chirurgiczne usuwanie ósemek

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania, zalecenia, powikłania. Wszystko, co musisz wiedzieć o usuwaniu zębów mądrości!

Anna Wiktor
Perspektywa chirurgicznego usuwania ósemek – nazywanych też zębami mądrości – u wielu osób budzi autentyczne przerażenie. Czy naprawdę jest się czego obawiać? Zobacz, na czym polega i jak wygląda ten zabieg u dentysty!

Zabieg powszechnie kojarzy się z trudnym do opisania bólem, wysokim poziomem skomplikowania oraz sporymi kosztami. Jak jest w rzeczywistości? Wyrywanie ósemek to jedna z podstawowych czynności w chirurgii stomatologicznej. Doświadczony fachowiec poradzi sobie z takim zadaniem nawet w kwadrans. Oczywiście wiele zależy od pozycji zębów mądrości i stanu zdrowia pacjenta. Do usunięcia ósemek potrzeba jednak konkretnych wskazań medycznych.

Zęby mądrości – czym są, kiedy się wyrzynają, dlaczego bolą i czy trzeba je usunąć?

Popularne ósemki to trzecie zęby trzonowe ostatnie na łukach zębowych szczęki oraz żuchwy. Każdy ząb mądrości formuje się w ok. 17.–20. roku życia, ale równie często wyrzynają się zdecydowanie później. U niektórych osób nawet dopiero po skończeniu 40 lat! Ósemki bardzo często nazywa się narządami szczątkowymi. Takimi, które wyniku ewolucji przestały być niezbędne do przeżycia. Wskazaniami do usunięcia ósemki przez chirurga są:

  • rozwijająca się próchnica;
  • zatrzymanie zęba w kości;
  • wyrzynanie się ósemek pod złym kątem, co powoduje bolesny nacisk na pozostałe zęby (może to skutkować zanikiem kości wyrostka zębodołu i twardych tkanek zęba);
  • leczenie ortodontyczne przez zakładanie aparatu, jeżeli naciskane są korzenie siódemki;
  • stan zapalny dziąseł wokół zębów mądrości.

Czy usuwanie zębów mądrości to jedyny sposób rozwiązania problemu?

Wszystko zależy od rodzaju, stopnia i przyczyny problemów z zębami mądrości. Jeżeli kłopoty wynikają z niedostatków higieny, być może stomatolog ograniczy się do fluoryzacji. Do ósemek trudno jest sięgnąć szczoteczką do zębów, co nie ułatwia dokładnego usunięcia resztek jedzenia z dalszych rejonów jamy ustnej. Co w pozostałych przypadkach? Często nie ma innego wyjścia niż ekstraktacja ósemki. Czy jest to jednak bardziej bolesne niż pozostawienie zębów bez interwencji albo próchniejące uzębienie? Niekoniecznie.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda zabieg ekstrakcji zębów mądrości?

W stomatologii obowiązują dość ścisłe procedury. Najpierw konieczne są badania, które pozwolą przygotować kompleksowy plan leczenia. Przed chirurgicznym usunięciem ósemek wykonuje się tzw. pantomogram – panoramiczne zdjęcie uzębienia. Samo wyrwanie ósemki najczęściej przebiega następująco:

  1. Chirurg dopasowuje metodę znieczulenia do skali trudności zabiegu (czasami również prośby pacjenta).
  2. Lekarz nacina dziąsło w sposób adekwatny do położenia zęba mądrości (wyrżnięty częściowo, całkowicie lub zatrzymany).
  3. Ekstrakcja właściwa.
  4. Zaszycie ran.
  5. Przekazanie pacjentowi dalszych zaleceń.

Chirurgiczne usunięcie ósemki trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeżeli wystąpiły komplikacje albo stomatolog wyrywa więcej niż jeden ząb mądrości, ten czas może się znacząco wydłużyć.

Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu usunięcia zęba mądrości

Co należy robić po chirurgicznym usunięciu ósemki? Lekarze najczęściej wydają polecenia w rodzaju:

  • przez pół godziny po zabiegu pacjent powinien zagryźć tampon tamujący krwawienie i trzymać go w stabilnej pozycji;
  • powstrzymać się od jedzenia i picia czegokolwiek, aż znieczulenie przestanie działać;
  • na minimum 2–3 dni po zabiegu chirurgicznego usunięcia ósemki należy odstawić papierosy, alkohol i gorące napoje;
  • podczas codziennej higieny jamy ustnej nie powinno się usuwać naturalnego skrzepu;
  • czasami po zabiegu warto zrezygnować z aktywności fizycznej na jakiś czas.

Możliwe powikłania po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości

Zwykle komplikacje są bardzo łagodne. Jeśli jednak nie ustępują po kilku dniach, koniecznie udaj się do lekarza! Wyrwanie zęba nigdy nie pozostanie bez wpływu na funkcjonowanie organizmu. Chirurgiczna ekstrakcja to ryzyko:

  • opuchlizny i obrzęku;
  • suchego zębodołu (zaburzenie gojenia, skutkujące stanem zapalnym);
  • otwarcia zatoki;
  • uszkodzenia sąsiednich zębów;
  • ogólnego osłabienia;
  • gorączki;
  • złamania szczęki;
  • uszkodzenia gałęzi czuciowych nerwu trójdzielnego.

Jak sobie z nimi poradzić? Na najczęstsze dolegliwości bólowe powiązane z chirurgicznym usuwaniem ósemek i zębów wystarczą zimne okłady na policzki. Kiedy efekty niepożądane nasilają się krótko po zabiegu, również należy udać się na konsultacje ze specjalistą.

Usunięcie ósemek – najczęstsze pytania

Na każdym etapie chirurgicznego wyrywania zęba mądrości konieczne jest postępowanie zgodne z zaleceniami lekarza. Po zabiegu należy dbać o stan zębów oraz właściwą rekonwalescencję. Szczegóły musisz ustalić ze swoim dentystą. Poniżej umieściliśmy odpowiedzi na pytania o chirurgiczne usuwanie ósemek, które lekarze słyszą od pacjentów najczęściej. Co ciekawe, niewielu interesuje się tym, co należałoby robić już po przeprowadzeniu ekstrakcji zęba mądrości.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – cena zabiegu

Ile kosztuje zabieg chirurgicznego usunięcia ósemek? Koszt ekstrakcji ósemki to zwykle od 150 do 400500 zł. To orientacyjna cena za wyrywanie jednego zęba. Ostateczna suma zależy przede wszystkim od tego, jak wyrżnięty jest ząb mądrości i czy doszło do jego przemieszczenia. W niektórych przypadkach za przeprowadzenie zabiegu trzeba zapłacić nawet 1000 zł lub więcej.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – NFZ i refundacja wykonania zabiegu

Czy Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca chirurgiczne usuwanie zębów mądrości? Istnieje taka możliwość, jednak mało kto z niej korzysta ze względu na niskie limity i długie kolejki do chirurgów szczękowych. Ósemki potrafią być uciążliwe, dlatego duża część pacjentów decyduje się na prywatną wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dolegliwości bólowe związane z zębami zatrzymanymi (takimi, które nie są widoczne w jamie ustnej) dokuczają zdecydowanie silniej niż perspektywa uszczuplenia portfela o kilkaset złotych.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – czy boli? Jak bardzo?

To jeden z najpopularniejszych mitów na temat całej procedury. Lekarze powszechnie stosują znieczulenie miejscowe, a rany są dokładnie zaszywane. Szwy zdejmuje się po ok. 7 dniach od wykonania zabiegu. Na zaszyte dziąsła nakłada się też opatrunki hemostatyczne przyspieszające powstanie skrzepu i gojenie. Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, który jak najbardziej może przebiegać praktycznie bezboleśnie. Narkozę stosuje się jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Chirurgiczne usuwanie ósemek i zębów zatrzymanych wcale nie jest takie trudne i nieprzyjemne jak się zdaje. Taki zabieg bywa wręcz niezbędny i znacząco podnosi komfort życia. Niestety, na taką operację trzeba albo zbyt długo czekać, albo jednorazowo wydać dużą ilość pieniędzy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Następny artykuł
augmentacja kości

Augmentacja kości – na czym polega ten zabieg?

Podobne artykuły