Dziura po wyrwaniu zęba wymaga właściwej pielęgnacji. Tylko wówczas goi się poprawnie, a ty nie cierpisz z powodu nieprzyjemnych powikłań. Jak przebiega proces gojenia i jak możesz je wspomóc? Podpowiadamy! Sprawdź, co robić, aby szybko zapomnieć o ekstrakcji i wrócić do normalnych aktywności!
Jasna dziura po wyrwaniu zęba, czyli prawidłowe gojenie się dziąsła
Po zabiegu ekstrakcji, w miejscu usuniętego zęba pozostaje pusty zębodół. Początkowo zbiera się w nim krew, jednak już w ciągu 15-40 minut po zabiegu tworzy się także galaretowaty skrzep. Najpierw ma on kolor czerwony, a potem dziura po wyrwaniu zęba staje się biała. Tak jest również w twoim przypadku? Świetnie! Oznacza to, że proces gojenia rany po ekstrakcji przebiega prawidłowo!
Jeśli jednak w twojej jamie ustnej po kilku dniach widnieje czarna dziura po wyrwaniu zęba, powinieneś zgłosić się na wizytę kontrolną do stomatologa! Może okazać się, że w miejscu rany powstał krwiak (czasem przybiera on bardzo ciemny, granatowy albo prawie czarny kolor). Równie możliwe jest, że właśnie obserwujesz zachodzący w twoich ustach proces gnilny po wyrwaniu zęba! W obydwu przypadkach mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, a ty możesz wyczuwać przykry zapach. Jeśli nie jesteś w stanie ocenić, czy to zapach krwi, czy gnicia albo rozwijającego się ropnego stanu zapalnego, udaj się po poradę do dentysty!
Powikłania po ekstrakcji – co zrobić, gdy boli dziąsło?
W procesie gojenia się rany bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologicznych – zwłaszcza przy trzonowcach, np. po wyrwaniu ósemki. Dbaj o higienę jamy ustnej, staraj się nie pić alkoholu i nie palić papierosów przynajmniej przez kilka dni po zabiegu. Od początku możesz korzystać w razie potrzeby ze środków przeciwbólowych – lepiej jednak nie płukać jamy ustnej chociaż przez 24 godziny. Dzięki temu tkanki dziąsła będą miały okazję poprawnie się goić, a skrzep nie wypadnie. Ograniczysz też ryzyko rozwoju takich powikłań jak suchy zębodół (czyli ropne zapalenie zębodołu) czy infekcje bakteryjne.
Jak wspierać proces gojenia dziąsła po ekstrakcji zęba?
Kiedy zarośnie dziura po wyrwaniu zęba? Czas gojenia zależy od tego, czy wszystko przebiegnie poprawnie i nie dojdzie do zakażenia. Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba trwa zwykle ok. 7-14 dni. Ostatecznie uformuje się ono jednak dopiero po kilku miesiącach.
Przez pierwsze dni może towarzyszyć ci ból poekstrakcyjny. Złagodzisz go popularnymi lekami albo płukankami (odkażą one przy okazji dziurę po wyrwaniu zęba). Po zabiegu usunięcia zęba (nawet od razu!) możesz też zastosować zimne okłady, które złagodzą ból i opuchliznę.
Jeśli jednak odczuwasz silny ból pozabiegowy, nie możesz zatamować krwawienia, a do tego masz gorączkę, pilnie zgłoś się do lekarza!
Dziura po ekstrakcji szybciej zarośnie również wówczas, gdy zastosujesz preparaty z apteki wspomagające gojenie jamy ustnej. Należą do nich środki miejscowe, takie jak np. maść po wyrwaniu zęba, którą w aptece bez recepty zakupi każdy pacjent.
Dziura po wyrwaniu zęba jest miejscem, o które warto dbać szczególnie. Nie ważne, czy doszło u ciebie do ekstrakcji dużych ósemek (czyli zębów mądrości), czy niewielkiej dwójki – w obydwu przypadkach może dojść do powikłań po usunięciu zęba! Dlatego też nie lekceważ swojego stanu przynajmniej do czasu kiedy zarośnie dziura po wyrwaniu zęba!.
Może Cię także zainteresować:
- Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania
- Biały nalot po wyrwaniu zęba – czy to dobry znak?
- Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?
- Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?
- Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?
- Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?
- Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!