Zapalenie dziąseł to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości w jamie ustnej. Jeżeli w swojej domowej apteczce masz amol i dobrze znasz jego dobroczynne działanie, możesz pokusić się o jego stosowanie na stan zapalny w jamie ustnej. Jednak zanim to zrobisz, przekonaj się, czy Amol na zapalenie dziąseł jest bezpieczny. Czytaj nasz krótki tekst!
Amol na zapalenie dziąseł – czy można go stosować?
Amol to znany preparat ziołowy na bazie alkoholu. Jeżeli zastosujesz go na dziąsła w formie nierozcieńczonej, może spowodować ich uszkodzenie i denaturację. W takiej postaci Amol na zapalenie dziąseł zdecydowanie nie jest zalecany.
Czy zawsze będzie szkodliwy dla śluzówki jamy ustnej? Nie, ponieważ w dużym rozcieńczeniu z wodą możesz stosować go do przepłukiwania jamy ustnej. Amol na zapalenie dziąseł polecany jest w małej ilości i tylko na lekkie formy schorzenia.
Działanie Amolu na zapalenie dziąseł
Naturalne olejki eteryczne z goździków, cynamonu, cytryny i mięty zawarte w amolu wykazują działanie lecznicze. Mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne. Mentol wykazuje zaś działanie chłodzące i łagodzące.
Amol na zapalenie dziąseł może być stosowany, lecz tylko z rozwagą i w małej ilości. Nie nakładaj płynu na dziąsła w formie nierozcieńczonej, ponieważ duże stężenie alkoholu i substancji czynnych może zaszkodzić tkankom. Możesz jednak wykonać domową płukankę jamy ustnej, która złagodzi dolegliwości bólowe i zmniejszy stan zapalny. Pamiętaj jednak, że jest to zalecane jedynie przy łagodnej formie zapalenia. Jeżeli dolegliwości nie ustępują lub się nasilają, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Może Cię także zainteresować:
- Zapalenie dziąseł u dziecka – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Opuchnięte dziąsło – przyczyny i sposoby leczenia spuchniętych dziąseł
- Szałwia na dziąsła – prozdrowotne działanie popularnej herbatki ziołowej na twoją jamę ustną
- Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie
- Przerost dziąseł i zapalenie dziąseł związane z przerośniętymi dziąsłami – przyczyny i sposoby leczenia
- Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak mu przeciwdziałać?
- Przetoka zębowa – przyczyny powstania, pierwsze objawy oraz leczenie