szałwia na dziąsła

Szałwia na dziąsła – prozdrowotne działanie popularnej herbatki ziołowej na twoją jamę ustną

Anna Wiktor
Ziołolecznictwo to cenna praktyka znana ludzkości od setek lat. Dziś działanie wielu tradycyjnych metod leczenia została potwierdzona przez naukowców. Sprawdź, jak szałwia na dziąsła może ci pomóc w pozbyciu się bólu i stanów zapalnych.

Co prawda w aptekach dostępnych jest wiele preparatów i płukanek przeciwbólowych na różne dolegliwości jamy ustnej. Nie zawsze jednak warto po nie sięgać w pierwszej kolejności. Naturalne metody leczenia bywają równie skuteczne, przeważnie są znacznie tańsze, a jednocześnie bezpieczniejsze dla organizmu. Jednym z tego typu rozwiązań jest szałwia na dziąsła. Dowiedz się, jak to powszechnie dostępne zioło, które możesz nawet wyhodować samodzielnie w doniczce, wpływa na zdrowie dziąseł.

Szałwia na dziąsła – właściwości i zastosowanie

Szałwia lekarska jest znana ze swoich właściwości łagodzących stany zapalne. Płukanki z tego zioła często stosuje się jako domowy środek na zapalenie gardła, krtani i przyzębia. Ten naturalny środek zalecany jest przy chrypce, paradontozie, krwawieniu z dziąseł, a także jako remedium na nieprzyjemny zapach z ust.

Jak stosować szałwię na dziąsła? Przygotuj domową płukankę według naszego przepisu:

  • łyżkę świeżych lub suszonych liści szałwii zalej szklanką wrzącej wody;
  • przykryj napar i odstaw na około 15 minut, aż do zaparzenia się ziół;
  • odcedź zioła, a płyn pozostaw do wystygnięcia;
  • tak przygotowanym, mocno aromatycznym, płynem płucz jamę ustną co najmniej 5–6 razy dziennie, każdorazowo po kilka minut.

Nie zaleca się połykania tak silnego naparu ani stosowania szałwii doustnie przez okres dłuższy niż około 4 tygodnie, ze względu na silne działanie zioła. Jest to też roślina niewskazana dla kobiet w ciąży. 
Szałwia na dziąsła działa już po kilku pierwszych użyciach. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne i łagodzące. W połączeniu z prawidłową higieną jamy ustnej, pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz zwalczać szkodliwe bakterie. Jest to sprawdzony, domowy sposób na stany zapalne i niektóre choroby jamy ustnej.

Zobacz też:
Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak mu przeciwdziałać?

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
podrażnione dziąsła

Podrażnione dziąsła – jak radzić sobie z tą dolegliwością? Leczenie i przeciwdziałanie

Następny artykuł
recesja dziąseł

Nadwrażliwość zębów – czy to może być recesja dziąseł? Przyczyny recesji dziąsłowej i metody leczenia recesji dziąseł

Podobne artykuły