Zęby rekina u dzieci

Zęby rekina u dzieci, czyli co robić, gdy w buzi dziecka wyrasta drugi rząd zębów?

Anna Wiktor
Zęby rekina u dzieci, to nic innego, jak drugi rząd zębów powstały przez brak miejsca z powodu opóźnionego wypadania mleczaków. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, czy można zapobiec takiemu wyrastaniu stałych zębów u dzieci?

Aby stałe zęby mogły właściwie wyrastać, mleczaki powinny przygotować się do wypadania w odpowiednim czasie. Zwykle ma to miejsce od 3 do 6 roku życia. Odstępy między mleczakami się powiększają, korony się ścierają, a korzenie zaczynają zanikać. Jednak jak pomóc dziecku, gdy stałe zęby zaczynają wyrastać nim wypadną pierwsze?

Zęby rekina u dzieci – co to jest?

Utrata pierwszych zębów zazwyczaj występuje w wieku 5-6 lat, choć czasami może wystąpić znacznie wcześniej (w wieku 3-4 lat) lub znacznie później (ok. 8 roku życia). W przypadku, gdy dziecko prawidłowo się rozwija, proces wymiany zębów następuje naturalnie. Jednak co w sytuacji, gdy stałe zęby zaczną wyrastać zanim wypadną mleczaki? Wtedy mówimy o tzw. zębach rekina u dzieci, ponieważ stałe zęby, nie mając wolnej przestrzeni tworzą drugi rząd za mleczakami. Najczęściej ma to miejsce w przypadku dolnych jedynek oraz dwójek.

Przyczyny zębów rekina u dzieci

Zwykle między 3, a 6 rokiem życia jama ustna malucha przygotowuje się do zmiany uzębienia. Można to zaobserwować po zwiększających się odstępach między mleczakami oraz ścieraniu się koron. Korzenie powinny zacząć wtedy samoistnie zanikać, co z kolei prowadzi do wypadnięcia zębów. Jednak w przypadku niektórych dzieci harmonogram ten może być nieco zaburzony. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Zobacz też:
Zęby oczne – kiedy zaczynają się wyrzynać?

Jak zapobiec wyrastaniu podwójnych zębów?

Przede wszystkim bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa. Dzięki nim dentysta będzie na bieżąco kontrolował stan uzębienia, co pozwoli w porę zareagować w przypadku nieprawidłowego rozwoju jamy ustnej. W sytuacji, gdy jedynki nie chcą same wypaść, konieczne będzie ich usunięcie, nawet jeśli są zdrowe. Wszystko po to, by stałe zęby miały wystarczająco dużo miejsca na spokojne i właściwe wyrastanie. Jeśli drugi rząd już wyrósł – nie panikuj. Zdarza się, że mimo pojawienia się już drugich zębów, pierwsze zaczną się ruszać i wypadną. Dlatego poczekaj maks. 3 miesiące zanim postanowisz je wyrwać.

Jak wygląda zabieg i jak przygotować do niego dziecko?

Wyrywanie zęba odbywa się podczas znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować podanie podtlenku azotu (gazu rozweselającego). Znieczulenie wyeliminuje ból, jednak uczucie wyrywania będzie odczuwalne. Dlatego powinieneś odpowiednio przygotować swoje dziecko do zabiegu, szczerze z nim rozmawiając. Przede wszystkim zachowaj spokój i staraj się nie stresować dodatkowo swojej pociechy. Najlepiej zrób to w łagodny sposób, nie używając określeń mogących wzbudzić lęk (takich jak, np. kleszcze czy wyrywanie).

Zęby rekina u dzieci – podsumowanie

O zębach rekina mówimy wtedy, gdy stałe zęby, nie mając miejsca w szczęce, wyrastają z boku lub za mleczakami. W ten sposób tworzy się drugi rząd zębów, przypominający właśnie zęby rekina. Jest to najczęściej występujący problem stomatologiczny u dzieci. Aby zapobiec takiej sytuacji należy regularnie kontrolować stan uzębienia malucha, by w sytuacji zaburzonego rozwoju jamy ustnej, dentysta mógł wystarczająco wcześnie zareagować. 

Zobacz też:
Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? 

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wędzidełko górne

Wędzidełko górne, czyli kłopotliwy fałd błony śluzowej, dzielący jamę ustną na prawą i lewą

Następny artykuł
Afty Bednara

Afty Bednara – dlaczego powstają, jak je leczyć i kiedy udać się do lekarza

Podobne artykuły