odsłonięty nerw zęba

Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów. Co robić w przypadku nagłego bólu i stanu zapalnego odsłoniętej miazgi? Czy domowe sposoby na ból zęba są skuteczne?

Anna Wiktor
Odsłonięty nerw zęba może być powodem bólu i dyskomfortu. Wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa. Sprawdź, jak rozpoznać, że nerw został odsłonięty!

Ból zęba i nadwrażliwość w trakcie jedzenia czy szczotkowania zębów są dość częstymi dolegliwościami, z którymi pacjenci zgłaszają się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Ich powodem może być odsłonięty nerw zęba. Jednak jakie są tego przyczyny? Co najważniejsze, jak radzić sobie z tym problemem? Czy istnieją domowe sposoby na ból zęba, wywołany odsłonięciem miazgi zębowej? Tego dowiesz się już za chwilę!

Odsłonięty nerw zęba i stan zapalny – przyczyny

Ząb zbudowany jest z kilku warstw różnych tkanek – szkliwa, zębiny i miazgi. Ta ostatnia jest najbardziej wrażliwa. To w niej znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Zadaniem szkliwa i zębiny jest przede wszystkim ochrona tej wrażliwej części zęba. Jeżeli więc z jakichś przyczyn dojdzie do ich uszkodzenia, miazga może się wyłonić. Wówczas będzie ona narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak pokarm i szczotkowanie. Będzie więc stale przez nie podrażniana. Ponadto bakterie będą mogły łatwo wniknąć do wnętrza zęba, powodując stan zapalny. Przyczyną odsłonięcia miazgi zęba może być próchnica lub uszkodzenie mechaniczne.

Leczenie zęba z odsłoniętym nerwem

Jeżeli pojawił się u ciebie nagły, pulsujący ból i nadwrażliwość najlepiej natychmiast odwiedź stomatologa. Może on świadczyć o odsłonięciu miazgi i jej podrażnieniu. Stomatolog od razu pomoże pozbyć się bólu i podejmie działania, mające na celu uchronienie tkanek przed potencjalnym zakażeniem. Może na przykład założyć specjalny opatrunek, który będzie chronił twój ząb do czasu kolejnej wizyty u dentysty. Leczenie będzie uzależnione od przyczyny intensywnego bólu. Najczęstsze sposoby leczenia to:

 • wypełnienie ubytku w przypadku próchnicy;
 • leczenie kanałowe w przypadku zaawansowanej próchnicy i zakażenia miazgi;
 • odbudowa lub uszczelnianie zęba po urazach mechanicznych;
 • leczenie antybiotykami w przypadku zapalenia tkanek;
 • leczenie chorób przyzębia.
Zobacz też:
Bóle zębów = nerwica. Tak, to możliwe! Jak rozpoznać i uporać się z tym nieprzyjemnym problemem?

Jak radzić sobie z silnym bólem zęba i nadwrażliwością?

Jeżeli ból zęba jest nagły, rwący i silny, można przyjąć środki przeciwbólowe o właściwościach przeciwzapalnych. W aptece dostępne są również żele o właściwościach znieczulających. Należy jednak pamiętać, że leki przeciwbólowe czy preparaty znieczulające stanowią jedynie doraźną pomoc. Jeżeli już pojawił się nagły ból i nadwrażliwość, to należy jak najszybciej sprawdzić, co było ich przyczyną. Na przykład nieleczona próchnica może rozwinąć się do tego stopnia, że leczenie zachowawcze nie będzie już możliwe.

Olejek goździkowy na ból zęba – czy to działa?

Jeśli chodzi o domowe sposoby radzenia sobie z bólem zęba, w Internecie można znaleźć wiele różnych metod. Czy warto je stosować? Stomatolodzy są zdania, że takie praktyki często przyczyniają się do pogorszenia stanu uzębienia i mogą nawet pogłębić zapalenie miazgi zębowej. Wyjątek stanowi olejek goździkowy, który uśmierza ból i działa przeciwzapalnie. Jak go stosować? Cóż, środek ten jest skoncentrowany, dlatego działa bardzo silnie. Zastosowany w nadmiarze, może prowadzić do podrażnienia wrażliwych tkanek. Dlatego najlepiej kilka jego kropli rozcieńczyć w łyżeczce oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę należy nałożyć na sterylny wacik i przyłożyć do bolącego zęba.

Domowe sposoby na ból zęba

Mimo wszystko raczej odradzamy stosowania domowych sposobów na ból zęba. Najlepiej doraźnie zażyć środek przeciwbólowy i niezwłocznie udać się do gabinetu. Musisz bowiem pamiętać, że nawet jeżeli stomatolog nie będzie miał czasu na przeprowadzenie leczenia, z pewnością znajdzie chwilę, aby zdezynfekować powierzchnię zęba i nałożyć opatrunek, który zabezpieczy wewnętrzne tkanki przed czynnikami zewnętrznymi.

Zobacz też:
Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź

Jak rozpoznać odsłonięty nerw zęba?

Boli cię ząb, ale nie jesteś w stanie rozpoznać, co jest tego przyczyną? Oto kilka objawów, które mogą wskazywać, że doszło do odsłonięcia wrażliwych tkanek zęba:

 • nadwrażliwość, pulsujący ból;
 • nagły, trwający ułamki sekund ból, na przykład podczas przygryzania, który wyraźnie wskazuje na podrażnienie miazgi;
 • obrzęk w jamie ustnej, niewywołany urazem mechanicznym;
 • zmiana wyglądu zęba: obniżenie dziąsła, ubytek, pęknięcie, zmiana powierzchni wyczuwalna językiem;
 • obrzęk twarzy (rzadko).

Profilaktyka próchnicy i nadwrażliwości zębów

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed bólem zęba jest oczywiście profilaktyka:

 1. Prawidłowa higiena jamy ustnej: delikatne, a zarazem regularne mycie zębów około pół godziny po każdym posiłku.
 2. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.
 3. Ograniczenie spożywania cukrów.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
endometr

Endometr stomatologiczny – niezbędne urządzenie każdego dentysty. Sprawdź, do czego służy!

Następny artykuł
ile kanałów ma ząb

Ile kanałów ma ząb? Ważna informacja przy leczeniu kanałowym

Podobne artykuły