bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku, gdy zaczyna ząbkować?

Jakub Kaczmarek
Z badań wynika, że bolesne ząbkowanie dotyka 2/3 dzieci. Pojawienie się pierwszych zębów to nieodłączny element prawidłowego rozwoju niemowlaka, dlatego warto wiedzieć, co robić, by ulżyć dziecku w bólu. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najskuteczniejsze metody!

Większość niemowląt wykazuje zauważalne dolegliwości. Dziecko, któremu wyżynają się mleczaki zwykle towarzyszy pogorszony nastrój, podwyższona temperatura ciała, opuchnięte dziąsła i chęć gryzienia przedmiotów, by ulżyć sobie w bólu. To najczęstsze z objawów, jednak każde dziecko przechodzi ten okres nieco inaczej.

Bolesne ząbkowanie – objawy

Do pierwszych objawów ząbkowania należą: zaczerwienienie, opuchlizna, swędzenie dziąseł oraz nadmierne ślinienie się. Maluch jest rozdrażniony i płaczliwy, przez co mogą się pojawić problemy ze snem. Zmniejsza się jego apetyt oraz pory karmienia i drzemek. Jeszcze częściej wkłada rączki lub inne przedmioty do ust. Podczas ząbkowania niemowlaki mają często podwyższoną temperaturę, biegunkę lub wymiotują. Zmniejsza się ich odporność, a przez wkładanie wszystkiego do buzi, może szybciej złapać wirusa bądź niechciane bakterie. Objawy bolesnego ząbkowania mogą słabnąć lub nasilać się.

Bolesne ząbkowanie – kiedy się zaczyna i ile trwa?

Ząbkowanie zaczyna się już w 6-7 tygodniu ciąży. Pojawiają się wtedy zawiązki zębów mlecznych, które będą stopniowo się wyrzynać, aż do pełnego wyrośnięcia. Pierwsze objawy można dostrzec w 3-4 miesiącu życia, natomiast wierzchołek korony zęba zwykle dostrzega się u 6-7 miesięcznych dzieci. Wyróżniamy 3 etapy ząbkowania:

  • faza przederupcyjna – wewnątrzkostny wzrost, przesuwanie się zęba
  • faza erupcyjna – przecięcie błony śluzowej jamy ustnej
  • faza poerupcyjna – wzrost i funkcjonowanie zębów

Kolejność wyrzynania się zębów

Zupełnie naturalnym jest pojawienie się 1-2 miesięcznych odchyleń od podanych niżej terminów kalendarza ząbkowania. Warto dowiedzieć się od dziadków, jak wyglądało wyrzynanie się zębów rodziców, ponieważ zwykle dzieci naśladują ten sam wzorzec:

  • dolne pierwsze siekacze (tzw. jedynki) – 6-8 miesiąc życia
  • górne pierwsze siekacze – 8-12 m. ż.
  • dolne drugie siekacze (tzw. dwójki) – 10-16 m. ż.
  • górne drugie siekacze – 9-13 m. ż.
  • dolne kły – 17-23 m. ż.
  • górne kły – 16-22 m. ż.
  • dolne pierwsze trzonowce – 14-18 m. ż.
  • górne pierwsze trzonowce – 13-19 m. ż.
  • dolne drugie trzonowce – 23-31 m. ż.
  • górne drugie trzonowce 25-33 m. ż.

Bolesne ząbkowanie – preparaty i domowe sposoby

Wyrzynające się zęby mogą wywołać stan zapalny dziąseł. Jego objawy to przede wszystkim zaczerwienienie, swędzenie i ból dziąseł. Zwiększone ślinienie może wywołać podrażnienie skóry wokół ust, dlatego warto nosić ze sobą mokre chusteczki oraz nawilżający krem odpowiedni dla dzieci. Na rynku znajdziesz wiele żeli i maści przeciwbólowych. Pomagają one głównie wtedy, gdy smarując opuchnięte wnętrze buzi wykonasz delikatny masaż dziąseł – lekki ucisk pomoże łagodzić ból. Bardzo pomocne są również wszelkie gryzaki, czy smoczki z wypustkami. Większość z nich można schłodzić, co dodatkowo zadziała kojąco na stan zapalny.

