jaka proteza przy całkowitym braku zębów

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jakie są najlepsze protezy zębowe? Poznaj możliwości leczenia bezzębia!

Jakub Kaczmarek
Zmagasz się z bezzębiem? Wiedz zatem, że możesz ukryć brak naturalnych zębów, decydując się na protezę, czyli sztuczną szczękę. Jaka proteza przy całkowitym braku zębów jest dobrym wyborem? Sprawdź!

Brak własnych zębów w szczęce i żuchwie może mieć wiele przyczyn. Bardzo często odpowiada za to m.in. nieodpowiednia higiena jamy ustnej, paradontoza czy nieszczęśliwy wypadek. Brak naturalnych zębów zawsze jest bardzo problematyczny i przyczynia się nie tylko do trudności w codziennym przyjmowaniu pokarmów. Jest również źródłem problemów gastrycznych oraz kłopotów z poprawną wymową. Na szczęście bezzębie można leczyć. Jaka proteza przy całkowitym braku zębów sprawdza się najlepiej? Poznaj odpowiedź już teraz!

Czym jest bezzębie?

Straciłeś naturalne zęby, przez co na co dzień ukrywasz swój szczery uśmiech? Bezzębie, choć kojarzone głównie z osobami starszymi, dotyka nie tylko ich. Często jest powodem kompleksów, niższej samooceny i wielu ograniczeń w życiu codziennym. Nie każdy wie, że braki w uzębieniu mogą wiązać się też z większym ryzykiem schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Częściowe lub całkowite bezzębie i jego maskowanie

Bezzębie całkowite objawia się brakiem zębów w żuchwie i szczęce. U niektórych występują częściowe luki, a pacjent ma kilka własnych zębów. Zawsze jednak warto szybko uzupełniać braki w uzębieniu. Współczesna protetyka oferuje w tym zakresie wiele rozwiązań, choć najpopularniejsze są protezy.

Zobacz też:
Proteza akrylowa – sprawdź, jakie są zalety i wady takiego implantu

Jakie są najczęstsze przyczyny braku zębów?

Źródłem problemu jest przede wszystkim nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdego dnia szczotkować i nitkować zęby. Bardzo istotne są też regularne wizyty u stomatologa w celu profesjonalnej higienizacji, która umożliwia usunięcie niebezpiecznego kamienia nazębnego. Niestety, wiele osób zaniedbuje te czynności, co prowadzi do rozwoju próchnicy, paradontozy i wielu innych chorób, które są przyczyną utraty zębów. Jeśli zauważysz u siebie występowanie jakichś niepokojących objawów, jak najszybciej udaj się do gabinetu stomatologicznego na konsultację. Pamiętaj także, że utrata uzębienia to nie koniec świata – obecnie bez problemu można zrekonstruować nawet całe łuki zębowe! Jaka proteza przy całkowitym braku zębów będzie odpowiednia?

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów – stała czy ruchoma?

Jeśli nie masz własnych zębów, musisz natychmiast udać się do stomatologa, najlepiej specjalizującego się w implantologii i protetyce. Specjalista najpewniej zaproponuje ci dwa rodzaje protez zębowych.

Protezy stałe

Protezy stałe to takie, których pacjent nie może samodzielnie wyjmować. Mocuje się je do elementów kostnych wyrostka zębodołowego bądź elementów zębów własnych pacjenta. Do stałych uzupełnień zaliczamy:

  • wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe;
  • implanty;
  • mosty;
  • korony;
  • licówki.

Protezy ruchome

Osiadające protezy ruchome nie są mocowane na stałe do kości. Sztuczne zęby dopasowuje się do dziąseł i umieszcza na nich. To tania metoda, lecz znacznie mniej skuteczna niż wyżej wymieniona. Poza tym utrzymanie ruchomej protezy w dobrym stanie wymaga regularnych zabiegów higienicznych. Warto stosować specjalne miękkie szczoteczki, a do mycia zębów – pastę lub szare mydło. Wśród ruchomych uzupełnień można wyróżnić:

Zobacz też:
Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić do noszenia, mówienia i jedzenia? Oto sprawdzone porady!

Jaką wybrać protezę?

Wśród uzupełnień protetycznych największą popularnością cieszą się protezy stałe, które umożliwiają osiągnięcie estetycznego wyglądu i przywracają funkcje żucia i gryzienia. Są najlepsze w przypadku pacjentów z zupełnym brakiem zębowym. Protezy ruchome są polecane tym pacjentom, którzy mają jeden lub kilka zębów własnych, czyli częściowe ubytki. Aby dowiedzieć się, jaka proteza przy całkowitym braku zębów będzie najlepsza dla ciebie, umów się na wizytę do dentysty.

Nowoczesne i komfortowe rozwiązanie – proteza na implantach

Pacjenci coraz częściej decydują się na zamocowanie protezy całkowitej na implantach, czyli na sztucznych punktach zaczepienia. W protetyce stomatologicznej jest to konstrukcja oparta na belce (metalowym wsporniku), który łączy wszczepione implanty. Znajdują się w niej też specjalne zatrzaski, dzięki którym proteza na implantach jest nieruchoma w ustach. Niestety, jest to drogie rozwiązanie – w jamie ustnej trzeba wszczepić przynajmniej dwa implanty, a cena jednego to nawet 1500 złotych. Ten rodzaj protezy:

  • jest stabilny i komfortowy;
  • daje możliwość spożywania twardych pokarmów;
  • pozwala na szybsze przyzwyczajenie się do sztucznych zębów;
  • zapobiega zanikowi kości.

Wiesz już, że w leczeniu bezzębia wykorzystuje się protezy stałe, jak i ruchome. To, jaka proteza przy całkowitym braku zębów będzie odpowiednia, zasugeruje ci specjalista. Jeśli masz problem z uzębieniem, poznaj zalety i wady protez różnego rodzaju, by sprawdzić, która da ci największy komfort.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Proteza akronowa – czym jest oraz jakie ma zalety i wady?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
antybiotyk na ból zęba

Antybiotyk na ból zęba – czy istnieje taki lek? Kiedy konieczne jest leczenie antybiotykiem?

Następny artykuł
proteza na implantach w jeden dzień cena

Proteza na implantach w jeden dzień – cena

Podobne artykuły