jak długo osiada proteza zębowa

Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba obserwować ten proces

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, czym jest tzw. osiadanie protezy? Sprawdź, kiedy przebiega i jak długo osiada proteza zębowa! To ważne, jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego wypełnienia dla siebie.

Proces osiadania protezy sprawia problemy, który dotyczą użytkowników tak stałych, jak i wyjmowanych protez. Dlaczego tak się dzieje i jak długo osiada proteza zębowa? Wyjaśniamy!

W skrócie:

  • Proces osiadania protezy dotyczy zarówno stałych, jak i wyjmowanych protez.
  • Zanik kości powoduje, że u pacjenta zmniejsza się siła żucia o 25%.
  • Objawem osiadania są: mniejsze dopasowanie protezy, drobinki pokarmów pod jej powierzchnią oraz bolesne podrażnienia dziąseł.
  • Czas trwania procesu i stopień osiadania są indywidualne i należy na bieżąco kontrolować stan protezy.

Jak długo osiada proteza zębowa i jak przebiega cały proces

Na czym polega osiadanie protezy zębowej? Po utracie zębów zawsze dochodzi do zaniku kości wyrostków zębodołowych. Proces ten ma miejsce u wszystkich pacjentów – różny jest jednak czas jego trwania. Wraz z uzupełnieniem braków w uzębieniu protezą, proces osiadania zaczyna dotyczyć również tego rodzaju wypełnienia.

Ważne!

Jak długo osiada proteza zębowa? Czas trwania całego procesu zależny jest od organizmu pacjenta. Niemniej zawsze dochodzi do sytuacji, w której osiadające protezy przenoszą częściowo nacisk wywoływany w trakcie żucia z zębów na dziąsła. W efekcie siła żucia jest o 25% mniejsza niż wówczas, gdy pacjent miał wszystkie zęby naturalne.
osiadanie protezy zębowej - najważniejsze informacje

Czym objawia się osiadanie protezy?

Tzw. osiadanie protezy najwcześniej zauważają pacjenci stosujący na co dzień wyjmowanie protezy. Z uwagi na to, że kształt kości, do których dopasowana została proteza, zmienia się (kość zanika), zaczynają oni mieć wrażenie mniejszego dopasowania protezy. Wydaje się ona „zbyt luźna” albo „za duża”. Pacjenci uskarżają się także na to, że nie przylega już tak dobrze, jak początkowo do dziąseł, a pod jej powierzchnię przedostają się np. drobiny pokarmów. Co więcej, proteza z czasem zaczyna wżynać się w dziąsło, a to prowadzi do bolesnych podrażnień.

Czy można w jakiś sposób ograniczyć osiadanie protezy? Niestety nie. To, jak długo osiada proteza, jest czynnikiem indywidualnym. Pacjenci noszący wypełnienia powinni natomiast minimum raz w roku zgłaszać się do stomatologa, który oceni nie tylko stan zdrowia jamy ustnej, ale też dopasowanie protezy. Kiedy przestanie ona pasować, lekarz zleci wymianę protezy.
Jak długo osiada proteza? Wiele zależy od twojego organizmu i tego, jak szybko zanika u ciebie kość po utracie zębów. Dlatego też na bieżąco kontroluj stan protezy i stopień jej dopasowania, a w razie konieczności – wymień wypełnienie na nowe.

Często zadawane pytania

Czy proteza zębowa powinna się ruszać?

Nie, proteza zębowa nie powinna się ruszać ani przesuwać podczas normalnego użytkowania, takiego jak jedzenie czy mówienie. Złe dopasowanie protezy może prowadzić do podrażnień, owrzodzeń dziąseł, a nawet infekcji. Jeśli proteza się rusza, warto skonsultować się z dentystą lub protetykiem, aby ocenić dopasowanie i ewentualnie wykonać korektę.

Czy protezy zębowe należy wyjmować na noc?

Tak, zaleca się wyjmowanie protezy zębowej na noc. Odpoczynek dla dziąseł jest ważny dla zdrowia jamy ustnej. Wyjęcie protezy na noc zmniejsza także ryzyko infekcji. Przed snem należy oczyścić protezę i przechowywać ją w specjalnym pojemniku z wodą lub roztworem do czyszczenia protez, aby zapobiec wysychaniu i utrzymać jej kształt.

Jak długo goją się dziąsła pod protezę?

Czas gojenia dziąseł pod protezą może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stan zdrowia, wiek, a także rodzaj i rozległość zabiegu dentystycznego. W przypadku ekstrakcji zębów i umieszczenia natychmiastowej protezy, gojenie się dziąseł może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan gojenia się dziąseł i stosować się do zaleceń dentysty w zakresie higieny jamy ustnej oraz pielęgnacji protezy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak zwiększony ból, opuchlizna, krwawienie lub infekcja, należy skonsultować się z dentystą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Następny artykuł
jak spać po wyrwaniu zęba

Jak spać po wyrwaniu zęba – zalecenia stomatologów

Podobne artykuły