chirurgiczne usuwanie zęba

Chirurgiczne usuwanie zęba. Cena, zabieg, wskazania

Anna Wiktor
Chirurgiczne usuwanie zęba przeprowadza się w sytuacji, gdy zatrzymanie go w jamie ustnej jest niewskazane. Jest to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywany w gabinecie stomatologicznym lub klinice. Jak dokładnie przebiega?

Do zabiegu ekstrakcji zawsze kwalifikuje stomatolog. Leczenie chirurgiczne dotyczy najczęściej ósemek oraz innych zębów trzonowych. Zabieg chirurgiczny jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent musi postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza dentysty, by uniknąć powikłań.

Jak wygląda i ile trwa chirurgiczne usuwanie zęba?

Zabieg chirurgicznego usunięcia powinien przeprowadzić wykwalifikowany stomatolog lub chirurg stomatologiczny. Nieprawidłowo wykonane wyrwanie zęba może prowadzić do poważnych komplikacji. Wcześniej wykonuje się RTG szczęki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem specjalnych narzędzi (kleszcze, dźwignia) – czasem niezbędne jest użycie mikroskopu (szczególnie w przypadku ósemek). Chirurg stomatolog nacina dziąsło i oddziela chory ząb od tkanek otaczających. Ostatnim etapem jest jego wyjęcie z zębodołu i założenie szwów. Cała opisana procedura trwa około godziny.

Kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja konieczna jest w najbardziej problematycznych przypadkach, gdy brakuje korony, korzenie są mocno zakrzywione lub położenie zęba jest niewłaściwe. Operacyjnego usunięcia wymaga ząb zatrzymany, czyli niewykształcony i wyrzynający się nieprawidłowo. Zabieg ekstrakcji często dotyczy ósemek, które przeszkadzają i powodują dyskomfort. Powodem może być bardzo zaawansowana próchnica.

Zalecenia po zabiegu

Aby proces gojenia po ekstrakcji przebiegał prawidłowo, pacjent musi stosować się do zaleceń chirurga szczękowego lub lekarza stomatologa. Przez 24 godziny nie należy spożywać gorących napojów i posiłków. Przez 7 dni po zabiegu zaleca się m.in. powstrzymanie od palenia, picia alkoholu i intensywnego wysiłku. Dolegliwości bólowe po zabiegu usunięcia zęba można łagodzić, przyjmując preparaty przeciwbólowe i wykonując zimne okłady. Zabiegi higieny jamy ustnej trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie.

Ekstrakcja a powikłania pozabiegowe

Chirurgiczna ingerencja może czasem prowadzić do powikłań. Jednym z częstszych jest tzw. suchy zębodół, czyli stan zapalny. Możliwe jest także przedłużające się krwawienie, obrzęk, gorsze ogólne samopoczucie. Wszelkie niepokojące symptomy należy skonsultować z dentystą.

Chirurgiczne usunięcie zęba – cena

Ekstrakcja zęba to zabieg, za który trzeba zapłacić kilkaset złotych. Cennik usług stomatologicznych może różnić się nieznacznie w zależności od miasta i gabinetu. Wyrywanie zęba można również wykonać nieodpłatnie.

Usunięcie zęba jest rozwiązaniem ostatecznym, jednak czasem nieuniknionym. Przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę nie powinno wiązać się z żadnymi komplikacjami. Po kilku dniach można wrócić do normalnego trybu życia, np. intensywniejszej aktywności fizycznej. Musisz pamiętać, że zabieg pozwala chronić zdrowie pozostałych zębów stałych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
augmentacja kości

Augmentacja kości – na czym polega ten zabieg?

Następny artykuł
suchy zębodół

Suchy zębodół – przyczyny, objawy, leczenie. Jak stomatologia walczy z takim powikłaniem po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły