zęby rekina u dzieci

Zęby rekina u dzieci – co robić, gdy wyrasta drugi rząd zębów?

Anna Wiktor
Zęby rekina u dzieci, to nic innego, jak drugi rząd zębów powstały przez brak miejsca z powodu opóźnionego wypadania mleczaków. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, czy można zapobiec takiemu wyrastaniu stałych zębów u dzieci?

W skrócie:

  • Zęby rekina u dzieci polegają na tym, że stałe zęby wyrastają jako drugi rząd za mleczakami 🦷
  • Najczęściej dotyczy to dolnych jedynek i dwójek – mleczaki mogą nie wypaść w porę 🦷
  • W takiej sytuacji należy zgłosić się do stomatologa w ciągu 3 miesięcy, aby wyrwał zatrzymane zęby mleczne 🦷
  • Zwlekanie z ekstrakcją może doprowadzić do tego, że stałe zęby będą nieprawidłowo ustawione ⚠️

Aby stałe zęby mogły właściwie wyrastać, mleczaki powinny przygotować się do wypadania w odpowiednim czasie. Zwykle ma to miejsce od 3 do 6 roku życia. Odstępy między mleczakami się powiększają, korony się ścierają, a korzenie zaczynają zanikać. Jednak jak pomóc dziecku, gdy stałe zęby zaczynają wyrastać nim wypadną pierwsze?

Zęby rekina u dzieci – co to jest?

Utrata pierwszych zębów zazwyczaj występuje w wieku 5–6 lat, choć czasami może wystąpić znacznie wcześniej (w wieku 3–4 lat) lub znacznie później (ok. 8 roku życia). W przypadku, gdy dziecko prawidłowo się rozwija, proces wymiany zębów następuje naturalnie. Jednak co w sytuacji, gdy stałe zęby zaczną wyrastać zanim wypadną mleczaki? Wtedy mówimy o tzw. zębach rekina u dzieci, ponieważ stałe zęby, nie mając wolnej przestrzeni tworzą drugi rząd za mleczakami. Najczęściej ma to miejsce w przypadku dolnych jedynek oraz dwójek.

Przyczyny zębów rekina u dzieci

Zwykle między 3 a 6 rokiem życia jama ustna malucha przygotowuje się do zmiany uzębienia. Można to zaobserwować po zwiększających się odstępach między mleczakami oraz ścieraniu się koron. Korzenie powinny zacząć wtedy samoistnie zanikać, co z kolei prowadzi do wypadnięcia zębów. Jednak w przypadku niektórych dzieci harmonogram ten może być nieco zaburzony. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Najlepszą radą na tzw. 
zęby rekina jest usunięcie zatrzymanego mleczaka. Wytłumacz dziecku, że musicie się z nim pożegnać i nie wspominaj nic o bólu – mówienie „nie będzie bolało” często przynosi odwrotny skutek!

Jak zapobiec wyrastaniu podwójnych zębów?

Przede wszystkim bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa. Dzięki nim dentysta będzie na bieżąco kontrolował stan uzębienia, co pozwoli w porę zareagować w przypadku nieprawidłowego rozwoju jamy ustnej. W sytuacji, gdy jedynki nie chcą same wypaść, konieczne będzie ich usunięcie, nawet jeśli są zdrowe. Wszystko po to, by stałe zęby miały wystarczająco dużo miejsca na spokojne i właściwe wyrastanie. Jeśli drugi rząd już wyrósł – nie panikuj. Zdarza się, że mimo pojawienia się już drugich zębów, pierwsze zaczną się ruszać i wypadną. Dlatego poczekaj maks. 3 miesiące zanim postanowisz je wyrwać.

Dalsze kroki 🦷

Jeśli stały ząb zdążył się wyrżnąć za mleczakiem, po jego usunięciu może być konieczne leczenie ortodontyczne. Czasem wystarczy, aby dziecko pchało stały ząb do przodu językiem, aż zajmie właściwą pozycję. Jeśli jednak nie jest dość ruchomy, ortodonta zaleci w przyszłości aparat. Gdy zęby rekina się powtarzają, dentysta może zalecić wyrywanie wszystkich kolejnych mleczaków, gdy tylko zaczynają się wyrzynać ich stałe odpowiedniki.

Jak wygląda zabieg i jak przygotować do niego dziecko?

Wyrywanie zęba odbywa się podczas znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować podanie podtlenku azotu (gazu rozweselającego). Znieczulenie wyeliminuje ból, jednak uczucie wyrywania będzie odczuwalne. Dlatego powinieneś odpowiednio przygotować swoje dziecko do zabiegu, szczerze z nim rozmawiając. Przede wszystkim zachowaj spokój i staraj się nie stresować dodatkowo swojej pociechy. Najlepiej zrób to w łagodny sposób, nie używając określeń mogących wzbudzić lęk (takich jak, np. kleszcze czy wyrywanie).

Co ciekawe, gaz rozweselający może też łagodzić objawy depresji. Może być stosowany jako znieczulenie już od 3 roku życia. Z drugiej strony może być niewskazany dla diabetyków podatnych na hipoglikemię.

Zęby rekina u dzieci – podsumowanie

O zębach rekina mówimy wtedy, gdy stałe zęby, nie mając miejsca w szczęce, wyrastają z boku lub za mleczakami. W ten sposób tworzy się drugi rząd zębów, przypominający właśnie zęby rekina. Jest to często występujący problem stomatologiczny u dzieci. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy regularnie kontrolować stan uzębienia malucha, by w sytuacji zaburzonego rozwoju jamy ustnej dentysta mógł wystarczająco wcześnie zareagować. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka, zalety, wady, cena

Następny artykuł
jaka proteza przy całkowitym braku zębów

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jak się leczy bezzębie?

Podobne artykuły