kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Dowiedz się, jak wygląda prawidłowy proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba

Anna Wiktor
Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Co oznacza suchy zębodół? Czy silny ból poekstrakcyjny jest normalny? Już za chwilę poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Co oznacza suchy zębodół? Czy silny ból poekstrakcyjny jest normalny? Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada? Już za chwilę poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Ekstrakcja zęba to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. W związku z tym pojawia się wiele pytań, dotyczących prawidłowego przebiegu procesu gojenia. Najczęstszą wątpliwością pacjentów jest to, kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba i czemu właściwie ten twór służy. Musisz wiedzieć, że zabieg usuwania zęba może być przyczyną wielu powikłań, jednak tylko wtedy, kiedy pacjenci nie przestrzegają zaleceń dentysty. Jakie to zalecenia? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Skrzep po wyrwaniu zęba – co to jest?

Proces krzepnięcia krwi jest naturalnym następstwem powstania rany. Tak jest również w przypadku skrzepu po usunięciu zęba. Zębodół wypełnia się krwią, która stopniowo krzepnie. Wówczas rozpoczyna się proces gojenia rany. Zadaniem skrzepu jest ochrona zębodołu przed wnikaniem czynników zewnętrznych, w szczególności przed bakteriami. Można zatem powiedzieć, że skrzep jest naturalnym opatrunkiem organizmu. Przyczynia się do procesu odbudowy tkanek dziąsła.

Zobacz też:
Korzenie zębów – budowa, leczenie, usuwanie

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba?

Z rany po usunięcia zęba początkowo intensywnie sączy się krew. Skrzep w pierwszych fazach formowania przybiera więc intensywnie czerwony kolor. W kolejnych etapach gojenia blednie. Jak dokładnie wygląda skrzep? Cóż, miejsce po ekstrakcji po prostu odróżnia się kolorem od tkanek sąsiednich. W dalszym ciągu widoczne jest wgłębienie. Skrzep można porównać do strupa na skórze. Jednak z uwagi na zupełnie inne środowisko w jamie ustnej, jest to raczej coś w rodzaju miękkiej, wilgotnej błony.

Jak długo formuje się skrzep po wyrwaniu zęba?

Krwawienie po usunięciu zęba może trwać jeszcze przez kilka godzin po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Należy jednak pamiętać, że proces tworzenia się skrzepu rozpoczyna się od razu, ale trwa stopniowo. Dlatego też nie należy dotykać rany językiem, aby tego procesu nie zaburzyć. Jeżeli natomiast krwawienie zębodołu się przedłuża, należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada? W prawidłowym przebiegu procesu gojenia się rany po ekstrakcji skrzep nie wypada, a przekształca się w zamkniętą tkankę. Jeżeli zatem twór ten wypadnie, najlepiej skontaktować się ze stomatologiem, szczególnie jeśli pojawia się pulsujący ból lub inne niepokojące objawy. Ważne jest bowiem to, aby gojący się zębodół był zabezpieczony. Jeśli zatem skrzep odpadnie, rana może być narażona na działanie bakterii, co często prowadzi do poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu.

Zobacz też:
Specjalizacje — stomatologia. Jakie możliwości specjalizacyjne ma lekarz dentysta?

Suchy zębodół – co to oznacza?

Pusty zębodół to określenie stanu po przedwczesnym wypadnięciu skrzepu. Wówczas nerwy i kość zostają odsłonięte, a rana pozostaje bez zabezpieczenia, czego konsekwencją najczęściej jest ból. Czasem też skrzep po prostu się nie wytwarza. Aby uniknąć takich sytuacji, należy ściśle stosować się do zaleceń dentysty. Suchy zębodół to jedno z najczęstszych powikłań po wyrwaniu zęba, szczególnie po ekstrakcji ósemek.

Po czym poznać, że skrzep wypadł?

Często pacjenci mówią: wypadł mi skrzep po wyrwaniu zęba. Może się jednak zdarzyć, że przemieszczenie się tworu będzie niezauważalne. Wówczas oznaką mogą być następujące objawy: promieniujący ból, obrzęk, krwawienie, niesmak w ustach i nieprzyjemny zapach. W przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego, z wnętrza zębodołu może wydobywać się ropa. Mogą pojawić się również gorączka i dreszcze. To z kolei może prowadzić do szeregu powikłań, dlatego w razie podejrzeń, że skrzep wypadł, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty.

