szałwia na dziąsła

Szałwia na dziąsła – prozdrowotne działanie herbatki ziołowej

Anna Wiktor
Czy szałwia na dziąsła to dobre rozwiązanie na ból? Ziołolecznictwo to cenna praktyka znana ludzkości od setek lat. Dziś działanie szałwii jest równie znane co działanie ibuprofenu. Sprawdź, jak szałwia na dziąsła może ci pomóc w pozbyciu się bólu i stanów zapalnych.

Co prawda w aptekach dostępnych jest wiele preparatów i płukanek przeciwbólowych na różne dolegliwości jamy ustnej. Nie zawsze jednak warto po nie sięgać w pierwszej kolejności. Naturalne metody leczenia bywają równie skuteczne, przeważnie są znacznie tańsze, a jednocześnie bezpieczniejsze dla organizmu. Jednym z tego typu rozwiązań jest szałwia na dziąsła. Dowiedz się, jak to powszechnie dostępne zioło, które możesz nawet wyhodować samodzielnie w doniczce, wpływa na zdrowie dziąseł.

W skrócie:

  • Szałwia łagodzi objawy stanów zapalnych dziąseł i zębów. ✔️
  • Aby użyć szałwii na dziąsła, musisz zaparzyć dwie torebki bądź dużą łyżkę zioła. Następnie odczekaj, aż napar wystygnie, i przepłucz jamę ustną aż do poczucia ulgi. ✔️
  • Nie używaj tej metody, jeśli jesteś w ciąży. ❌ 
  • Nie powinno się stosować szałwii na dziąsła dłużej niż 4 tygodnie. ❌

Szałwia na dziąsła – właściwości i zastosowanie

szałwia na dziąsła naprawdę działa!

Szałwia lekarska jest znana ze swoich właściwości łagodzących stany zapalne. Płukanki z tego zioła często stosuje się jako domowy środek na zapalenie gardła, krtani i przyzębia. Ten naturalny środek zalecany jest przy chrypce, paradontozie, krwawieniu z dziąseł, a także jako remedium na nieprzyjemny zapach z ust.

Jak stosować szałwię na dziąsła? Przygotuj domową płukankę według naszego przepisu:

  • łyżkę świeżych lub suszonych liści szałwii zalej szklanką wrzącej wody;
  • przykryj napar i odstaw na około 15 minut, aż do zaparzenia się ziół;
  • odcedź zioła, a płyn pozostaw do wystygnięcia;
  • tak przygotowanym, mocno aromatycznym, płynem płucz jamę ustną co najmniej 5–6 razy dziennie, każdorazowo po kilka minut.

Zapamiętaj! 🦷

Nie zaleca się połykania tak silnego naparu ani stosowania szałwii doustnie przez okres dłuższy niż około 4 tygodnie, ze względu na silne działanie zioła. Jest to też roślina niewskazana dla kobiet w ciąży. 


Szałwia na dziąsła działa już po kilku pierwszych użyciach. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne i łagodzące. W połączeniu z prawidłową higieną jamy ustnej pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz zwalczać szkodliwe bakterie. Jest to sprawdzony, domowy sposób na stany zapalne i niektóre choroby jamy ustnej.

Inni pytali o… 

Jak działa szałwia na dziąsła?

Przeciwzapalnie i bakteriobójczo. 

Jak płukać dziąsła szałwią?

Kilka razy do poczucia ulgi, trzy razy dziennie. 

Czy zapalenie dziąseł przejdzie samo?

Czasem zdarza się, że łagodne zapalenie samo ustąpi. Jednak jest to raczej wyjątek od reguły, i ze stanem zapalnym należy udać się do dentysty. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Następny artykuł
czy korzen zeba moze sam wyjsc

Czy korzeń zęba może sam wyjść? Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia?

Podobne artykuły