Masaż dziąseł

Można masować dziąsła na kilka sposobów. Najprościej kupić specjalną silikonową szczoteczkę lub osłonkę na palec i delikatnie masować, wykonując okrężne ruchy. Kolejnym świetnym sposobem jest wykorzystanie ściereczki tetrowej. Ściereczkę należy namoczyć w przygotowanym wcześniej naparze z rumianku (który posiada właściwości przeciwzapalne), a następnie włożyć na chwilę do lodówki. Do masażu dziąseł świetnie sprawdzą się również gryzaki ze specjalnymi wypustkami.

Bolesne ząbkowanie – domowe sposoby

Cierpiące dziecko uratują niektóre produkty spożywcze, np. marchewki lub ogórek. Również możesz je schłodzić, a będą pełniły rolę gryzaka. Pamiętaj, by mieć cały czas dziecko na oku, ponieważ pozostawione same, może zadławić się oderwanym kawałkiem warzywa. Najlepiej gdy dasz maluchowi do rączki całą marchewkę. Równie ciekawą możliwością jest skórka chleba lub sucharki bezcukrowe. Dzięki twardej, chrupkiej konsystencji dziecko będzie mogło podrapać się nimi podczas jedzenia. Dodatkowo są bezpieczne, ponieważ po krótkim czasie same rozpuszczą się w buzi.

Leki przeciwbólowe

Domowe sposoby pomagające złagodzić ból często są skuteczne, jednak jeśli Twojemu dziecku przez dłuższy czas towarzyszy gorączka przy ząbkowaniu – nie wahaj zastosować odpowiedniego leku przeciwbólowego (np. paracetamol lub ibuprofen). W aptece znajdziesz syropy przeciwbólowe dla maluchów, które można stosować już od 1 dnia życia.

Żel znieczulający

Jeśli wszelkie naturalne, domowe metody zawiodą, możesz spróbować żelu znieczulającego z lidokainą. Takie preparaty są dostępne bez recepty, jednak musisz być bardzo ostrożny, podając dziecku produkt z lidokainą. Koniecznie trzymaj się zaleceń pediatry i nie przesadź z dawkami, ponieważ przedawkowanie lidokainy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli dostanie się ona do przełyku, może źle wpłynąć na umiejętność przełykania, co w konsekwencji może doprowadzić do zakrztuszenia.

Karmienie piersią

Podczas bolesnego ząbkowania dziecko może nie chcieć przyjmować stałych pokarmów. Może pojawić się nawet niechęć do karmienia piersią. Nie należy wtedy zmuszać dziecka do jedzenia. Najlepiej spróbować dać niemowlakowi pierś, kiedy jest śpiący. Nawet jeśli maluch nie chce jeść, nie zapomnij o odciąganiu pokarmu! Zapobiegnie to zatkaniu się przewodów mlecznych.

Najlepsze lekarstwo – dużo uwagi!

Najważniejszym lekarstwem, które również pomaga w okresie ząbkowania, jest kontakt fizyczny z maluszkiem. W tym trudnym czasie warto często przytulać dziecko, przystawiać do piersi, śpiewać i mówić do niego, a także kołysać i nosić na rękach. Kontakt fizyczny z dzieckiem da mu poczucie bezpieczeństwa, co przyczyni się do ograniczenia poczucia dyskomfortu.

Bolesne ząbkowanie – podsumowanie

Ząbkowanie to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i młodych rodziców. Gdy dziecko zaczyna ząbkować zwykle staje się marudne i płaczliwe. Pojawiają się pierwsze objawy związane z wyrzynaniem takie jak: obrzęk, gorączka, brak apetytu oraz wkładanie wszystkich przedmiotów do buzi. Przykre dolegliwości mogą się nasilać lub ustępować. Ząbkowanie to indywidualna kwestia i każdemu dziecku towarzyszą różne objawy. Co więcej, kolejne ząbki mogą nie sprawiać aż takiego dyskomfortu, jak kilka pierwszych ząbków. Zanim wybierzesz się do apteki, wypróbuj domowe sposoby na bolesne ząbkowanie!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
usuwanie korzenia zęba

Usuwanie korzenia zęba – ekstrakcja korzenia, zalecenia po zabiegu

Następny artykuł
operacja ortognatyczna

Operacja ortognatyczna, czyli jak poprawić zgryz, jakość żucia i wygląd dzięki chirurgii?

Podobne artykuły