kiedy wychodzą zęby 5

Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Jakie objawy powodują? Sprawdź, jak łagodzić dolegliwości bólowe u dziecka

Jakub Kaczmarek
Ząbkowanie, czyli proces wyrzynania się zębów mlecznych, rozpoczyna się już u niemowląt. Pierwsze mogą pojawić się już w 3. miesiącu życia dziecka, co wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Kiedy wychodzą zęby 5-tki? Sprawdź to!

Dentyści stworzyli kalendarz ząbkowania, ale każde dziecko jest inne, więc tempo wyrzynania się zębów może się różnić. Na pytanie o to, kiedy wychodzą zęby 5-tki, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Kiedy można się spodziewać wyrzynania się takich zębów? Kiedy wychodzą 5 u dzieci? Przeczytaj!

Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych

W jamie ustnej dziecka wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne zęby mleczne. Najpierw wyrzynają się dolne jedynki, a później górne. Ostatecznie dziecko powinno mieć komplet 20 zębów. Kolejność, w jakiej pojawiają się one w jamie ustnej dziecka, jest sprawą w dużej mierze indywidualną. Jednak zwykle pierwsze trzonowce wyrzynają się zdecydowanie najpóźniej.

Ząbkowanie i jego objawy

Ząbkowaniu towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów:

  • rozpulchnienie dziąseł;
  • swędzenie;
  • gorączka;
  • ślinienie. 

Jeśli cokolwiek w tej kwestii niepokoi rodziców, mogą skonsultować się z pediatrą, który oceni stan ząbków i sprawdzi, czy nie atakuje ich próchnica. W celu złagodzenia objawów ząbkowania można podać dziecku gryzak, masować dziąsła lub zastosować odpowiednie środki uśmierzające ból.

Wyrzynanie dalszych zębów może być bardziej bolesne dla dziecka. Kiedy wychodzą zęby 5-tki i jak pomóc dziecku przejść przez ten etap bez bólu?

Kiedy wychodzą zęby piątki u dzieci?

Piątki to jedne z ostatnich zębów mlecznych, jakie pojawiają się w jamie ustnej. Kiedy wychodzą piątki u dzieci? Mniej więcej od 16. do 23. miesiąca życia powinny się uwidocznić w dziąsłach. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem, jeśli do ukończenia 2. roku życia maluch nie miał jeszcze trzonowców. U każdego dziecka wyrzynanie ząbków przebiega w indywidualnym trybie, ale lepiej się upewnić.

Kiedy wychodzą zęby 5-tki dolne, a kiedy górne? Najpierw zwykle wyrzynają się dolne piątki, a później górne. Większość dzieci do 2. urodzin ma już pełne uzębienie mleczne. Warto o nie w należyty sposób dbać, by szkliwo zębów było mocne i nie pojawiła się próchnica. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby stałe u dzieci

Które zęby stałe u dzieci pojawiają się jako pierwsze? Kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe?

Następny artykuł
białe plamki na zębach

Białe plamki na zębach – skąd się biorą przebarwienia? Możliwe metody leczenia

Podobne artykuły