choroby dziąseł

Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie

Jakub Kaczmarek
Nieleczone choroby dziąseł mogą doprowadzić do ich recesji, a nawet zaniku lub do utraty zębów. Nigdy nie ignoruj obrzęku ani krwawienia dziąseł i natychmiast udaj się do stomatologa w celu rozpoznania i wyleczenia choroby.

Choroby dziąseł najczęściej objawiają się opuchlizną i czerwonym zabarwieniem. Przyzębie może przy tym boleć i krwawić, co jest zdecydowanie nieprzyjemne. Najczęściej spotykaną chorobą przyzębia jest zapalenie dziąseł. Nieleczone, może rozwijać się w inne choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest regularne mycie zębów miękką szczoteczką, odpowiednie nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynem zwalczającym szkodliwe bakterie. Niezbędne są też częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Jakie są choroby dziąseł?

Dziąsła może dotknąć wiele schorzeń, które mogą przysporzyć nam problemów. To między innymi:

Bezwzględnie najczęściej występującą chorobą dziąseł jest ich stan zapalny. Powoduje go nieprawidłowa higiena jamy ustnej i gromadzący się na zębach osad. Bakterie, próchnica i kamień nazębny zagrażają nie tylko zdrowiu szkliwa zębów, ale też przyzębia. Niewłaściwe lub nieregularne szczotkowanie jest głównym powodem powstawania płytki nazębnej, która z łatwością może przeistoczyć się w zapalenie przyzębia.

W sytuacji, gdy spuchnięte dziąsła zaczynają krwawić i osuwać się, dochodzi do paradontozy. Nieleczona, powoduje rozchwianie zębów i ich utratę przyczepności do szczęki. Ostatecznie choroby dziąseł mogą nawet doprowadzić do ich recesji, czyli cofania się. Powoduje to wypadanie zębów, nawet jeżeli samo uzębienie jest zdrowe.

Przyczyny chorób dziąseł

Do najczęstszych przyczyn chorób dziąseł należą:

  • zła pielęgnacja jamy ustnej;
  • niewłaściwa dieta;
  • nałogowe palenie papierosów;
  • przewlekły, silny stres;
  • leczenie ortodontyczne;
  • choroba ogólnoustrojowa, np. cukrzyca, nowotwór itp.;
  • stosowanie niektórych leków.

Leczenie zapalenia dziąseł i innych chorób jamy ustnej

Bardzo ważne jest, aby mieć zdrowe dziąsła. Regularne odkamienianie, szczotkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem w dużej mierze pomagają przeciwdziałać chorobom dziąseł. Jeżeli jednak już do nich dojdzie, nie zwlekaj z leczeniem. W aptece dostępne są różne leki bez recepty, które skutecznie zwalczą stan zapalny. W przypadku bardziej zaawansowanego stanu należy jednak udać się do lekarza. W większości przypadków przepisuje on antybiotyk oraz środki mające na celu wzmocnić odporność organizmu. W skrajnych sytuacjach i przy daleko posuniętych zmianach konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.

Najłagodniejszą, a zarazem najczęstszą chorobą dziąseł jest zapalenie przyzębia. Może do niego dojść przy urazach mechanicznych, niewłaściwej higienie, a także na skutek różnych chorób ogólnoustrojowych. Pierwszym niepokojącym objawem jest krwawienie dziąseł, ich obrzęk, zaczerwienienie i nadwrażliwość. Jeśli tylko zauważysz u siebie takie dolegliwości, najlepiej od razu udać się do dentysty. Wcześnie wykryte choroby dziąseł są dużo łatwiejsze do wyleczenia niż daleko posunięte schorzenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kieszonka dziąsłowa

Kieszonka dziąsłowa – co to takiego? Jak leczyć kieszonkę zębową?

Następny artykuł
stomatolog a dentysta

Stomatolog a dentysta – czy różnią się tylko nazwą? To zależy od kraju, w którym mieszkasz!

Podobne artykuły