Ropień zęba może rozwijać się bezobjawowo, dawać niewielkie dolegliwości lub powodować intensywny ból. Kluczowa jest diagnostyka oraz jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Brak interwencji może doprowadzić do rozwoju ogólnoustrojowych schorzeń i spowodować zapalenie płuc, stawów, a nawet doprowadzić do sepsy. Ropień zęba należy leczyć u stomatologa, ponieważ domowe sposoby pomogą jedynie na chwilę złagodzić dolegliwości bólowe.
Czym jest ropień zęba?
Ropień zęba powstaje najczęściej w wyniku zaawansowanej nieleczonej próchnicy lub chorób przyzębia. Drobnoustroje przedostają się do miazgi zęba, namnażają się, produkują toksyny, na co organizm reaguje rozwojem zapalenia. W ten sposób tworzy się ropień. W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz występujących objawów wyróżnia się kilka rodzajów ropnia:
- ropień okołowierzchołkowy jest pierwszym stadium schorzenia, w którym stan zapalny dotyka jedynie tkanek okołowierzchołkowych;
- ropień podokostnowy jest ostrą fazą choroby, w której często dochodzi do odwarstwienia okostnej;
- ropień podśluzówkowy to ostatnie stadium choroby, w którym następuje przebicie ropnia do tkanek miękkich i zbieranie się wydzieliny pod błoną śluzową;
Ropień może rozwijać się na podniebieniu, od strony języka, ale również w przedsionku jamy ustnej.
Jak powstaje ropień zęba – najczęstsze przyczyny
Ropień zębowy powstaje najczęściej na skutek nieleczonej próchnicy. Inne przyczyny to:
- nieszczelności między ścianą zęba a wypełnieniem ubytku;
- komplikacje po zabiegu endodontycznym;
- obnażenie miazgi podczas opracowywania zęba;
- urazy mechaniczne;
- urazy chemiczne;
- zapalenie miazgi;
- nadkażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Co ułatwia wniknięcie bakteriom do tkanek? To przede wszystkim pęknięcie szkliwa, starcie powierzchni zęba, utworzenie się kieszonki patologicznej, przerwanie ciągłości tkanek (głównie podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych).
Ropień zęba – opuchlizna policzka, ból, obrzęk
Ropień pod zębem może dawać różne objawy ogólne, zależne od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszy etap to przede wszystkim silny, pulsujący ból. Nasila się on w pozycji leżącej, podczas gryzienia czy na skutek zmian temperatury (gorące, zimne pokarmy). Ból promieniuje do ucha, szyi oraz szczęki. Charakterystyczne jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu. Często pojawia się obrzęk, może wystąpić zaczerwienienie policzka. W kolejnej fazie choroby pojawia się podwyższona temperatura ciała, silniejszy ból przenoszący się także na pozostałe zęby. Dziąsło jest mocno czerwone. Wypływ treści ropnia do ust wiąże się z ustąpieniem dolegliwości. Obrzęk powiększa się, temperatura utrzymuje, a chory odczuwa nieprzyjemny posmak i zapach ropy.
Jak postępować w przypadku rozwoju ropnia zęba?
W przypadku pojawienia się objawów mogących świadczyć o powstaniu ropnia konieczna jest wizyta u stomatologa. Ból zęba jest najczęstszym powodem zgłaszania się do specjalisty. Nie należy samodzielnie przebijać zmiany, Sposoby łagodzenia dolegliwości to zastosowanie leków przeciwbólowych, zimne okłady oraz płukanki – na bazie wody utlenionej lub olejku z drzewa herbacianego.
Jak wygląda leczenie stomatologiczne?
Metoda leczenia jest dostosowywana do stopnia zaawansowania zmian. Stomatolog przeprowadzi leczenie kanałowe lub wykona ekstrakcję, czyli usunięcie zęba. Od czego zależy właściwe leczenie? Pod uwagę należy wziąć stan ogólny pacjenta, umiejscowienie zmiany i rokowania. Dentysta zaczyna najczęściej od nacięcia ropnia i usunięcia treści ropnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i przynosi niemal natychmiastową ulgę.
Jeśli lekarz stwierdzi, że ząb da się uratować, wybierze leczenie endodontyczne. Jeżeli jednak jest on poważnie uszkodzony, a infekcja bardzo rozwinięta, chory ząb zostanie usunięty. Gdy zakażenie powoduje u pacjenta gorączkę, dreszcze i inne ogólnoustrojowe objawy albo układ odpornościowy jest osłabiony, stomatolog zaleci antybiotykoterapię.
Ropa w zębie – możliwe powikłania
Nieleczony ropień stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Proces zapalny może objąć zarówno pobliskie, jak i bardziej odległe narządy. Istotne jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty – gdy pojawią się opuchlizna, ropna wydzielina, dokuczliwy ból.
Jak rozpoznać ropień wokół zęba? Oprócz widocznych zmian, które mogą świadczyć o stanie zapalnym, dentysta wykona zdjęcie RTG, które pokaże, czy ma do czynienia ze zmianą pierwotną, czy wtórną.
Ropień – profilaktyka
Profilaktyka polega głównie na dbaniu o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze zaleczenie zmian, wypełnienie ubytków i niedopuszczenie do rozwoju zakażenia. Warto również pamiętać, że nie bez znaczenia jest dieta, która wpływa na stan uzębienia.
Możliwy jest także ropień zęba mlecznego, który jest najczęściej powikłaniem próchnicy. Prawidłowa higiena zębów u najmłodszych ma ogromne znaczenie.
Ropień zęba – przebicie, pęknięcie
Czy ropień zęba sam pęknie? Zdarza się, że ropień sam pęka, a płyn wydostaje się do jamy ustnej. Choć pacjent odczuwa ulgę, nie powinien rezygnować z wizyty u lekarza. Ząb musi zostać wyleczony, a okoliczne tkanki trzeba oczyścić. Zmiany nie należy przebijać samodzielnie.
Konsekwencją ropnia może być usunięcie zęba. Często udaje się go jednak ocalić dzięki kanałowemu leczeniu zęba. Już pierwsze niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pamiętaj, że rezygnacja z leczenia może wpłynąć niekorzystnie na ogólny stan twojego zdrowia!
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest ropień na dziąśle? Przyczyny powstawania ropy w dziąśle, objawy infekcji i sposoby leczenia zapalenia przyzębia
- Przetoka na dziąśle – co warto wiedzieć o takiej infekcji bakteryjnej wewnątrz jamy ustnej?
- Martwica dziąsła – co to jest? Skąd bierze się martwica dziąseł i jak jej przeciwdziałać?
- Szczękościsk – przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać objawy szczękościsku, by odpowiednio zareagować?
- Swędzenie dziąseł – co to za przypadłość i skąd się ona bierze?
- Kieszonka dziąsłowa – co to takiego? Jak leczyć kieszonkę zębową?
- Periodontologia – co to jest leczenie periodontologiczne i czym właściwie zajmuje się periodontolog?