Nie da się zaprzeczyć, że akryl na początku swojej „kariery” materiału protetycznego nie zdobył uznania (i słusznie), ale sama protetyka nie próżnowała! Dziś protezy akrylowe nadal są tanie, ale też znacznie bardziej komfortowe i przede wszystkim trwałe. Ich użytkowanie nie nastręcza już tyle problemów, a ich estetyka oraz funkcjonalność są zbawienne dla wielu pacjentów dotkniętych problemami ubytków zębowych.
W skrócie:
- Proteza akrylowa jest refundowana przez NFZ, ale tylko w przypadku bezzębia lub utraty 5 zębów w jednym łuku. ✔️
- Jest ona względnie tania, w porównaniu do innych protez. ✔️
- Proteza akrylowa może skutkować zanikiem wyrostka zębodołowego. ❌
- Czas oczekiwania na tę protezę to około 5 wizyt. ❌
Jak wygląda proteza akrylowa?
Protezy akrylowe to ruchome uzupełnienia protetyczne, które dzielą się na dwa rodzaje:
- protezy całkowite;
- protezy częściowe.
O ich funkcjonalności mówią same nazwy. Protezy całkowite są stosowane w przypadku utraty wszystkich zębów, protezy częściowe są uzupełnieniem dla zdrowych zębów pacjenta. Proteza akrylowa może składać się nawet z jednego zęba, chociaż stomatolodzy w takich przypadkach polecają raczej inne, bardziej funkcjonalne rozwiązania (na przykład mosty zębowe).
Same protezy ruchome nie są mocowane na stałe w jamie ustnej pacjenta, stąd też popularna nazwa takiego rodzaju protezy – sztuczna szczęka. Akrylowa proteza zębowa składa się z różowego akrylu, który wyglądem przypomina podniebienie oraz dziąsła, a także z akrylowych zębów w odpowiednim kolorze.
Wskazania i zalety protezy akrylowej
Utracone zęby to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim wpływający zarówno na komfort jedzenia, mówienia, jak i na cały zgryz. Lekarz stomatolog przy ekstrakcji zęba powinien wspomnieć o konsekwencjach zignorowania braku zębów.
Wielu pacjentów, którzy chcą uzupełnić swoje pozostałe zęby, często decyduje się na rozwiązania tymczasowe i przede wszystkim ekonomiczne. Takim z pewnością jest proteza akrylowa. Chociaż świetnie uzupełnia lub wręcz zastępuje naturalne zęby, to nie jest to rozwiązanie idealne, o czym warto pamiętać. Nowoczesne protezy akrylowe z klamrami bezbarwnymi wyglądają z pewnością lepiej, niż ich klasyczne odpowiedniki z metalowymi klamrami.
Refundacja protezy akrylowej przez NFZ
Dla wielu osób użytkujących protezy akrylowe istotny jest również fakt, że ta protetyka stomatologiczna jest refundowana przez NFZ. Refundacja przysługuje w przypadku bezzębia lub utraty co najmniej 5 zębów w jednym łuku zębowym. Niestety, sama refundacja jest przyznawana raz na 5 lat, i w przypadku zgubienia lub zniszczenia obecnej protezy konieczne będzie zakupienie nowej na własny koszt.
Od edytora 🦷
Warto wspomnieć, że proteza akrylowa to JEDYNA proteza zębowa, która jest refundowana przez NFZ. Więc jeśli nie spełniamy powyżej wymienionych warunków, pozostaje nam zakup z własnej kieszeni.
Jakie są wady protezy akrylowej?
Leczenie protetyczne refundowane przez NFZ nie pozwala na pokrycie kosztów zakupu materiałów wyższej jakości. W efekcie protezy refundowane często są produkowane z tanich materiałów, które nie są trwałe czy estetyczne. Niestety, utrudnia to utrzymanie protezy w dobrej kondycji, a sam komfort użytkowania protezy szybko może się pogorszyć.
Konstrukcja protezy
Problemem jest też sama konstrukcja protezy akrylowej – nie ma znaczenia, czy jest to proteza akrylowa całkowita, czy proteza akrylowa częściowa. Taka proza nie przenosi sił żucia na kości, w efekcie czego może dojść do zaniku wyrostka zębodołowego! To wszystko skutkuje też długim czasem przyzwyczajania się pacjenta do nowej protezy. W przypadku powstania luzów proteza przestaje ściśle przylegać do żuchwy i konieczne będzie jej regulacja.
Długi czas oczekiwania na protezę akrylową
Wykonanie uzupełnienia zajmuje też trochę czasu. Najpierw potrzebne jest pobranie wycisków, które pomogą na stworzenie próbnej protezy. Dopiero na jej podstawie technik przygotuje jej ostateczną wersję, która będzie dostosowana do warunków anatomicznych pacjenta. Szacuje się, że całe przygotowanie tego rodzaju uzupełnienia protetycznego zajmie od 4 do 5 wizyt.
Proteza akrylowa – cena
Za protezę tego typu zapłacisz od około 1000 do 1500 zł. Wiele zależy od tego, z jakiego akrylu zostanie ona przygotowana. Droższy materiał przekłada się na trwalszą protezę i większy komfort użytkowania. Pamiętaj też, że takie protezy należy wymieniać raz na kilka lat i nie są one „na zawsze”!
W przypadku wielu brakujących zębów proteza akrylowa może być najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które przywróci dobry wygląd twojemu uśmiechowi i pozwoli, na przykład, na komfortowe mówienie lub jedzenie. Pamiętaj jednak, że stomatologia i protetyka zna wiele lepszych rozwiązań, choć niestety droższych. Warto tu wskazać między innymi na protezę nylonową, akronową czy acetalową. Z drugiej strony nawet tania proteza jest lepsza niż jej brak!
Może Cię także zainteresować:
- Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania
- Proteza na zatrzaskach – zalety i cena tego rozwiązania
- Proteza górna bez podniebienia – kiedy możesz z niej korzystać?
- Proteza termoplastyczna – elastyczna, lekka i wygodna
- Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?
- Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa i czym jest?
- Proteza szkieletowa – jak wygląda, kiedy się ją stosuje?