Wybity ząb–

Wybity ząb – jak zareagować? Czy stomatolog może go uratować?

Jakub Kaczmarek
Wybity ząb może być skutkiem nieszczęśliwego upadku. Konieczna będzie szybka interwencja u dentysty. Co zrobić z wybitym zębem mlecznym? Czy można go z powrotem wstawić? Sprawdź!

Żywiołowe dziecko nazywane jest „żywym srebrem”. Niestety, nadmiar energii często może skutkować urazami, w tym wybiciem zęba. Co robić w sytuacji, gdy dziecko ma wybity ząb mleczny? Czy taką sytuację można zignorować, skoro to „tylko” ząb mleczny? Sprawdź, jak zareagować?

Wybity ząb mleczny – o to nietrudno!

Wybicie to przykład urazu uzębienia, które prowadzi do utraty zęba. Niestety, takie uszkodzenia zdarzają się u dzieci dosyć często i obok próchnicy są najczęstszym powodem wizyty u stomatologa.

Aktywne dziecko często się przewraca, a to może skutkować wybiciem, ukruszeniem czy złamaniem zęba. Nawet pozornie niewielki uraz może być poważny – szkliwo zębów mlecznych jest mniej trwałe niż w przypadku zębów stałych. Dlatego łatwiej dochodzi do podobnych uszkodzeń. Do wybicia zęba mlecznego przyczynia się również to, że korzeń mleczaka jest krótszy, przez co łatwiej może dojść do jego odłączenia się od otaczających go tkanek.

Wybicie zęba mlecznego – co robić?

Uszkodzenie w obrębie jamy ustnej dziecka powoduje silne krwawienie. Jest tam sporo naczyń krwionośnych, co zmniejsza szanse rzetelnej oceny sytuacji przez rodzica. Uraz może być znaczny – ząb może zostać wybity, ale też złamany, przez co jego część pozostanie w zębodole. 

Jeśli twoje dziecko ma wybity ząb, bezwzględnie udaj się z nim do stomatologa. Zanim dotrzesz do gabinetu, możesz polecić dziecku płukanie ust czystą wodą i wyplucie krwi. By zmniejszyć ryzyko obrzęku i zatamować krwawienie, przyłóż do miejsca zranienia coś chłodnego.

Czy można uratować wybity ząb?

Twoje dziecko wybiło zęba i zastanawiasz się, czy można go z powrotem wstawić do jamy ustnej? To zależy. Jeśli został wybity ząb mleczny, nie powinno się go z powrotem umieszczać w zębodole. Kiedy udasz się do dentysty, ten wytłumaczy, że takie działanie mogłoby zaburzyć dalszy rozwój zawiązka zęba stałego w kości, w sąsiedztwie zębodołu wybitego zęba.

Inaczej jest w przypadku wybicia stałego zęba. Co robić? Utracony ząb trzeba przede wszystkim odnaleźć i jak najszybciej udać się do dentysty. Sam ząb umieść w pojemniczku i zalej mlekiem, solą fizjologiczną lub śliną, co zwiększy szansę na udaną replantację zęba. Wybity ząb można uratować, jeśli dotrzesz z dzieckiem do dentysty w ciągu 2 godzin od momentu wybicia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mycie zębów niemowlaka

Jak wygląda prawidłowe mycie zębów niemowlaka? Na co zwrócić uwagę?

Następny artykuł
leczenie zębów mlecznych

Leczenie zębów mlecznych – czy leczenie mleczaków ma sens?

Podobne artykuły