Dziąsło po wyrwaniu zęba białe

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe, czyli jak przebiega proces gojenia

Anna Wiktor
Dziąsło po wyrwaniu zęba białe – czy to dobrze? Jeśli i ty zadajesz sobie to pytanie, poniżej znajdziesz odpowiedź! Sprawdź, czy biały nalot na dziąsłach pojawia się zawsze po ekstrakcji. A jeśli nie – jaki jeszcze kolor może przybrać i co to oznacza!

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe budzi często niepokój pacjentów. Czy słusznie? Jak przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba i jakie objawy mu towarzyszą? Sprawdź, które z nich są pożądane, a które faktycznie powinieneś skonsultować z lekarzem.

Jak wygląda rana po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja zęba wiąże się z uszkodzeniem tkanek miękkich oraz twardych w jamie ustnej. Tkanki miękkie to m.in. śluzówka i dziąsła, a twarde – kość wyrostka zębodołowego. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Początkowo jest ona pełna krwi – dlatego też pacjent otrzymuje tampon, który należy zaciskać przez wskazany czas (zwykle ok. 30 minut). Następnie krew zmienia się w skrzep naturalnie tamujący dalszy wypływ krwi.

Skrzep początkowo ma kolor czerwony, jednak z czasem można zauważyć dziąsło po wyrwaniu zęba białe w miejscu ekstrakcji. Czy to kolejny etap gojenia?

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe – czy to skrzep?

Czy dziąsła po wyrwaniu zęba zawsze stają się białe? Jeśli proces gojenia przebiega właściwie – tak. Zmiana koloru dziąsła to wynik naturalnego procesu fizjologicznego. Udział biorą w nim zarówno elementy morfotyczne (czyli np. płytki krwi), jak i komórki tkanki łącznej – wszystko to sprawia, że zmienia się kolor dziąseł.

Zobacz też:
Ropa po wyrwaniu zęba – kiedy będzie potrzebny antybiotyk?

Białe dziąsła (czy też biały nalot na ranie) to właśnie skrzep w późniejszym etapie, który chroni ranę przed drobnoustrojami i pojawieniem się powikłań. Jego całkowite wypłukanie lub naruszenie może wiązać się z rozwojem powikłań! W efekcie dochodzi do kolejnego krwawienia, a gojenie ran staje się dużo trudniejsze. Dlatego też po ekstrakcji zęba tak ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa i odpowiedni sposób dbania o ranę.

Przede wszystkim w ciągu 24 godzin po ekstrakcji nie wolno płukać jamy ustnej! Ważna jest także właściwa higiena jamy ustnej (zęby należy delikatnie oczyszczać również w okolicy rany, ale nie czyścić szczoteczką samej rany!) oraz unikanie przez kilka dni wysiłku fizycznego. W tym czasie nie wolno też palić papierosów ani pić alkoholu. Niewskazane po ekstrakcji zęba jest także spożywanie gorących napojów. Jeśli zaniedbasz właściwe działanie, możesz doprowadzić do powikłań i zakażenia, z których najgroźniejszym jest tzw. suchy zębodół. Jego objawy to m.in. wydzielina ropna w okolicy rany oraz silny, przeszywający ból, który promieniuje do ucha.

Czy dziąsło po wyrwaniu zęba białe zostaje na zawsze? Nie! Z czasem jego kolor znów się zmieni i dziąsło będzie wyglądało dokładnie tak, jak pozostałe.

Jak goi się dziąsło po ekstrakcji i ile to trwa?

Jak już wiesz, dziąsło po wyrwaniu zęba białe jest tylko przez pewien czas. Jak więc całościowo przebiega proces gojenia się rany? Początkowo dziura po wyrwaniu zęba jest zaczerwieniona. Do tego może dochodzić miejscowy ból, nadwrażliwość oraz opuchlizna. Zwykle wszystkie te objawy są krótkotrwałe (ustają w czasie od kilku godzin do kilku dni). W przypadku ich wystąpienia pomocne okazuje się zażywanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty oraz wykonywanie zimnych okładów. Po kilku dniach od ekstrakcji ranę można płukać też preparatem, który wskaże ci dentysta. Nie rób tego jednak w ciągu 24 godzin od usunięcia zęba!

Zobacz też:
Antybiotyk po wyrwaniu zęba – kiedy trzeba będzie przyjąć lek?

Z czasem dziąsło zmienia kolor i staje się białe. Cały pierwotny proces gojenia trwa ok. 7 dni po zabiegu ekstrakcji. Przez ten czas mogą pojawiać się niewielkie dolegliwości bólowe, które nie wymagają konsultacji w gabinecie stomatologicznym. Wizyta u dentysty będzie jednak konieczna, jeśli pojawi się silny ból zębodołu i dziąsła – najczęściej jest on oznaką rozwijającego się stanu zapalnego.

Całkowite wygojenie się dziąsła i uzyskanie przez nie właściwego kształtu następuje dopiero po dłuższym czasie. W przypadku ósemek i innych większych zębów proces ten trwa do pół roku. Dopiero wtedy możliwe staje się podejmowanie kolejnych działań związanych np. z wypełnieniem miejsca po ubytku (a więc np. zainstalowaniem implantów zębowych).

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe świadczy o tym, że proces gojenia przebiega prawidłowo. Niech więc cię nie martwi! Obserwuj ranę i stosuj się do zaleceń lekarza – dzięki temu czas gojenia na pewno nie wydłuży się niepotrzebnie. Jeśli jednak skrzep ma szary kolor, pozostaje czerwony albo gojenie jamy ustnej przebiega z silnym bólem, skonsultuj swój stan ze stomatologiem. Im szybciej to zrobisz, tym łatwiej będzie potwierdzić i wyleczyć ewentualne powikłania!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ropa po wyrwaniu zęba

Ropa po wyrwaniu zęba – kiedy będzie potrzebny antybiotyk?

Następny artykuł
Po wyrwaniu zęba widać coś białego

Po wyrwaniu zęba widać coś białego – czym to jest spowodowane?

Podobne artykuły