dziąsło po wyrwaniu zęba białe

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe, czyli jak przebiega proces gojenia

Anna Wiktor
Dziąsło po wyrwaniu zęba białe – czy to dobrze? Jeśli i ty zadajesz sobie to pytanie, poniżej znajdziesz odpowiedź! Sprawdź, czy biały nalot na dziąsłach pojawia się zawsze po ekstrakcji. A jeśli nie – jaki jeszcze kolor może przybrać i co to oznacza!

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe budzi często niepokój pacjentów. Czy słusznie? Jak przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba i jakie objawy mu towarzyszą? Sprawdź, które z nich są pożądane, a które faktycznie powinieneś skonsultować z lekarzem.

W skrócie:

 • Ekstrakcja zęba wiąże się z uszkodzeniem zarówno tkanek miękkich, jak i twardych w jamie ustnej. Początkowo rana jest pełna krwi i ma czerwony kolor.🦷
 • Z czasem rana zmienia kolor na biały w wyniku fizjologicznego procesu z udziałem komórek tkanki łącznej i płytek krwi. Skrzep ten chroni ranę przed drobnoustrojami.🦷
 • Proces gojenia trwa około 7 dni po ekstrakcji, przy czym możliwe są niewielkie dolegliwości bólowe.🦷
 • Silny ból może świadczyć o zakażeniu lub innym powikłaniu i należy go niezwłocznie skonsultować ze stomatologiem.🦷
 • Higiena jamy ustnej oraz unikanie w tym czasie wysiłku fizycznego, papierosów, alkoholu i gorących napojów są ważne dla optymalnego gojenia.🦷
 • Ostatecznie dziąsło odzyskuje swój pierwotny kolor w okresie do 6 miesięcy, kiedy to rana całkowicie się goi.🦷

Jak wygląda rana po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja zęba wiąże się z uszkodzeniem tkanek miękkich oraz twardych w jamie ustnej. Tkanki miękkie to m.in. śluzówka i dziąsła, a twarde – kość wyrostka zębodołowego. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Początkowo jest ona pełna krwi – dlatego też pacjent otrzymuje tampon, który należy zaciskać przez wskazany czas (zwykle ok. 30 minut). Następnie krew zmienia się w skrzep naturalnie tamujący dalszy wypływ krwi.

Skrzep początkowo ma kolor czerwony, jednak z czasem można zauważyć dziąsło po wyrwaniu zęba białe w miejscu ekstrakcji. Czy to kolejny etap gojenia?

jaki kolor powinno mieć dziąsło po wyrwaniu zęba

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe – czy to skrzep?

Czy dziąsła po wyrwaniu zęba zawsze stają się białe? Jeśli proces gojenia przebiega właściwie – tak. Zmiana koloru dziąsła to wynik naturalnego procesu fizjologicznego. Udział biorą w nim zarówno elementy morfotyczne (czyli np. płytki krwi), jak i komórki tkanki łącznej – wszystko to sprawia, że zmienia się kolor dziąseł.

Białe dziąsła (czy też biały nalot na ranie) to właśnie skrzep w późniejszym etapie, który chroni ranę przed drobnoustrojami i pojawieniem się powikłań. Jego całkowite wypłukanie lub naruszenie może wiązać się z rozwojem powikłań! W efekcie dochodzi do kolejnego krwawienia, a gojenie ran staje się dużo trudniejsze. Dlatego też po ekstrakcji zęba tak ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa i odpowiedni sposób dbania o ranę.

Przede wszystkim w ciągu 24 godzin po ekstrakcji nie wolno płukać jamy ustnej! Ważna jest także właściwa higiena jamy ustnej (zęby należy delikatnie oczyszczać również w okolicy rany, ale nie czyścić szczoteczką samej rany!) oraz unikanie przez kilka dni wysiłku fizycznego. W tym czasie nie wolno też palić papierosów ani pić alkoholu. Niewskazane po ekstrakcji zęba jest także spożywanie gorących napojów. Jeśli zaniedbasz właściwe działanie, możesz doprowadzić do powikłań i zakażenia, z których najgroźniejszym jest tzw. suchy zębodół. Jego objawy to m.in. wydzielina ropna w okolicy rany oraz silny, przeszywający ból, który promieniuje do ucha.

