implanty zębów cena

Implanty zębów – cena usługi może być bardzo różna. Sprawdź, jak wygląda cennik implantów zębowych!

Anna Wiktor
Kiedy naturalne uzębienie ulega zniszczeniu, trzeba sięgnąć po implanty zębów. Cena ich wstawienia zależy od rodzaju protezy zębowej, metody wszczepienia oraz stanu jamy ustnej pacjenta. Poznaj przykładowe cenniki zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych w Polsce!

Implanty zębów stanowią najlepszą dostępną metodę leczenia ubytków w uzębieniu. Niestety pełne zastąpienie naturalnego zęba często wiąże się ze znacznymi kosztami. Cennik wszczepienia implantu stomatologicznego obejmuje kilka niezbędnych czynności diagnostycznych i następujących po sobie zabiegów. Łączne sumy za wstawienie implantów zębów i korony z łatwością przekraczają cenę 5000 zł za pojedynczego zęba! Czy odbudowę uzębienia da się przeprowadzić taniej? Jakie alternatywy może zaproponować stomatolog? O tym dowiesz się z poniższego artykułu!

Chirurgia stomatologiczna. Od czego zależy ostateczny koszt implantów zębów?

Każdy pacjent w gabinecie stomatologicznym chciałby jeszcze przed zabiegiem wiedzieć, ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba. Odpowiedź na tak zadane pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Najpierw lekarz musi opracować plan leczenia implantologicznego, a często niezbędna jest dodatkowa konsultacja. Wszczepienie implantu niekoniecznie będzie najdroższą pozycją na rachunku. Czasami lokalizacja gabinetu czy renoma/doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg implantacji wpływają na ostateczny koszt mocniej niż cena producenta za same implanty zębów. Cennik finalnie zależy m.in. od:

 • rodzaju implantów;
 • ceny implantu zęba (i marży jego producenta);
 • materiału korony;
 • stanu korzenia zęba bądź zębów;
 • sposobu wszczepiania implantu zębowego;
 • liczby brakujących zębów;
 • dodatkowych badań i opcjonalnych zabiegów, jak np. wybielania zębów;
 • cen usług stomatologa, protetyka oraz pozostałych specjalistów.

Czym są implanty zębów? Poznaj dostępne protezy i rodzaje implantów zębowych

Implanty zęba zastępują korzeń. Stosuje się je nie tylko przy bezzębiu, ale też przy zachowaniu jakiegoś fragmentu części korzeniowej (ekstrakcja nie jest obligatoryjna). Służą jako podstawa do stałego uzupełnienia braków w uzębieniu, czyli koron lub mostów. Z wyglądu mogą kojarzyć się ze śrubą mocowaną w kości szczęki lub żuchwie. Wykonuje się je z materiałów o wysokiej wytrzymałości i dobrze tolerowanych przez organizm. Na tej podstawie wyróżnia się:

Zarówno tytan, jak i tlenek cyrkonu, doskonale integrują się z tkanką kostną i nie podrażniają dziąseł. Implantologia wykorzystuje je również do budowy łączników pomiędzy implantami zębowymi a stałą bądź tymczasową koroną. Podstawową różnicą jest barwa – cyrkon przypomina kość słoniową, zatem wygląda bardziej naturalnie.

Na czym polega wstawienie implantu zęba?

Zakładając, że dentysta nie wykryje żadnych dodatkowych problemów z uzębieniem, cały proces najczęściej przebiega w następujący sposób:

 1. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe.
 2. Preparowanie i oczyszczanie otworu w wyrostku zębodołowym.
 3. Wkręcanie implantu zęba w kość.
 4. Oczekiwanie na wygojenie miejsca osadzenia implantu zębowego i tzw. osteointegracja – zrośnięcie tkanki kostnej ze sztucznym implantem.
 5. W tym czasie śruba gojąca kształtuje dziąsło wokół implantu.
 6. Pobieranie wycisku do modelowania korony protetycznej.
 7. Po zrośnięciu implantu z kością pozostaje zamocowanie protezy do korony poprzez specjalnie przygotowany łącznik.

Większość implantów zębowych ma charakter dwufazowy. Oznacza to, że pomiędzy wszczepieniem „śruby” a założeniem korony mija od 3 do 6 miesięcy! Istnieją jednak również implanty jednofazowe, niemal natychmiast integrujące się z kością. Pozwalają na wszczepienie implantu i łączenie z koroną podczas jednej wizyty u implantologa. Jak łatwo się domyślić, są one zdecydowanie droższe. Co istotne, sam zabieg dzięki znieczuleniu jest praktycznie bezbolesny.

Mosty i korony do implantów zębowych – jakie są, z czego je się robi?

