korony kompozytowe

Korony kompozytowe – ceny i cechy wyróżniające ten rodzaj wypełnienia

Anna Wiktor
Czym są korony kompozytowe? Czy warto rozważać ich założenie? Czym różnią się od innych typów wypełnień protetycznych? Sprawdź, czytając nasz tekst!

Korony kompozytowe są wybierane przez pacjentów z uwagi na bardzo atrakcyjną cenę. Są tańsze niż chociażby korony pełnoceramiczne czy korony cyrkonowe. Zaleca się je również osobom, które z uwagi na czynniki zdrowotne nie mogą zdecydować się na założenie korony porcelanowej. Jakie mają wady i zalety?

Korony kompozytowe – charakterystyka

Ogromną zaletą koron kompozytowych jest łatwość ich naprawy. Kiedy dojdzie np. do ukruszenia się materiału, stomatolog szybko poradzi sobie z problemem – bez konieczności wymiany całej korony. Sprawnie przebiega także wstawienie wypełnienia z kompozytu. Łatwo je zamocować, bo wykorzystuje się do tego korzeń zębowy, który pozostał w dziąśle po leczeniu kanałowym.

Jednak korony kompozytowe mają również swoje wady:

  • są mniej trwałe niż modele ceramiczne;
  • nie dają tak dobrego efektu estetycznego. 

Bardzo często dobierane są jedynie jako wypełnienie tymczasowe na czas trwania leczenia implantologicznego (czyli okres ok. 3-6 miesięcy).

Ceny wypełnień kompozytowych

Ile kosztują korony kompozytowe? Za wypełnienie tego typu zapłacisz mniej niż za inne typy koron zębowych. Cena będzie zależała od liczby koron, które muszą zostać przygotowane. Znaczenie ma także to, jaki gabinet stomatologiczny wybrałeś. Większe i bardziej renomowane ośrodki mają zwykle również wyższe ceny. Możesz jednak być spokojny o jakość świadczonych przez nie usług.

Zwykle cena pojedynczych koron kompozytowych to ok. 250-350 zł. Jest to więc niemal o połowę mniejszy koszt niż ten, który musiałbyś ponieść, decydując się na najtańszą z koron porcelanowych.

Korony kompozytowe to sposób na tańsze wypełnienie luk w uzębieniu. Cena i łatwy sposób ich wstawiania sprawiają, że zyskują coraz szersze grono zwolenników. Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem wypełnienia protetycznego, warto rozważyć również ten typ.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odrzucenie implantu zęba objawy

Odrzucenie implantu zęba – objawy, które powinny być powodem do niepokoju

Następny artykuł
odbudowa zęba

Odbudowa zęba – sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu

Podobne artykuły