gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie. Zobacz jak pozbyć się nieprzyjemnego posmaku w ustach!

Jakub Kaczmarek
Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!

  • cykorię;
  • niektóre orzechy.

Kolejną przyczyną może być też picie czerwonego wina i palenie wyrobów tytoniowych. Jeżeli zmiana diety sprawi, że gorzki smak w ustach po jakimś czasie ustąpi, oznacza to, że to właśnie nawyki żywieniowe były odpowiedzialne za tę dolegliwość. W innym wypadku należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy powodem nie są poważniejsze choroby.

Problemy związane z jamą ustną

Odczuwanie gorzkiego lub metalicznego posmaku w ustach mogą świadczyć o problemach z jamą ustną. Powodem mogą być rozwijająca się próchnica, choroby dziąseł lub kamień nazębny. Przyczyn można szukać także w małej ilości śliny, która objawia się suchością w ustach. Ta przypadłość nazywana jest kserostomią. Częstą jej przyczyną jest przyjmowanie leków antydepresyjnych, palenie tytoniu i choroby autoimmunologiczne.

Ilość śliny, którą produkuje ludzki organizm, zmniejsza się wraz z wiekiem. Sama ślina zawiera białka, które częściowo przeciwdziałają rozwojowi chorób dziąseł i próchnicy. Jeżeli śliny jest zbyt mało, lekarze przepisują specjalne preparaty, które nawilżają śluzówkę wewnątrz ust.

Gorzki posmak może też wywoływać grzybica jamy ustnej, której towarzyszy biały nalot na języku.

Higiena jamy ustnej a gorzki posmak w ustach

Pozbycie się gorzkiego posmaku wymaga czasem jedynie zmiany nawyków higienicznych. Zęby trzeba szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Warto stosować także nici dentystyczne, które pozwolą oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Pomocne będzie też płukanie jamy ustnej płynami o działaniu antybakteryjnym. Oprócz tego odświeżą one oddech i pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Zobacz też:
Co oznaczają czerwone kropki na podniebieniu twardym? Angina czy afta? Zależy, jakie inne objawy towarzyszą plamkom

Refluks a gorzki posmak w ustach

Refluks także może być przyczyną gorzkiego posmaku. Często powoduje on zgagę, czyli wypływanie do przełyku kwasu żołądkowego, który daje wrażenie gorzkości w ustach. Wrzody żołądka powodowane przez Helicobacter pylori i nadkwasota również mogą dawać takie objawy. W przypadku refluksu należy udać się do dentysty – kwas żołądkowy może mieć negatywny wpływ na szkliwo zębów.

Wpływ chorych zatok i języka na smak w ustach

Gorzki posmak w ustach pojawia się często razem z zapaleniem zatok lub migdałków. Po wyleczeniu choroby powinien on jednak zniknąć. Zapalenie języka także może być przyczyną. Aby je rozpoznać, należy sprawdzić, czy język nie jest owrzodzony, opuchnięty i powiększony. Język odpowiada za zmysł smaku, więc wszelkie zaburzenia jego funkcjonowania będą bardzo łatwo wyczuwalne.

Gorzki posmak w ustach a objawy kamicy żółciowej

Zaburzenia pracy pęcherzyka żółciowego mogą powodować gorzkość w ustach. Zbyt duże nagromadzenie żółci może powodować powstawanie kamieni. Objawem kamicy są też nudności i wymioty. Na tę chorobę są często narażone osoby otyłe, cukrzycy, seniorzy i osoby nieaktywne fizycznie. Kamica musi być leczona, bo może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Helicobacter pylori – gorzki smak w ustach

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest bardzo powszechne. Wiąże się to z chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy. Chorobę można wykryć nieinwazyjnie, czyli bez konieczności wykonywania gastroskopii. Chorzy pacjenci często skarżą się na gorzki posmak w ustach.

Zobacz też:
Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?

Co zrobić, kiedy gorzko w ustach?

Istnieją domowe sposoby na gorzki smak w ustach. Oto kilka z nich:

  • żucie gumy jest najpopularniejszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na pozbycie się niesmaku w ustach;
  • domowa płukanka z szałwii może dobrze wpłynąć na kubki smakowe;
  • podobne działanie ma płukanka z bazylii;
  • unikanie produktów z dużą zawartością cukru;
  • bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej.

Gorzki smak w ustach może wpłynąć na przyjemność odczuwaną z jedzenia, dlatego w kwestii pozbycia się go warto zasięgnąć opinii lekarza. Uczucie goryczy jest też objawem wielu poważnych chorób, których wczesne wykrycie może znacznie skrócić okres leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biały nalot na języku

Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Następny artykuł
krosta na języku

Krosta na języku – przyczyny powstawania. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się krostki na języku!

Podobne artykuły