Te pierwsze służą odtworzeniu kilku zębów lub nawet całego łuku. Natomiast drugie mają za zadanie zastąpić pojedynczy ząb, często przy pozostawieniu zdrowych części korzenia. Do ich wytworzenia wykorzystuje się:

 • akryl (do wypełnień tymczasowych);
 • porcelanę;
 • cyrkon;
 • metal.

Dwa z ostatnich wymienionych materiałów służą jako podbudowa dla porcelanowej korony. Najbardziej estetyczną (a co za tym idzie, także najdroższą) opcją zwieńczenia implantów zębowych będzie korona pełnoporcelanowa lub porcelana na bazie z cyrkonu. Pamiętaj, że założenie nawet pojedynczego implantu z koroną lub mostem wymaga szlifowania sąsiednich zębów! To spowoduje ich osłabienie, za to odpada ryzyko przesunięcia się sztucznego zęba – tak dyskomfortowe przy wyborze protezy ruchomej.

Implanty zębów –cennik w klinice stomatologii estetycznej

Ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba? Ile kosztuje implant zęba 6 („szóstki”)? Takie pytania zadają pacjenci na samym początku. Rzeczywistość jest taka, że nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć na nie wprost, podając konkretną sumę. Poniżej znajdziesz przykładowy cennik na implanty zębów wraz z procedurami i zabiegami dodatkowymi:

 • implant i łącznik tytanowy, korona porcelanowa – od 3700 zł za 1 szt. (łącznie ok. 4000 zł);
 • implant tytanowy, łącznik cyrkonowy, korona pełnoceramiczna – od 4200 zł za 1 szt. (razem ok. 4600 zł);
 • most na dwóch implantach za 3 brakujące zęby – od 7000 zł (razem ok. 7500 zł);
 • proteza górna całkowita na 4 implantach – od 10000 zł (razem ok. 11000 zł).

Widełki cenowe są niezwykle rozbudowane. Pięciocyfrowa kwota za założenie 4 lub 6 implantów do zamocowania stabilnej protezy całej szczęki wydaje się absolutnym minimum. Za to bezzębie można uznać za całkowicie wyleczone. Tyle kosztuje przywrócenie pełnej funkcjonalności uzębienia.

Najtańsze implanty zębów w Polsce

Gdzie za odbudowę protetyczną zabieg wszczepienia implantów płaci się najmniej? Gdyby opierać się na internetowych ofertach oraz porównywarkach cen, należałoby szukać w województwie pomorskim. Tam podstawowe zabiegi kosztują średnio 2380 zł. A gdzie wychodzi najdrożej? Na Dolnym Śląsku i w województwie kujawsko-pomorskim. W porównaniu z teoretycznie najtańszymi implantami zębów w Polsce różnica wynosi niespełna 500 zł.

Tyle mniej więcej kosztuje zastąpienie jednego zęba – w bardzo sprzyjających okolicznościach. To, ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba, zawsze okazuje się dopiero po dokładnej diagnostyce. Ostatecznie zdjęcie RTG, tomografia komputerowa czy leczenie stomatologiczne przed zabiegiem zwiększają koszty. Może się okazać, że kiedy potrzebne są 4 implanty i dodatkowe czynności, początkowo najtańsza oferta już nie jest tak atrakcyjna cenowo. Poza tym, czy opłaca się oszczędzać na zdrowiu? Zanim zdecydujesz się turystykę stomatologiczną, dokładnie sprawdź swoje braki w uzębieniu.

Koszt implantów zębów zależy od wielu czynników

Leczenie zębów od zawsze wiąże się z konkretnymi, dość wysokimi wydatkami. Kompleksowe usługi implantologiczne z pewnością nie należą do najtańszych. Jednocześnie nadal nie ma bardziej opłacalnej alternatywy, która oferuje porównywalną jakość. Założenie implantu pozwala na długo zapomnieć o straconym lub skruszonym własnym zębie. Do ciebie należy staranne rozważenie wszystkich za i przeciw. Ostateczną decyzję najlepiej podjąć po dokładnym badaniu u dentysty, kosztującym ok. 150–400 złotych.

Ceny poszczególnych implantów są mocno zróżnicowane. Jeśli przede wszystkim zależy ci na wygodzie, a estetyka uśmiechu schodzi na drugi plan, wcale nie musisz wydawać astronomicznych kwot. Tańsze materiały są równie trwałe i stabilne, co implanty oraz korony wyglądające jak naturalne zęby.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
implant zęba

Implant zęba – czym jest i jakie są jego zalety?

Następny artykuł
implanty zębowe cała szczęka cena

Implanty zębowe cała szczęka – cena i warunki założenia. Czy warto zastąpić utracony ząb protezą stomatologiczną?

Podobne artykuły