pierwsze zęby

Pierwsze zęby u dziecka – co powinieneś wiedzieć o ząbkowaniu?

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, kiedy pierwsze zęby dają się we znaki dziecku? Niestety, ząbkowanie nie ma stałego terminu – pierwsze zęby w 3. miesiącu życia to nie rzadkość, choć najczęściej zęby mleczne rozpoczynają wyrzynanie się dopiero w wieku 6 miesięcy. Jak poradzić sobie z tym trudnym okresem?

Rozpoznanie ząbkowania nie jest trudne, choć objawy mogą różnić się u poszczególnych dzieci. Niestety, pierwsze zęby u niemowlaka oznaczają też poważny dyskomfort. Nic dziwnego, gdy pojawiają się pierwsze zęby, dosłownie muszą przebić się przez miękką tkankę dziąseł, co z pewnością nie jest przyjemne, szczególnie dla dziecka, które jeszcze nie potrafi komunikować się ze światem. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak pomóc maluszkowi, a później zadbać o jego mleczaki.

Pierwsze zęby i pierwsze objawy ząbkowania

Gdy dziecko poczuje pierwsze ząbki, zacznie wsadzać do ust wszystkie twarde przedmioty – w ten sposób twoja pociecha będzie próbowała pozbyć się dyskomfortu, który powoduje wyrzynający się ząb lub zęby. Nie panikuj – to całkowicie normalne zachowanie. Dopilnuj jedynie, by przedmioty, do których ma dostęp twoje dziecko, nie miały bardzo ostrych krawędzi oraz nie były brudne. Ponadto powinny być wystarczająco duże, aby nie zostały połknięte.

Bardziej widoczne objawy to przede wszystkim zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, a także częsty płacz i ogólna „marudność”. Także nadmierne ślinienie się może wskazywać, że w jamie ustnej dziecka zaczęły pojawiać się pierwsze zęby.

Jak pomóc dziecku, gdy pojawiają się pierwsze zęby?

Twoje niemowlę zaczęło ząbkować i nie wiesz, jak przynieść mu ulgę, a jednocześnie nie zaszkodzić? Przedstawiamy kilka informacji, dzięki którym pojawienie się pierwszych zębów będzie dla dziecka trochę łatwiejszym przeżyciem.

  • gryzaki – schłodzony czysty gryzak może przynieść prawdziwą ulgę. Włóż go wcześniej na kilka godzin do lodówki, koniecznie czysty!;
  • owoce – mogą być dobrą alternatywą dla gryzaka, schłodzone jabłka, gruszki czy mango w gryzaku siatkowym zapewnią dziecku ulgę podczas lizania lub ssania;
  • masowanie dziąseł – masaż kolistymi ruchami palców również powinien okazać się skuteczny. Nie zapominaj o dokładnym umyciu rąk, w przeciwnym razie wprowadzisz dodatkowe bakterie do i tak już osłabionej jamy ustnej dziecka;
  • herbatki ziołowe – napary z melisy lub rumianku powinny odrobinę uśmierzyć ból i wspomóc dziąsła niemowlaka, a jednocześnie nie będą obciążeniem dla wątroby.

Czy podawać dziecku środki przeciwbólowe?

Jeśli mimo wszystko problem nie ustępuje, rozważ skontaktowanie się z pediatrą, który może przepisać odpowiednie środki farmakologiczne. Jeśli to możliwe, nie podawaj samodzielnie leków maluchowi – większość dzieci w tym wieku źle reaguje na leki przeciwbólowe, które nie czynią szkody dorosłym. Pamiętaj, że pojawienie się pierwszych zębów zawsze wiąże się z dyskomfortem dziecka i jest to stan naturalny!

Swędzące i obolałe dziąsła, dziecko zaczyna wsadzać twarde przedmioty do ust, zaczerwienione dziąsła, ślinotok? To bardzo typowe oznaki, że pierwsze zęby zaczęły się wyrzynać. Niestety, trzeba to przeczekać – nie oznacza to jednak, że nie możesz przynieść maluchowi ulgi w tym trudnym czasie. Zapoznaj się z naszymi poradami i sprawdź, jakie metody są skuteczne i zarazem nie zaszkodzą niemowlakowi. Które zęby wychodzą pierwsze? To zazwyczaj dolne środkowe siekacze. Cały proces ząbkowania kończy się przed 31. miesiącem życia – dziecko powinno mieć wtedy 20 zębów mlecznych (czyli o 12 mniej niż zębów stałych).


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czarne zęby

Czy czarne zęby to powód do zmartwień? Niestety tak – ten kolor uzębienia zwiastuje poważne kłopoty!

Następny artykuł
kolejność wychodzenia zębów

Jaka jest kolejność wychodzenia zębów u dzieci?

Podobne artykuły