jak długo osiada proteza zębowa

Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba uważnie obserwować ten proces

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, czym jest tzw. osiadanie protezy? Sprawdź, kiedy przebiega i jak długo osiada proteza zębowa! To ważne, jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego wypełnienia dla siebie.

Proces osiadania protezy sprawia problemy, który dotyczą użytkowników tak stałych, jak i wyjmowanych protez. Dlaczego tak się dzieje i jak długo osiada proteza zębowa? Wyjaśniamy!

Jak długo osiada proteza zębowa i jak przebiega cały proces

Na czym polega osiadanie protezy zębowej? Po utracie zębów zawsze dochodzi do zaniku kości wyrostków zębodołowych. Proces ten ma miejsce u wszystkich pacjentów – różny jest jednak czas jego trwania. Wraz z uzupełnieniem braków w uzębieniu protezą, proces osiadania zaczyna dotyczyć również tego rodzaju wypełnienia.

Jak długo osiada proteza zębowa? Czas trwania całego procesu zależny jest od organizmu pacjenta. Niemniej zawsze dochodzi do sytuacji, w której osiadające protezy przenoszą częściowo nacisk wywoływany w trakcie żucia z zębów na dziąsła. W efekcie siła żucia jest o 25% mniejsza niż wówczas, gdy pacjent miał wszystkie zęby naturalne.

Czym objawia się osiadanie protezy?

Tzw. osiadanie protezy najwcześniej zauważają pacjenci stosujący na co dzień wyjmowanie protezy. Z uwagi na to, że kształt kości, do których dopasowana została proteza, zmienia się (kość zanika), zaczynają oni mieć wrażenie mniejszego dopasowania protezy. Wydaje się ona „zbyt luźna” albo „za duża”. Pacjenci uskarżają się także na to, że nie przylega już tak dobrze, jak początkowo do dziąseł, a pod jej powierzchnię przedostają się np. drobiny pokarmów. Co więcej, proteza z czasem zaczyna wżynać się w dziąsło, a to prowadzi do bolesnych podrażnień.

Zobacz też:
Proteza akrylowa – sprawdź, jakie są zalety i wady takiego implantu

Czy można w jakiś sposób ograniczyć osiadanie protezy? Niestety nie. To, jak długo osiada proteza, jest czynnikiem indywidualnym. Pacjenci noszący wypełnienia powinni natomiast minimum raz w roku zgłaszać się do stomatologa, który oceni nie tylko stan zdrowia jamy ustnej, ale też dopasowanie protezy. Kiedy przestanie ona pasować, lekarz zleci wymianę protezy.
Jak długo osiada proteza? Wiele zależy od twojego organizmu i tego, jak szybko zanika u ciebie kość po utracie zębów. Dlatego też na bieżąco kontroluj stan protezy i stopień jej dopasowania, a w razie konieczności – wymień wypełnienie na nowe.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
proteza nylonowa

Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania

Następny artykuł
proteza teleskopowa

Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu ubytków zębowych?

Podobne artykuły