Jeśli czujesz ból dziąsła po znieczuleniu w gabinecie stomatologicznym, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje i czy ten stan jest groźny. Wyjaśniamy, co może być jego przyczyną!
Znieczulenie u dentysty
Większość osób obawia się wizyty u dentysty. Na szczęście strach przed bólem i odczuwanym dyskomfortem można pokonać, dzięki temu, że u każdego stomatologa dostępne jest dziś znieczulenie. Znieczulenie miejscowe, jakie zazwyczaj podawane jest u dentysty, powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu w określonym obszarze, ale jest w pełni świadomy. Warto jednak znać możliwe powikłania oraz przeciwwskazania do jego podania.
Czy może się pojawić ból dziąsła po znieczuleniu u stomatologa?
Nie u każdego znieczulenie podane u stomatologa działa tak samo. Zazwyczaj zabieg i znieczulenie odbywa się bez żadnych skutków ubocznych. Jednak czasem, zdarza się, że mogą się pojawić powikłania, na przykład ból dziąsła po znieczuleniu. Jakie mogą być tego przyczyny?
Ból dziąsła po znieczuleniu – możliwe przyczyny:
- wstrzyknięcie płynu ze znieczuleniem o zbyt niskiej temperaturze;
- zbyt mocne oziębienie znieczulanego miejsca;
- krwiak występujący w miejscu wkłucia;
- zbyt szybkie wtłoczenie płynu ze znieczuleniem pod dużym ciśnieniem, co powoduje rozciągnięcie tkanek.
Co zrobić, gdy czujesz ból dziąsła po znieczuleniu?
Czy ból dziąsła po znieczuleniu powinien niepokoić? Po zabiegu przez jakiś czas pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i nadwrażliwość na temperaturę. Przy lekkim bólu mogą pomagać środki takie jak paracetamol czy ibuprofen. Warto też na jakiś czas od zabiegu zmienić technikę szczotkowania zębów na bardziej delikatną i stosować miękką szczoteczkę. Jednak jeśli ból utrzymuje się dłuższy czas, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, w którym był wykonany zabieg i skonsultować się z lekarzem. Znajdzie on przyczynę bólu dzięki szczegółowym badaniom i dostosuje leczenie.
Przeciwwskazania do podania znieczulenia
Znieczulenie jest wskazane przy większości zabiegów dentystycznych.
Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia mogą być schorzenia takie jak:
- nadciśnienie;
- cukrzyca;
- zaburzenia pracy nerek;
- niewydolność krążenia;
- astma oskrzelowa;
- nadczynność tarczycy.
Inne skutki uboczne po podaniu znieczulenia u dentysty
Preparaty znieczulające, jakie podaje się u dentysty, są skuteczne, sprawdzone i bezpieczne. Zazwyczaj można je podawać nawet dzieciom czy kobietom w ciąży. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak wszystkie preparaty medyczne, mogą powodować skutki uboczne. Najgroźniejszym powikłaniem może być wstrząs anafilaktyczny, ale występuje on jedynie u osób, które mają alergię na składniki środka znieczulającego. Inna niepożądane reakcja to drętwienie języka, nadmierne pocenie się lub zaburzenie widzenia. Przed podaniem środków znieczulających lekarz prowadzi z pacjentem wywiad, dzięki czemu można uniknąć powikłań, takich jak ból dziąsła po znieczuleniu.
Może Cię także zainteresować:
- Palenie po wyrwaniu zęba. Zalecenia dentystów po ekstrakcji zęba
- Sanacja jamy ustnej – proces stomatologiczny, który może wymagać zastosowania różnych metod leczenia zębów
- Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości? Bolesne wyrzynanie i zatrzymanie ósemek
- Pieczenie języka – czy to objaw choroby? Poznaj najczęstsze przyczyny
- Torbiel zawiązkowa — objawy i leczenie
- Usuwanie zębów i proteza w jeden dzień – jak to możliwe?
- Jak powstają kamienie migdałkowe, jak je leczyć i usuwać i czym właściwie są kamienie migdałowe