przetoka na dziąśle

Przetoka na dziąśle  – co warto wiedzieć o takiej infekcji bakteryjnej wewnątrz jamy ustnej?

Anna Wiktor
Jednym z częstszych problemów związanych z jamą ustną jest przetoka na dziąśle. Jak leczyć ten problem? Tu znajdziesz kilka sprawdzonych metod.

Przetoka zębowa to kanalik wyścielany nabłonkiem powstający w wyniku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba. Ignorowanie problemu może okazać się przyczyną nie tylko bólu, ale poważnych komplikacji (np. zapalenia zatok przynosowych lub sepsy). Co każdy pacjent powinien wiedzieć na ten temat? Jak postępować wobec toczącego się stanu zapalnego? Oto najważniejsze informacje.

Przetoka zębowa i jej rodzaje

Ropień na dziąśle może mieć różne formy. Podstawowy podział wygląda następująco:

  • przetoka dziąsłowa (wewnętrzna), mająca ujście w jamie ustnej;
  • przetoka ustno-zatokowa (zewnętrzna), bardzo częsta u tych osób, u których wierzchołki korzeni zębów są oddzielone od jamy zatoki szczękowej samą śluzówką lub cienką warstwą tkanki kostnej;
  • przetoka na dziąśle, której ujście znajduje się we wnętrzu jamy ustnej.

Przetoka może być problemem okresowym (tzw. przetoka bierna), może aktywować się też samoistnie (przetoka aktywna). Każda z nich wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Jak powstaje przetoka na dziąśle?

Ropień zębowy tworzy się zazwyczaj jako powikłanie po ekstrakcji zęba. Taka sytuacja dość często zdarza się w przypadku pacjentów z osłabionymi tkankami przyzębia oraz u tych osób, u których proces gojenia się ran przebiega powoli.

A co z małymi pacjentami? Przetoka na dziąśle u dziecka najczęściej ma związek z głęboką próchnicą i stanem zapalnym miazgi zęba, czego skutkiem jest martwica miąższu. Infekcja w przypadku zębów mlecznych najczęściej pojawia się wśród tych dzieci, które jedzą zbyt dużo słodyczy i nieodpowiednio dbają o higienę jamy ustnej.

Inne przyczyny przetoki zębowej to:

  • choroby dziąseł;
  • urazy mechaniczne zębów;
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i torbiel zębowa;
  • błędy popełnione podczas zabiegów stomatologicznych (takich, jak usunięcie zęba czy leczenie kanałowe).

Objawy przetoki zębowej

Jak rozpoznasz przetokę na dziąśle? Przede wszystkim po pulsującym bólu oraz:

  • wybrzuszeniu na powierzchni dziąsła, w którym znajduje się ropa lub wydzielina składająca się z ropy i krwi;
  • zaczerwienieniu;
  • zwiększonej wrażliwości zęba;
  • obrzęku, który jest dobrze widoczny na powierzchni policzka lub żuchwy;
  • nieprzyjemnym posmaku;
  • przykrym zapachu z ust.

Jak skutecznie leczyć ten problem?

Żadna infekcja w jamie ustnej nie może być lekceważona. Im prędzej zaczniesz leczyć dziąsła i zęby, tym lepiej. Możliwości jest sporo, a w wyborze najlepszej metody pomoże m.in. konsultacja z lekarzem oraz wykonanie zdjęcia rtg.

Przetoka na dziąśle  – co może stomatologia?

Dobry stomatolog może leczyć ropień zęba na kilka sposobów. Opcją, na którą dentyści w takim przypadku stawiają najchętniej, jest leczenie endodontyczne. W jego przypadku priorytetem jest oczyszczenie kanałów zębowych z martwej miazgi, a następnie wypełnienie ubytku w zębie. Jeśli infekcji towarzyszy ropa, dodatkowym wsparciem staje się kuracja farmakologiczna. Czasem niezbędne jest usunięcie zęba, na co dentyści często decydują się w przypadku przetoki u dzieci z zębami mlecznymi.

Leczenie przetoki zęba w domu

Domowe sposoby na przetokę zębową mogą przyspieszyć proces leczenia i łagodzić dolegliwości bólowe. Na ropień dziąsła pomaga m.in. płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą, cennym wsparciem jest też woda utleniona. Pamiętaj, że choć pomogą ci one w walce z bólem, nie zastąpią wizyty u stomatologa.

Przetoki zęba są częstym problem, którego nie możesz ignorować. Powikłania mogą okazać się poważnym zagrożeniem dla ogólnego stanu zdrowia oraz przyczyną bólu, którego możesz uniknąć. Im wcześniej zaczniesz leczyć zakażenie, tym lepiej, zatem nie zwlekaj z wizytą u stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zęby trzonowe

Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?

Następny artykuł
zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Podobne artykuły