choroby dziąseł

Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie

Jakub Kaczmarek
Nieleczone choroby dziąseł mogą doprowadzić do ich recesji, a nawet zaniku lub do utraty zębów. Nigdy nie ignoruj obrzęku ani krwawienia dziąseł i natychmiast udaj się do stomatologa w celu rozpoznania i wyleczenia choroby.

Choroby dziąseł najczęściej objawiają się opuchlizną i czerwonym zabarwieniem. Przyzębie może przy tym boleć i krwawić, co jest zdecydowanie nieprzyjemne. Najczęściej spotykaną chorobą przyzębia jest zapalenie dziąseł. Nieleczone, może rozwijać się w inne choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest regularne mycie zębów miękką szczoteczką, odpowiednie nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynem zwalczającym szkodliwe bakterie. Niezbędne są też częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Jakie są choroby dziąseł?

Dziąsła może dotknąć wiele schorzeń, które mogą przysporzyć nam problemów. To między innymi:

Bezwzględnie najczęściej występującą chorobą dziąseł jest ich stan zapalny. Powoduje go nieprawidłowa higiena jamy ustnej i gromadzący się na zębach osad. Bakterie, próchnica i kamień nazębny zagrażają nie tylko zdrowiu szkliwa zębów, ale też przyzębia. Niewłaściwe lub nieregularne szczotkowanie jest głównym powodem powstawania płytki nazębnej, która z łatwością może przeistoczyć się w zapalenie przyzębia.

W sytuacji, gdy spuchnięte dziąsła zaczynają krwawić i osuwać się, dochodzi do paradontozy. Nieleczona, powoduje rozchwianie zębów i ich utratę przyczepności do szczęki. Ostatecznie choroby dziąseł mogą nawet doprowadzić do ich recesji, czyli cofania się. Powoduje to wypadanie zębów, nawet jeżeli samo uzębienie jest zdrowe.

Zobacz też:
Ból dziąsła – przyczyny bólu dziąseł i domowe sposoby na leczenie zapalenia przyzębia

Przyczyny chorób dziąseł

Do najczęstszych przyczyn chorób dziąseł należą:

  • zła pielęgnacja jamy ustnej;
  • niewłaściwa dieta;
  • nałogowe palenie papierosów;
  • przewlekły, silny stres;
  • leczenie ortodontyczne;
  • choroba ogólnoustrojowa, np. cukrzyca, nowotwór itp.;
  • stosowanie niektórych leków.

Leczenie zapalenia dziąseł i innych chorób jamy ustnej

Bardzo ważne jest, aby mieć zdrowe dziąsła. Regularne odkamienianie, szczotkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem w dużej mierze pomagają przeciwdziałać chorobom dziąseł. Jeżeli jednak już do nich dojdzie, nie zwlekaj z leczeniem. W aptece dostępne są różne leki bez recepty, które skutecznie zwalczą stan zapalny. W przypadku bardziej zaawansowanego stanu należy jednak udać się do lekarza. W większości przypadków przepisuje on antybiotyk oraz środki mające na celu wzmocnić odporność organizmu. W skrajnych sytuacjach i przy daleko posuniętych zmianach konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.

Najłagodniejszą, a zarazem najczęstszą chorobą dziąseł jest zapalenie przyzębia. Może do niego dojść przy urazach mechanicznych, niewłaściwej higienie, a także na skutek różnych chorób ogólnoustrojowych. Pierwszym niepokojącym objawem jest krwawienie dziąseł, ich obrzęk, zaczerwienienie i nadwrażliwość. Jeśli tylko zauważysz u siebie takie dolegliwości, najlepiej od razu udać się do dentysty. Wcześnie wykryte choroby dziąseł są dużo łatwiejsze do wyleczenia niż daleko posunięte schorzenia.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Przetoka zębowa – przyczyny powstania, pierwsze objawy oraz leczenie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kieszonka dziąsłowa

Kieszonka dziąsłowa – co to takiego? Jak leczyć kieszonkę zębową?

Następny artykuł
zakażenie po wyrwaniu zęba objawy

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy. Jakie powikłania mogą wystąpić po ekstrakcji zęba? Co robić, kiedy pojawia się silny ból?

Podobne artykuły