opuchnięte dziąsło

Opuchnięte dziąsło – przyczyny i sposoby leczenia spuchniętych dziąseł

Anna Wiktor
Krew zauważalna podczas szczotkowania zębów i opuchnięte dziąsło nigdy nie jest zjawiskiem normalnym. Takie dolegliwości mogą świadczyć o poważnym schorzeniu zębów, dlatego nigdy ich nie ignoruj.

Opuchnięte dziąsło, krwawienie z przyzębia i dolegliwości bólowe potrafią przysparzać sporo nieprzyjemności. Utrudniają normalne funkcjonowanie takie jak jedzenie, picie (w szczególności zimnych i gorących produktów) i dbanie o higienę jamy ustnej. Czasem przyczyna jest błaha, a po jej usunięciu domowymi sposobami objawy przechodzą samoczynnie. Niekiedy jednak stan ten świadczy o poważniejszej chorobie i wymaga wizyty u dentysty. Czytaj dalej!

Opuchnięte dziąsło – przyczyny

Opuchnięte dziąsło najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej metody szczotkowania zębów. Higiena jamy ustnej jest najważniejszym sposobem na uniknięcie schorzeń w jej obrębie. Opuchlizna może pojawiać się na skutek zbyt krótkiego lub długiego mycia, a także nieprawidłowo dobranego włosia szczoteczki lub stosowanej techniki nitkowania i szczotkowania. Może to doprowadzać do mechanicznego podrażniania dziąseł lub gromadzenia się próchnicy i kamienia nazębnego.

Spuchnięte dziąsło i związany z nim stan zapalny może być też powiązany z paradontozą. W takim przypadku żadne domowe sposoby leczenia ci nie pomogą i konieczna będzie wizyta u stomatologa. Opuchlizna może być wynikiem wyrzynania się ósemki lub leczenia kanałowego zęba. Jest to też częsty problem pojawiający się wśród kobiet w ciąży, u których zauważa się większą przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Zawsze warto mieć pod ręką sprawdzone, naturalne środki, które pomagają zwalczyć opuchliznę i zapalenie dziąseł. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które skutecznie pomagają uporać się z opuchniętym dziąsłem. Należą do nich:

  • płukanka z wody utlenionej, która działa odkażająco;
  • mocny napar ze świeżej lub suszonej szałwii. Łyżkę liści zalej gorącą wodą, pozostaw do zaparzenia, a następnie odcedź płyn i pozwól mu przestygnąć. Tak przygotowaną płukanką płucz jamę ustną 2–3 razy dziennie, każdorazowo po kilka minut;
  • olejek goździkowy – nasącz nim wacik i przyłóż do obolałego miejsca. Ta substancja posiada działanie odkażające, przeciwbólowe i znieczulające;
  • okłady z lodu – skutecznie pomagają zmniejszyć obrzęk, jednak nie przyczyniają się do zabijania szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Pamiętaj, aby lód zawsze przykładać do skóry przez szmatkę lub ręcznik, nigdy bezpośrednio;
  • środki farmaceutyczne – jeżeli żadne naturalne metody nie przynoszą pożądanych efektów, warto sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Zapytaj w aptece o najlepszy środek. Może być on w formie doustnej lub do stosowania miejscowego.

Leczenie stanu zapalnego i opuchlizny dziąseł

Aby rozpocząć skuteczne leczenie tego problemu, należy udać się do gabinetu dentystycznego. Specjalista będzie w stanie ustalić konkretną przyczynę opuchniętych dziąseł i dobrać właściwą terapię. Nigdy nie zwlekaj z udaniem się do lekarza. Większość przyczyn o charakterze chorobowym z biegiem czasu tylko się pogarsza i pogłębia. Wczesne rozpoznanie najczęściej zapewnia skuteczniejsze i mniej problematyczne leczenie.

Problemy z dziąsłami mogą spotkać osoby w każdym wieku, niezależnie od diety i ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej u ich podstawy leży nieprawidłowa higiena lub technika mycia zębów. Jeśli zareagujesz szybko, problem prawdopodobnie okaże się prosty do usunięcia i szybko wrócisz do pełni zdrowia. Niekiedy opuchnięte dziąsła świadczą jednak o poważniejszej chorobie. Jeżeli domowe sposoby i środki przeciwzapalne nie przynoszą ci żadnych korzyści, warto skonsultować ten problem ze specjalistą w gabinecie stomatologicznym, aby uniknąć poważniejszych problemów i powikłań.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ropień na dziąśle

Czym jest ropień na dziąśle? Przyczyny powstawania ropy w dziąśle, objawy infekcji i sposoby leczenia zapalenia przyzębia

Następny artykuł
kieszonka dziąsłowa

Kieszonka dziąsłowa – co to takiego? Jak leczyć kieszonkę zębową?

Podobne artykuły