Powikłania po usunięciu zęba

Wypadł mi skrzep po wyrwaniu zęba, i o teraz? Jeśli skrzep odpadnie przedwcześnie, może wystąpić wiele niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, takich jak:

 • zapalenie kości;
 • zapalenie ozębnej;
 • ropień.

Zalecenia po zabiegu usunięcia zęba

Aby zapobiec wypadnięciu skrzepu, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa. Oto najważniejsze wskazówki:

 1. Po usunięciu zęba stomatolog zaleca przygryzanie gazy.
 2. W dniu zabiegu należy zrezygnować z wysiłku fizycznego i pracy. Najlepiej zaplanować zabieg na taki dzień, w którym można spokojnie odpocząć.
 3. Przez kilka kolejnych dni nie należy pluć, pić przez słomkę, żuć gumy i płukać ust.
 4. Przez tydzień od ekstrakcji nie wolno palić papierosów i pić alkoholu – zarówno dym tytoniowy, jak i alkohol utrudniają formowanie się skrzepu i zaburzają przebieg gojenia.
 5. Przez kilka godzin po zabiegu nie należy pić ani jeść. Do czasu zagojenia się rany warto zrezygnować z potraw twardych, pikantnych i gorących. Napoje i pokarmy powinny być delikatne w smaku i lekkie jak na przykład jogurty, zupy, kaszki, lody, kisiele, budynie itp.
 6. Po zabiegu ekstrakcji należy delikatnie myć zęby, omijając ranę, jednak nie wcześniej niż 12 godzin od usunięcia zęba.
 7. W przypadku pojawienia się obrzęku i bólu można zażyć środki przeciwbólowe i zastosować zimny okład na policzki.
 8. Nie należy dotykać językiem loży po zębie, ani też w żaden inny sposób drażnić okolic rany.
 9. W czasie snu głowa powinna znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała. Nie należy też podejmować czynności, które zmuszałyby do kierowania głowy w dół przez dłuższy czas.
 10. Często po ekstrakcji stomatolog od razu ustala termin wizyty kontrolnej, szczególnie jeżeli założono szwy. Po tygodniu należy je zdjąć, chyba że są rozpuszczalne.
Zobacz też:
Stomatolog a dentysta – czy różnią się tylko nazwą? To zależy od kraju, w którym mieszkasz!

Jak przyspieszyć gojenie się rany po ekstrakcji?

Oprócz stosowania się do zaleceń lekarza można przyspieszyć gojenie się rany po usunięciu zęba. Jednym ze sposobów jest płukanie jamy ustnej roztworem soli fizjologicznej, naparu z rumianku lub szałwii. Jednak nie chodzi tutaj o energiczne „bulgotanie” płynem w ustach, a raczej o trzymanie go przez kilka sekund wewnątrz jamy ustnej. Następnie należy bardzo delikatnie wypluć płyn, aby nie spowodować wypadnięcia skrzepu. Taką czynność można jednak wykonać dopiero po upływie 12 godzin od ekstrakcji. Kolejną kwestią jest właściwa higiena jamy ustnej, czyli regularne mycie zębów i języka po każdym posiłku.

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Zasadniczo skrzep taki nie powinien wypaść, a zmienić się w zdrową tkankę. Warto zwracać szczególną uwagę na przebieg gojenia się rany, szczególnie w przypadku usunięcia zęba mądrości. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest obecność skrzepu w zębodole i zgłasza się do dentysty dopiero w momencie zakażenia rany. Wówczas najczęściej trzeba już zastosować leczenie antybiotykami. Warto pamiętać, że do największych czynników ryzyka należy palenie papierosów. Często zdarza się, że dym tytoniowy powoduje brak rozwoju skrzepu, a więc niebezpieczeństwo rozwoju zakażenia drastycznie wzrasta.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Czym jest gaz rozweselający i czy jego stosowanie jest bezpieczne?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
retrogenia

Retrogenia, czyli tyłożuchwie morfologiczne – powszechna wada zgryzu. Czy leczenie ortodontyczne może ją wyleczyć? Czy konieczna jest operacja?

Następny artykuł
szkliwiak

Szkliwiak – nowotwór zębopochodny. Objawy, leczenie, rokowania

Podobne artykuły