Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Aneta Redzik
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba zastępuje powstawanie skrzepu. Dzięki szyciu tkanka szybciej się goi, a rana nie krwawi. Sprawdź, jak wygląda szycie dziąsła i kiedy stomatolog decyduje się na taki krok.

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba bywa konieczne szczególnie wtedy, gdy dentysta przeprowadza zabieg chirurgiczny. To najlepszy sposób, żeby zapobiec krwawieniu i przyspieszyć gojenie tkanki. W innym przypadku powstanie galaretowaty skrzep, który jak naturalny opatrunek będzie chronił ranę po ekstrakcji.

Ekstrakcja zęba – jak przebiega proces gojenia, powikłania (suchy zębodół)

Usunięcie zęba (np. ósemek lub zębów trzonowych) przebiega chirurgicznie lub przy pomocy kleszczy ekstrakcyjnych. W pierwszym przypadku chirurg zszywa pusty zębodół. W drugim dentysta w miejsce świeżej rany wsadza tampon tamujący krwawienie i umożliwiający tworzenie się skrzepu.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba, gorączka i obrzęk to następstwa naruszenia tkanki. Ekstrakcja może też spowodować powikłania (stan zapalny, zakażenia bakteryjne, zapalenie zębodołu).

Jak długo goi się dziąsło po ekstrakcji? Wyrywanie zęba a szwy

W wyniku zabiegu usunięcia zęba miejsce ekstrakcji będzie opuchnięte, a obszar dziąsła nadwrażliwy. Ból dziąsła po wyrwaniu zęba pojawia się około 5 godzin po zabiegu, kiedy znieczulenie przestaje działać utrzymuje się nawet do kilku dni. W pierwszejdobie po zabiegu obrzęk może się zwiększać.

Szwy rozpuszczalne wchłoną się do 10 dni, nierozpuszczalne dentysta wyciąga po 7-10 dniach. Proces gojenia zęba należy do tych dłuższych – trwa 7 dni, ale docelowy kształt dziąsło odzyskuje dopiero po mniej więcej roku od zabiegu.

Jeśli pacjent kieruje się zaleceniami lekarza, proces gojenia się rany przebiega szybciej. Konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, unikanie jej płukania oraz spożywania gorących pokarmów i gorących napojów. Nie wolno też palić papierosów.

Kiedy konieczne jest szycie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba konieczne jest w przypadku ekstrakcji, po której u pacjenta pozostaje duży zębodół. Usunięcie zęba u stomatologa może wymagać nacięcia dziąsła, co narusza tkanki i naczynia krwionośne. Wtedy szycie umożliwia gojenie jamy ustnej.

Warto pamiętać, że dolegliwości bólowe złagodzą środki przeciwbólowe i zimne okłady. Niezbędna może być wizyta kontrolna w celu ściągnięcia szwów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Następny artykuł
Proces gnilny po wyrwaniu zęba

Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?

Podobne artykuły