Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Aneta Redzik
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba zastępuje powstawanie skrzepu. Dzięki szyciu tkanka szybciej się goi, a rana nie krwawi. Sprawdź, jak wygląda szycie dziąsła i kiedy stomatolog decyduje się na taki krok.

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba bywa konieczne szczególnie wtedy, gdy dentysta przeprowadza zabieg chirurgiczny. To najlepszy sposób, żeby zapobiec krwawieniu i przyspieszyć gojenie tkanki. W innym przypadku powstanie galaretowaty skrzep, który jak naturalny opatrunek będzie chronił ranę po ekstrakcji.

Ekstrakcja zęba – jak przebiega proces gojenia, powikłania (suchy zębodół)

Usunięcie zęba (np. ósemek lub zębów trzonowych) przebiega chirurgicznie lub przy pomocy kleszczy ekstrakcyjnych. W pierwszym przypadku chirurg zszywa pusty zębodół. W drugim dentysta w miejsce świeżej rany wsadza tampon tamujący krwawienie i umożliwiający tworzenie się skrzepu.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba, gorączka i obrzęk to następstwa naruszenia tkanki. Ekstrakcja może też spowodować powikłania (stan zapalny, zakażenia bakteryjne, zapalenie zębodołu).

Jak długo goi się dziąsło po ekstrakcji? Wyrywanie zęba a szwy

W wyniku zabiegu usunięcia zęba miejsce ekstrakcji będzie opuchnięte, a obszar dziąsła nadwrażliwy. Ból dziąsła po wyrwaniu zęba pojawia się około 5 godzin po zabiegu, kiedy znieczulenie przestaje działać utrzymuje się nawet do kilku dni. W pierwszejdobie po zabiegu obrzęk może się zwiększać.

Szwy rozpuszczalne wchłoną się do 10 dni, nierozpuszczalne dentysta wyciąga po 7-10 dniach. Proces gojenia zęba należy do tych dłuższych – trwa 7 dni, ale docelowy kształt dziąsło odzyskuje dopiero po mniej więcej roku od zabiegu.

Zobacz też:
Martwy ząb – ile wytrzyma? Wyrywać czy leczyć?

Jeśli pacjent kieruje się zaleceniami lekarza, proces gojenia się rany przebiega szybciej. Konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, unikanie jej płukania oraz spożywania gorących pokarmów i gorących napojów. Nie wolno też palić papierosów.

Kiedy konieczne jest szycie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba konieczne jest w przypadku ekstrakcji, po której u pacjenta pozostaje duży zębodół. Usunięcie zęba u stomatologa może wymagać nacięcia dziąsła, co narusza tkanki i naczynia krwionośne. Wtedy szycie umożliwia gojenie jamy ustnej.

Warto pamiętać, że dolegliwości bólowe złagodzą środki przeciwbólowe i zimne okłady. Niezbędna może być wizyta kontrolna w celu ściągnięcia szwów.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Następny artykuł
Jajecznica po wyrwaniu zęba

Jajecznica po wyrwaniu zęba – co i kiedy można spożywać po ekstrakcji?

Podobne artykuły