leczenie zębów mlecznych

Leczenie zębów mlecznych – czy leczenie mleczaków ma sens?

Jakub Kaczmarek
Wielu rodziców uważa, że leczenie zębów mlecznych jest bezcelowe. Tymczasem zdecydowana większość przedszkolaków ma problem z próchnicą, przebarwieniami i chorobami dziąseł. Leczenie mleczaków jest nie tylko możliwe, ale wręcz zalecane! Jak przebiega?

Próchnica to poważny i częsty problem u dzieci przedszkolnych i młodszych. Rodzice powinni zapewnić dziecku opiekę stomatologiczną. Czy leczenie zębów mlecznych jest ważne? Tak, i to bardzo!

Czy warto leczyć zęby mleczne u dzieci?

Leczenie zębów mlecznych to kwestia dyskusyjna dla rodziców, ale stomatolodzy nie mają wątpliwości – nie tylko można, ale trzeba usuwać wszelkie zmiany chorobowe rozwijające się w jamie ustnej. Wszystko dlatego, że stan uzębienia mlecznego ma wpływ na zdrowie oraz na kondycję zębów stałych. Zaniedbanie leczenia mleczaków przy zaawansowanych ubytkach próchnicowych może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. To problemy nie tylko z próchnicą, która zaatakuje zęby stałe, ale też krzywym zgryzem.

Chociaż zęby mleczne wypadają, to dbanie o nie jest równie istotne jak w przypadku zębów stałych. Rodzice powinni pokazać dziecku, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Równie ważne jest regularnie odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i stosowanie się do zaleceń dentysty. 

Jak wygląda leczenie zębów mlecznych u dzieci?

Szkliwo zębów mlecznych jest nawet dwa razy cieńsze niż stałych. Dlatego są one bardziej podatne na próchnicę i inne choroby. Od kiedy tylko mleczaki zaczną się wyrzynać, należy je regularnie szczotkować.

Gdy pojawią się przebarwienia lub ogniska próchnicy, należy niezwłocznie umówić się z dzieckiem do stomatologa. Lekarz usunie ubytek i zabezpieczy ząb plombą. Jeśli zainfekowana jest miazga zębowa, może być potrzebne leczenie kanałowe zębów mlecznych. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, a jeśli maluch nie współpracuje – także z wykorzystaniem sedacji wziewnej lub pod narkozą.

Alternatywę stanowi leczenie amputacyjne zębów mlecznych, które jest zabiegiem mniej inwazyjnym w porównaniu z leczeniem kanałowym zębów mlecznych. Polega ono na usunięciu całej zainfekowanej miazgi, przy jednoczesnym pozostawieniu jej zdrowej części w kanałach zęba.

Leczenie zębów mlecznych to konieczność – zaniedbana próchnica poskutkuje podobnymi problemami w przypadku zębów stałych, a przedwczesna utrata zębów mlecznych oznacza duże problemy ze zgryzem i wyrzynaniem się zębów stałych!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Wybity ząb–

Wybity ząb – jak zareagować? Czy stomatolog może go uratować?

Next Post
jaka proteza najlepsza

Jaka proteza najlepsza? Dowiedz się, jakie są rodzaje protez zębowych!

Related Posts