proteza akronowa

Proteza akronowa – czym jest oraz jakie ma zalety i wady?

Jakub Kaczmarek
Osoby zmagające się z problemem niepełnego uzębienia mogą zdecydować się na nowe rozwiązanie, jakim jest proteza akronowa. Jest ona dość tania i bardzo wytrzymała. Jakie ma inne zalety? Dowiedz się!

W skrócie

  • Proteza akronowa jest całkowitą nowością na rynku stomatologicznym, lecz mimo to już cieszy się sporą popularnością wśród pacjentów. ✔️
  • Jest ona idealną alternatywą dla mało estetycznych i komfortowych w użytkowaniu protez akrylowych. ✔️
  • Protezy akronowe nie mają uciążliwych metalowych klamer i nie powodują reakcji alergicznych. ✔️
  • Docenia je się również za to, że łatwo utrzymać je w czystości w przeciwieństwie do tradycyjnych protez. ✔️

Jak jest wykonana proteza akronowa?

Akron to nowoczesnie tworzywo termoplastyczne

Proteza akronowa wykonana jest z akronu, czyli termoplastycznego tworzywa, które jest bezzapachowe, bezsmakowe i elastyczne. To coraz popularniejszy i zarazem nowoczesny rodzaj ruchomego uzupełnienia protetycznego. Mimo że wciąż najczęściej wykonuje się protezy zębowe z akrylu, to jednak protezy z akronu stanowią rewelacyjną alternatywę.

Jakie zalety mają protezy z akronu?

Są one estetyczne i zapewniają komfort użytkowania. Wśród zalet protez z akronu trzeba wspomnieć też o tym, że:

  • są tańsze i mniej inwazyjne niż np. korony;
  • mają rewelacyjną trwałość – nie odkształcają się ani nie zmieniają barwy nawet po kilkuletnim okresie użytkowania;
  • dają możliwość dostawienia sztucznego zęba po jego utracie;
  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne i złamania;
  • są proste w utrzymaniu w czystości (nie wymagają trudnych zabiegów czy używania specjalistycznych produktów).

Cena protezy akronowej jest dość niska – waha się w granicach 1400–1800 złotych, choć ostateczna kwota jest uzależniona od kilku czynników, takich jak: liczba brakujących zębów, stan jamy ustnej oraz preferencje pacjenta.

Proces wykonania protezy akronowej

Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadza wywiad i badanie kliniczne oraz przedstawia pacjentowi plan leczenia. W przypadku jego akceptacji następuje pobranie wycisków i wysłanie ich do laboratorium. Kolejne wizyty polegają na ustalaniu zwarcia i przymierzaniu próbnej protezy z wosku. 

Po przymiarce i odpowiednim dopasowaniu technik dentystyczny zajmuje się wykonaniem ostatecznej wersji. Zwykle cała ta procedura pochłania kilka tygodni – po ich upływie pacjent otrzymuje gotową protezę, która idealnie przylega do dziąseł i sąsiednich zębów. Właściwości akronu sprawiają, że pacjenci bardzo szybko przyzwyczajają się do nowej protezy.

Co wybrać: protezę akronową czy acetalową?

Częściowe braki w uzębieniu mogą być leczone przykładowo za pomocą protez szkieletowych wraz z podbudową metalową, protez akrylowych, acetalowych i akronowych. Proteza acetalowa jest dość podobna do szkieletowej, ale zamiast elementów metalowych zawiera acetal, zapewniający doskonały wygląd i może być w kolorze dziąsła czy zęba.

Jak wygląda proteza akronowa?

Omawiane protezy mają właściwości termoplastyczne, dlatego świetnie dopasowują się do warunków, które panują w jamie ustnej i ściśle przylegają do tkanek miękkich. Wiedz też, że akron nie wchłania wody i z tego względu protezy te są bardziej higieniczne i istnieje niewielkie ryzyko rozwoju grzybicy. Protezy są różowawego koloru i częściowo przezroczyste, dzięki czemu podczas uśmiechu są praktycznie niewidoczne dla innych osób i nie zaburzają estetyki naturalnych zębów pacjenta.

proteza akronowa nie wchłania wody więc jest odporniejsza na wilgoć

Komu poleca się ten rodzaj protezy?

Osoby, które utraciły ząb lub kilka zębów stałych, mogą zdecydować się na leczenie u protetyka. Obecnie stomatologia może zaoferować wiele usług – wśród nich nieustannie ogromną popularnością cieszą się m.in. mosty protetyczne czy odbudowy na implantach oraz uzupełnienia ruchome.

Od niedawna na rynku pojawiły się protezy akronowe, które polecane są wszystkim tym, którzy cenią sobie estetykę. Warto także podkreślić, że ten rodzaj protezy nie jest odpowiedni w przypadku całkowitego bezzębia, ponieważ w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zdrowe zęby.

Pamiętaj! 🦷

Warto także podkreślić, że ten rodzaj protezy nie jest odpowiedni w przypadku całkowitego bezzębia, ponieważ w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zdrowe zęby.

Jeśli zatem chcesz uzupełnić braki w zębach i cieszyć się komfortem, zdecyduj się na protezę akronową. Znajdź odpowiedniego specjalistę i zaplanuj leczenie protetyczne już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje proteza z akronu?

Ceny różnią się w gabinetach, ale trzeba przygotować się na wydatek przynajmniej 1500 zł. W związku z inflacją ceny mogą jeszcze wzrosnąć.

Czym się różni proteza akronowa od akrylowej?

Przede wszystkim nowoczesnością. Protezy akronowe są lepiej przystosowane do potrzeb pacjenta. Są elastyczniejsze, cieńsze i „wygodniejsze”.

Czy proteza akronowa jest na NFZ?

Nie. Tylko protezy akrylowe są refundowane.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
poluzowany implant zęba

Poluzowany implant zęba – jak poradzić sobie z problemem?

Następny artykuł
leczenie zebow nfz cennik 2023

Leczenie zębów NFZ – cennik 2023 aktualnie!

Podobne artykuły