Czy dziąsło po wyrwaniu zęba białe zostaje na zawsze? Nie! Z czasem jego kolor znów się zmieni i dziąsło będzie wyglądało dokładnie tak, jak pozostałe.

białe dziąsło po wyrwaniu zęba - najważniejsze informacje

Jak goi się dziąsło po ekstrakcji i ile to trwa?

Jak już wiesz, dziąsło po wyrwaniu zęba białe jest tylko przez pewien czas. Jak więc całościowo przebiega proces gojenia się rany? Początkowo dziura po wyrwaniu zęba jest zaczerwieniona. Do tego może dochodzić miejscowy ból, nadwrażliwość oraz opuchlizna. Zwykle wszystkie te objawy są krótkotrwałe (ustają w czasie od kilku godzin do kilku dni). W przypadku ich wystąpienia pomocne okazuje się zażywanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty oraz wykonywanie zimnych okładów. Po kilku dniach od ekstrakcji ranę można płukać też preparatem, który wskaże ci dentysta. Nie rób tego jednak w ciągu 24 godzin od usunięcia zęba!

Z czasem dziąsło zmienia kolor i staje się białe. Cały pierwotny proces gojenia trwa ok. 7 dni po zabiegu ekstrakcji. Przez ten czas mogą pojawiać się niewielkie dolegliwości bólowe, które nie wymagają konsultacji w gabinecie stomatologicznym. Wizyta u dentysty będzie jednak konieczna, jeśli pojawi się silny ból zębodołu i dziąsła – najczęściej jest on oznaką rozwijającego się stanu zapalnego.

Ciekawostka

Całkowite wygojenie się dziąsła i uzyskanie przez nie właściwego kształtu następuje dopiero po dłuższym czasie. W przypadku ósemek i innych większych zębów proces ten trwa do pół roku. Dopiero wtedy możliwe staje się podejmowanie kolejnych działań związanych np. z wypełnieniem miejsca po ubytku (a więc np. zainstalowaniem implantów zębowych).

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe świadczy o tym, że proces gojenia przebiega prawidłowo. Niech więc cię nie martwi! Obserwuj ranę i stosuj się do zaleceń lekarza – dzięki temu czas gojenia na pewno nie wydłuży się niepotrzebnie. Jeśli jednak skrzep ma szary kolor, pozostaje czerwony albo gojenie jamy ustnej przebiega z silnym bólem, skonsultuj swój stan ze stomatologiem. Im szybciej to zrobisz, tym łatwiej będzie potwierdzić i wyleczyć ewentualne powikłania!

Często zadawane pytania

Co oznacza biały nalot na dziąśle po wyrwaniu zęba?

Biały nalot na dziąśle po wyrwaniu zęba może być częścią naturalnego procesu gojenia się rany. Po ekstrakcji zęba, organizm tworzy skrzep, który zamyka ranę i chroni ją przed infekcją. Ten skrzep może wyglądać jak biały nalot. Zwykle nie ma powodu do obaw, jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, takie jak silny ból czy obrzęk.

Jak rozpoznać stan zapalny po wyrwaniu zęba?

Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na stan zapalny po wyrwaniu zęba:

 • Silny ból: Ból jest normalny po wyrwaniu zęba, ale jeśli staje się coraz silniejszy, zamiast słabnąć, może to być oznaka infekcji lub stanu zapalnego.
 • Obrzęk: Obrzęk może być spowodowany stanem zapalnym lub infekcją w obszarze ekstrakcji. Jeśli obrzęk nie ustępuje lub zaczyna się powiększać, może to być oznaka problemu.
 • Gorączka: Podwyższona temperatura ciała może wskazywać na infekcję lub stan zapalny.
 • Złe samopoczucie: Ogólne złe samopoczucie, uczucie osłabienia lub zmęczenia może być oznaką infekcji, lub stanu zapalnego.
 • Wydzielina: Jeśli z rany wydziela się ropna lub nieprzyjemnie pachnąca wydzielina, może to być oznaka infekcji.

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
żółte podniebienie

Żółte podniebienie – czy to objaw choroby gardła?

Następny artykuł
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Podobne artykuły