usuwanie korzenia zęba

Usuwanie korzenia zęba – ekstrakcja korzenia, zalecenia po zabiegu

Jakub Kaczmarek
Usuwanie korzenia zęba to według wielu pacjentów najbardziej bolesny zabieg wykonywany przez stomatologa. Jednak nie warto przed tym uciekać, bo im później tym gorzej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wygląda zabieg!

Przerażenie rośnie, gdy okazuje się, że korzeń zęba w całości znajduje się w zębodole i jest zarośnięty przez błonę śluzową. W takiej sytuacji konieczne jest nacięcie dziąsła, które wiąże się z dodatkowym bólem. Na szczęście obecnie jest wiele silnych środków znieczulających.

Usuwanie korzenia zęba – jak wygląda zabieg?

W zależności od stopnia zaawansowania, zabiegu dokonuje dentysta lub chirurg stomatolog. Czasem korzeń może być rozchwiany, dzięki czemu dentysta bez większego problemu go wyrwie. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy korzeń jest głęboko schowany i właśnie wtedy potrzebna jest pomoc chirurga. Na początku zostaje podane znieczulenie miejscowe. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu pod narkozą, jednak tym zajmują się tylko niektóre placówki. Po odczekaniu chwili, jak znieczulenie zacznie działać, lekarz zaczyna zabieg usuwania korzenia.

Kiedy trzeba usunąć korzeń zęba?

Korzeń, który nie wystaje przynajmniej milimetr ponad poziom kości, nie nadaje się już ani do odbudowy, ani do leczenia. Pozostawione korzenie często są złamane lub zniszczone próchnicą, co jest niebezpieczne nie tylko dla jamy ustnej, lecz również dla całego organizmu. Nieusunięty korzeń zęba sprzyja również wielu powikłaniom: torbielom, ropniom czy zapaleniu kości szczęki i/lub żuchwy. Zaawansowana próchnica może zainfekować płuca, serce, wątrobę oraz układ kostno-stawowy. Dodatkowo, pozostałości zepsutego uzębienia są często źródłem silnego bólu.

Czy usuwanie zębów zawsze boli?

Zabieg ekstrakcji korzeni zęba jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie czujemy bólu w trakcje. Dodatkowo, niektóre wyspecjalizowane placówki oferują znieczulenie ogólne, czyli narkozę. Dzięki znieczuleniu, sam zabieg jest bezbolesny. Dużo więcej bólu sprawia popsuty, a nawet martwy ząb, ponieważ źle wpływa na otaczające go tkanki. Niestety w takiej sytuacji środki przeciwbólowe zawodzą, a jedynym sposobem, by ulżyć sobie w cierpieniu jest wizyta u stomatologa.

Przebieg zabiegu

Może się zdarzyć, że będzie konieczne nacięcie błony śluzowej, ponieważ czasem korzeń leży na tyle głęboko w zębodole, że przykrywa go błonka. Wtedy należy naciąć dziąsło. Na przedłużenie zabiegu wpływa również sytuacja, kiedy kilka korzeni jest złączonych ze sobą. Wtedy lekarz musi użyć wiertła, by je rozdzielić. Następnym etapem jest dłutowanie, czyli oddzielanie zęba od kości. Gdy korzeń będzie rozchwiany, dentysta usunie go za pomocą kleszczy. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy korzeń na tyle mocno siedzi, że niezbędne jest użycie wiertła.

Ile czasu trwa usuwanie zęba?

Czas trwania jest bardzo indywidualny, ponieważ zależy od stopnia trudności zabiegu. Zwykle ekstrakcja zęba zajmuje od 10 minut (w przypadku dobrze widocznego korzenia, chwiejącego się zęba, którego z łatwością dentysta może złapać kleszczami) do 60 minut (są to przypadki korzeni poplątanych, zarośniętych błoną śluzową, leżących blisko nerwów).

Zalecenia po zabiegu

Najczęściej występującymi powikłaniami po zabiegu są obrzęki oraz ból szczęki i/lub żuchwy. Można wtedy stosować leki przeciwbólowe, a także zimne okłady. Po zabiegu usunięcia korzenia zęba nie należy spożywać posiłków ani napojów do 2 godzin. Po upłynięciu tego czasu lepiej unikać twardych, gorących i pikantnych dań, ponieważ mogą podrażniać ranę. By wszystko dobrze się goiło trzeba również unikać intensywnego płukania ust oraz silnego szczotkowania. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem, delikatną pastę do zębów oraz płyn niezawierający alkoholu.

Usuwanie korzenia zęba – podsumowanie

Wizyty w gabinecie stomatologicznym z reguły nie należą do przyjemnych. Dlatego warto chodzić na konsultacje do dentysty, by zapobiec rozwojowi kamienia nazębnego czy próchnicy. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie wiele dolegliwości bólowych. Zabiegu dokonuje lekarz stomatolog bądź chirurg stomatologiczny – wszystko zależy od konkretnego przypadku i stopnia zaawansowania zabiegu. Korzeń pozbawiony korony powinien zostać usunięty, by uniknąć powikłań, nie tylko dotyczących zębów, lecz również całego organizmu. Obecność ognisk zakażenia może skutkować problemami z wątrobą lub sercem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
płytka nazębna

Płytka nazębna, czyli jak powstaje kamień nazębny i czy można się przed nim uchronić?

Następny artykuł
bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku, gdy zaczyna ząbkować?

Podobne artykuły