złamanie żuchwy

Złamanie żuchwy – jak reagować, gdy dochodzi do takiego przypadku? Przyczyny, objawy i leczenie złamania

Anna Wiktor
Złamanie żuchwy następuje, gdy ten fragment czaszki napotka się z siłą przewyższającą wytrzymałość kości. Dochodzi do tego zwykle na skutek nagłych, nieszczęśliwych wypadków. Dolegliwość ta wymaga szybkiej reakcji lekarskiej.

Do złamania żuchwy lub szczęki może dojść na skutek urazu, ale także na skutek stopniowo rozwijającego się nowotworu lub innego patologicznego procesu nienowotworowego. Do najczęstszych objawów takiego uszkodzenia należą: ból szczęki, opuchlizna, zaburzenia zgryzu i zaburzenia czucia na skutek uszkodzenia okolicznych nerwów. Czy zawsze w takiej sytuacji konieczna jest operacja? Sprawdź, jakie stosuje się przy tym metody leczenia.

Złamanie żuchwy – przyczyny

Ludzka twarzoczaszka składa się aż z 16 kości. Do złamania jednej lub kilku z nich dochodzi wówczas, gdy siła zewnętrzna przyłożona do nich jest większa niż wytrzymałość kości. Złamanie żuchwy może pojawić się w mechanizmie pośrednim lub bezpośrednim. Najczęstszymi odnotowanymi przypadkami doświadczania takich urazów są:

  • pobicia;
  • uderzenia;
  • wypadek w miejscu pracy;
  • wypadek komunikacyjny;
  • niektóre sporty.

Objawy złamania żuchwy

Jakikolwiek uraz w strukturze szczęki lub żuchwy objawia się przede wszystkim silnym bólem w tym obszarze. Przy złamaniu żuchwy zauważysz także widoczny obrzęk tkanek miękkich w okolicach zaistniałego uszkodzenia. Może to wpłynąć na kształt całej twarzy i głowy. Może też dojść do wybicia zębów lub wystąpienie wrażenia niepasującego do siebie zgryzu dolnego i górnego. Mogą pojawiać się także krwawienia z jamy ustnej lub nosa i posiniaczenia. Kości twarzoczaszki są ze sobą ściśle powiązane, dlatego przy złamaniu żuchwy może dojść także do uszkodzenia okolicznych struktur.

Złamanie żuchwy – leczenie

W pierwszej kolejności należy udać się do chirurga urazowego – a najlepiej do specjalisty zajmującym się chirurgią szczękowo-twarzową. Reakcja musi być szybka, lecz najpierw konieczne jest wykonanie niezbędnych badań, które potwierdzą złamanie żuchwy. W ramach pierwszej pomocy należy następnie obwiązać głowę elastycznym materiałem, dociskając żuchwę do szczęki.

Unieruchomienie odłamków kostnych powstałych na skutek złamania jest najważniejsze w procesie leczenia. W tym celu zakłada się specjalne szyny stabilizujące. Przed szynowaniem konieczne jest jednak nastawienie szczęki. Okres powrotu do zdrowia jest dość nieprzyjemny – kości potrzebują około 6-8 tygodni na zrośnięcie się. Czasem konieczna jest jednak operacja szczęki. Osteosynteza przeprowadzana jest na znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu, odłamy zostają połączone specjalną płytką. 
Złamanie żuchwy wymaga długiego procesu rehabilitacyjnego, by wrócić do pełni zdrowia. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do zakażenia uszkodzonych tkanek i nieprzyjemnych powikłań. Przyjmowane pokarmy powinny mieć formę papki lub płynów, najlepiej spożywanych przez słomkę. Przez cały okres gojenia należy możliwie jak najbardziej odciążyć organizm.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

Następny artykuł
krzywe zęby u dzieci

Krzywe zęby u dzieci – jakie czynniki przyczyniają się do powstawania wad zgryzu u dzieci? 

Podobne artykuły
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Czytaj więcej
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej