jaka proteza najlepsza

Jaka proteza najlepsza? Dowiedz się, jakie są rodzaje protez zębowych!

Anna Wiktor
Pacjenci zmagający się z ubytkami kilku zębów lub z całkowitym bezzębiem, mają do wyboru wiele rodzajów protez zębowych. Jaka proteza najlepsza? Jak dobiera się odpowiedni rodzaj protezy? Dowiedz się!

Utrata naturalnych zębów to najczęściej problem osób w podeszłym wieku, ale nie tylko – dotyka również znacznie młodszych osób. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że braki uzębienia koniecznie muszą być uzupełniane i wbrew pozorom nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyki, ale także o wiele możliwości konsekwencji zdrowotno-funkcjonalnych, takich jak m.in. wady wymowy czy choroby przyzębia. W celu zamaskowania braków zębowych stosuje się leczenie protetyczne, które daje mnóstwo możliwości i pozwala pacjentom na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem! Sprawdź, jaka proteza będzie najlepsza!

Jaka proteza najlepsza i od czego to zależy?

Zastanawiasz się, jaką protezę wybrać? Wiedz, że wybór protezy powinien być wspólną decyzją pacjenta i stomatologa po uwzględnieniu kilku najważniejszych czynników, takich jak m.in. wskazania, przeciwwskazania czy możliwości finansowe pacjenta. Generalnie jednak do wyboru są protezy stałe albo ruchome.

Czym są i jakie są typy protez stałych?

Jaka proteza najlepsza? Wiedz, że protezy stałe są bardzo często wybierane przez pacjentów, zwłaszcza wkłady koronowe, czyli korony zębowe, które odtwarzają część koronową zęba i mogą zastąpić klasyczną plombę. Nierzadko stosuje się także licówki, czyli cienkie nakładki, przyklejane do zewnętrznej powierzchni zęba w celu poprawy jego kształtu i koloru. Oprócz tego popularne są również:

  • korony mocowane na oszlifowanym zębie czy wkładzie koronowo-korzeniowym;
  • mosty protetyczny mocowane do własnych zębów;
  • implanty, których wszczepienie umożliwia uzupełnienie braku nawet kilku zębów.

Dla kogo są stałe protezy i jakie mają zalety?

Protezy stałe uznawane są za rewelacyjną alternatywę dla ruchowych uzupełnień i doskonale nadają się dla pacjentów, którzy chcą zlikwidować zarówno całkowite bezzębie, jak i zamaskować braki pojedynczych zębów. Warto zaznaczyć, że stałe uzupełnienia zapewniają komfort użytkowania i dają bardzo naturalny efekt kosmetyczny. Nie wywierają ucisku na dziąsła, dzięki czemu zapewniają komfort i podczas ich noszenia nie pojawiają się dolegliwości bólowe

Jakie istnieją typy protez ruchomych?

Istnieją również protezy ruchome, które można podzielić na częściowe i całkowite. Musisz wiedzieć, że nie są one przymocowane na stałe, więc nie stosuje się ich cały czas. Jeśli twoje braki w uzębieniu są nieduże, to możesz zdecydować się na częściową protezę szkieletową lub nakładową. Te pierwsze są oparte na własnych zębach, dlatego zyskują stabilność, rzadziej są przyczyną chorób przyzębia i łatwiej utrzymać prawidłową higienę. Protezy częściowe są mocowane przy użyciu metalowych klamer, a czasem specjalnych zatrzasków. Jeśli natomiast chodzi o protezy nakładowe, to one są opierane na korzeniach własnych zębów. Zwykle znajdują zastosowanie gdy korzenie zębów są zbyt słabe lub jest ich za mało.

W przypadku osób z całkowitym bezzębiem zastosowanie znajdują protezy całkowite stosowane w stomatologii. Zwykle na początku nie są one komfortowe i nieco nawet utrudniają żucie, gryzienie, czy mówienie. Co więcej – często powodują ocieranie dziąseł i podniebienia, a w konsekwencji ból. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być proteza na implantach.

Rodzaje protez zębowych ze względu na materiał

Sztuczne zęby w postaci uzupełnień protetycznych można podzielić również ze względu na materiał, z którego zostały stworzone. Jaka proteza najlepsza ze względu na zastosowane tworzywo? Istnieje:

  • proteza akrylowa – to najtańsze dostępne rozwiązanie oraz jednocześnie estetyczne i funkcjonalne;
  • proteza akronowa – jest pewną nowością na rynku i wyróżnia się estetyką i zadowalającą wytrzymałością;
  • proteza nylonowa– wśród jej zalet warto wspomnieć o tym, że jest odporna na uszkodzenia i złamania, elastyczna i nie wywołuje alergii.

Oprócz tego warto podkreślić, że zarówno protezy akronowe, jak i nylonowe wykonuje się z materiałów elastycznych. Przekłada się to na to, że są one bardzo wytrzymałe i praktycznie nie zdarza się, aby pękały. Ponadto są bardzo lekkie, ponieważ nie zawierają metalowych elementów – np. klamer.

Jak prawidłowo dbać o protezy?

Wszystkie protezy stosowane w protetyce stomatologicznej wymagają odpowiedniej troski. To, jak powinna przebiegać higienizacja, zależy głównie od rodzaju rekonstrukcji, z której korzystasz.

W przypadku ruchomych protez szczękowych bardzo ważne jest, aby szczotkować je minimum 2 razy w ciągu dnia, stosując do tego odpowiednie pasty. Gdy już umyjesz swoją protezę, to pamiętaj, aby przechowywać ją w suchym miejscu, by zapobiec rozwojowi bakterii i zarazków, które mogą być zagrożeniem dla jamy ustnej.

Jeśli natomiast posiadasz stałe uzupełnienie protetyczne, to powinnaś o nie dbać tak samo, jak o stałe uzębienie. Niezbędne jest szczotkowanie przynajmniej 2 razy dziennie, a gdy jesteś w stanie – po każdym posiłku. Możesz używać do tego tradycyjnej szczoteczki do zębów i pasty oraz regularnie korzystać z nici dentystycznej, która wyeliminuje płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc.

Wiesz już, jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych i kiedy je się stosuje. Jeśli zatem chcesz ukryć częściowy lub całkowity brak zębów i jednocześnie poprawić swój uśmiech, wygląd szczęki i właściwie całej twarzy, to już dziś zdecyduj się na nowoczesną protezę zębową!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
leczenie zębów mlecznych

Leczenie zębów mlecznych – czy leczenie mleczaków ma sens?

Następny artykuł
nitkowanie zębów

Dlaczego nitkowanie zębów jest potrzebne? Kilka przykładów, które przekonują do tego zabiegu!

Podobne artykuły