Proces gnilny po wyrwaniu zęba

Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?

Aneta Redzik
Proces gnilny po wyrwaniu zęba najczęściej powoduje nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Martwica tkanki to nieprzyjemny zapach z ust, silny ból i powolne gojenie dziąsła. Sprawdź, jak uniknąć powikłań.

Proces gnilny po wyrwaniu zęba to powikłanie, którego można uniknąć. Tak jak silny ból poekstrakcyjny, obfite krwawienie czy wysoka gorączka wskazuje na problemy w obrębie miejsca ekstrakcji. Zazwyczaj wynikają one z zaniedbań pacjenta i wypłukania chroniącego pusty zębodół skrzepu.

Zabieg ekstrakcji zęba – jak przebiega proces gojenia się rany po ekstrakcji?

Od razu po wyrwaniu zęba rozpoczyna się proces gojenia rany. Jego końcem jest nowa tkanka kostna i tkanka miękka wypełniające pusty zębodół. Proces regeneracji tkanki łącznej dzieli się na trzy etapy.

  1. Pierwszy etap to zasklepianie się naczyń krwionośnych – zębodół wypełnia się krwią, która zmienia się w skrzep (włókna fibryny powstają w ciągu 15-45 minut po ekstrakcji). Jako biologiczny opatrunek chroni przed drobnoustrojami. Przerwanie ciągłości tkanek wywołuje skurcz naczyń i krzepnięcie krwi. Aktywacja kolejnych enzymów powoduje polimeryzację fibrynogenu (białka osocza krwi).
  2. Drugi etap to oczyszczanie się rany – ok. 12 godzin po zabiegu pojawia się stan zapalny. Poszerzenie naczyń umożliwia wnikanie do rany komórek odpornościowych (makrofagów i fibroblastów) oczyszczających brzegi rany z resztek tkankowych.
  3. etap to odbudowa uszkodzonej tkanki – uruchamiają się fibroblasty wytwarzające włókna kolagenu. W zależności od wielkości rany odradzanie się komórek zajmuje od 4 do nawet 40 dni.

Proces gnilny po wyrwaniu zęba – martwica tkanki po usunięciu zęba

Zgodnie z zaleceniami stomatologa co najmniej 24 godziny po ekstrakcji ósemki należy unikać drażnienia świeżej rany. Oznacza to zaniechanie płukania jamy ustnej, palenia papierosów i picia alkoholu. Jeśli po zabiegu usunięcia zęba proces gojenia rany nie przebiega prawidłowo, krew nie może krzepnąć i nie tworzy się skrzep (włóknik, ziarnina).

Co robić, gdy rana po wyrwaniu zęba śmierdzi? Nieprzyjemny zapach z ust może być związany z martwicą tkanki po przerwaniu jej ciągłości. Proces gnilny dziąsła wynika zazwyczaj z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wypłukanie skrzepu powoduje ropne zapalenie zębodołu. Prowadzi do spowolnienia procesu gojenia i wywołuje narastający ból. Dentysta powinien oczyścić ranę roztworem soli fizjologicznej i przepisać antybiotyk.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
Krwotok po wyrwaniu zęba

Krwotok po wyrwaniu zęba – co robić, jak go zatamować?

Podobne artykuły