nowa proteza zebowa jak sie przyzwyczaić

Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić do noszenia, mówienia i jedzenia? Oto sprawdzone porady!

Anna Wiktor
Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić? Proteza zębowa ma wpływ na wiele codziennych czynności, które wykonujesz. Poznaj wskazówki, które pomogą ci w przywyknięciu do tego nowego elementu w jamie ustnej.

Nieskrępowany uśmiech po założeniu nowej protezy zębowej jest bezcenny. Jednak przyzwyczajenie się do niej może wymagać nieco czasu i wysiłku. Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zaczęły jej użytkowanie. Sprawdź, co może w tym pomóc.

Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić pierwszego dnia?

Nawet najlepiej dobrana proteza zębowa wymaga przyzwyczajenia. Wykonywane z materiałów akrylowych, akronowych, nylonowych i szkieletowych są łatwe w samodzielnym wyjmowaniu, ale nadal są ciałem obcym. Dlatego nowa proteza zębowa wymaga podpowiedzi jak się do niej przyzwyczaić. W pierwszym dniu po prostu pamiętaj o tym, by nie brać do ust twardych produktów – orzechów, marchewek, czy jabłek. Lepiej je zmiksować lub przygotować z nich mus, a orzechy na początek zupełnie wyeliminować.

Co jeść w pierwszych dniach i tygodniach po założeniu nowej protezy?

Kolejne dni i tygodnie będą wymagały od ciebie nieco cierpliwości i uwagi. Jedzenie może być nieco utrudnione ze względu na wrażliwość dziąseł na nową protezę zębową. Jak się przyzwyczaić do niej i bez problemu jeść? Przygotowuj sobie miękkie posiłki, staraj się unikać mocnego gryzienia zwłaszcza w pierwszych dniach. Proteza może być dla ciebie niestabilna, dopóki jej nie wyczujesz. Postaw na zupy, delikatne mielone mięso, parowane lub gotowane warzywa i miękkie owoce.

Jak mówić z nową protezą? Postaw na intensywną naukę!

Proteza ma wpływ na to, w jaki sposób mówisz. W pierwszych dniach spodziewaj się nadmiernego ślinotoku i uważaj na szeleszczące dźwięki. Nie chcesz przecież opluć swojego rozmówcy, prawda? Poza tym staraj się co najmniej 10–15 minut dziennie czytać na głos z nową protezą zębową. Jak się przyzwyczaić do takich prób? Najlepiej czytaj wnukom lub w samotności.

Jak właściwie dbać o nową protezę zębową?

Kluczem do dbania o jej czystość jest zdejmowanie na noc, czyszczenie pastą do protez i dokładne wysuszenie. Nie przechowuj protezy w wodzie, bo to powoduje namnażanie bakterii. Poza tym nie używaj stale tej samej szczoteczki do protez. Wymieniaj ją regularnie co 3 miesiące.

Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić? Jesteśmy pewni, że stosując się do naszych wskazówek, bez większego problemu przyzwyczaisz się do nowej protezy zębowej!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
all on 6

Metoda all on 6 – szybki i wygodny sposób na naturalny uśmiech

Następny artykuł
leczenie kanałowe mleczaków

Czy leczenie kanałowe mleczaków jest możliwe? Jak wykonuje się ten zabieg i czy jest bezpieczny?

Podobne artykuły