spowodować uszkodzenie skrzepu krwi.
  • Dieta: Spożywaj miękkie jedzenie i dużo płynów, stopniowo przechodząc na normalną dietę, gdy ból i obrzęk ustąpią.

Czy szwy zapobiegają suchemu zębodołowi?

Szwy mogą pomóc w utrzymaniu skrzepu krwi na miejscu i zapobiegać wystąpieniu suchego zębodołu, zwłaszcza po ekstrakcji trudniejszych zębów, takich jak ósemki. Jednak ostatecznie to odpowiednie postępowanie po ekstrakcji zęba i dbałość o jamę ustną mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania suchemu zębodołowi.

Jak długo zarasta suchy zębodół?

Suchy zębodół jest powikłaniem występującym po usunięciu zęba, gdy skrzep krwi nie utworzy się lub zostanie usunięty, odsłaniając kość i nerwy. Leczenie suchego zębodołu może obejmować czyszczenie zębodołu, stosowanie środków przeciwbakteryjnych, przeciwbólowych i w razie potrzeby specjalnych opatrunków. Czas gojenia suchego zębodołu może się różnić indywidualnie, ale zwykle zajmuje od 1 do 2 tygodni. W przypadku poważniejszych przypadków może to trwać nawet dłużej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Gojenie się rany po ekstrakcji zęba

Następny artykuł
antybiotyk na ból zęba

Antybiotyk na ból zęba: czy pomoże?

Podobne artykuły