Antybiotyk po wyrwaniu zęba

Antybiotyk po wyrwaniu zęba – kiedy trzeba będzie przyjąć lek?

Jakub Kaczmarek
Antybiotyk po wyrwaniu zęba nie jest zlecany każdemu pacjentowi. Kiedy więc możesz tego uniknąć, a kiedy lekarz prawdopodobnie wystawi ci receptę? Sprawdź, dlaczego dobrze dobrana antybiotykoterapia po ekstrakcji jest tak ważna!

Antybiotyk po wyrwaniu zęba to forma ochrony pacjenta przed ewentualnymi powikłaniami. Czy zawsze jest zlecany? Nie! Czytaj dalej, a dowiesz się, kiedy najpewniej otrzymasz receptę i jak długo będziesz przyjmował leki.

Antybiotyk po wyrwaniu zęba – kiedy jest konieczny?

Czy wiesz, że dentysta może nie tylko zlecić antybiotyk po wyrwaniu zęba, ale też przed planowanym zabiegiem? Dzieje się tak zwłaszcza, gdy pacjent ma upośledzony system odpornościowy, miał wcześniej wykonany przeszczep, ma sztuczną zastawkę serca albo endoprotezę. Antybiotyk otrzymają także pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą oraz wadami serca. Najczęściej leki podaje się wówczas na 2-3 dni przed planowaną ekstrakcją i kontynuuje terapię już po wyrwaniu zęba.

Antybiotykoterapia stosowana jest także przy bardziej skomplikowanych zabiegach, kiedy konieczne okazało się zszycie dziąsła oraz wówczas, gdy usuwane są duże zęby (np. po ekstrakcji ósemek). Najczęściej stosuje się amoksycylinę, azytromycynę, klindamycynę albo penicylinę. Każdy z tych antybiotyków ma szeroki spektrum działania (przepisuje się je np. jako leki na anginę i grypę) i podawany jest w formie doustnych tabletek.

Powikłania, których możesz uniknąć dzięki lekom

Po co przyjmować antybiotyk po wyrwaniu zęba? Głównym powodem, dla którego lekarz może wystawić ci receptę jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Należą do nich zwłaszcza zakażenia bakteryjne i ropne. Jak je rozpoznać? Jeśli po usunięciu zęba masz wysoką temperaturę albo odczuwasz silny ból, jest to powód do niepokoju. Objawem zakażenia i rozwijającej się infekcji może też być wyczuwalny zapach ropy po wyrwaniu zęba. Wystąpienie takich dolegliwości to sygnał do tego, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Nie pomogą wtedy domowe płukanki albo dostępne bez recepty popularne środki przeciwbólowe (takie jak ibuprofen i paracetamol)!

Jedne z najbardziej nieprzyjemnych powikłań, które mogą wystąpić to tzw. suchy zębodół albo zapalenie okostnej. Często pacjenci, aby dowiedzieć się więcej na temat tych jednostek chorobowych, wpisują w przeglądarki hasła typu „zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba objawy”. W ten sposób można jednak uzyskać informacje, które wzajemnie się wykluczają! Najważniejsze więc, aby wiedzieć, że niewłaściwa higiena jamy ustnej po ekstrakcji i zaniedbanie zaleceń stomatologicznych mogą wywołać powikłania! Dlatego też zaraz po zabiegu nie płucz jamy ustnej, nie pal i nie pij alkoholu. Obserwuj też ranę. Jeśli zauważysz, że skrzep ma szary nalot, śmierdzi albo został naruszony i pojawiło się krwawienie, skonsultuj się z lekarzem. Z konsultacji skorzystaj też, gdy masz gorączkę albo silny ból w okolicy rany nie zmniejszył się po stosowaniu ogólnodostępnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jak przyjmować antybiotyk stomatologiczny?

Antybiotyk po wyrwaniu zęba stosuj zawsze tak, jak zalecił ci to lekarz! Nie skracaj samodzielnie czasu leczenia i nie pomijaj żadnej dawki! Wraz z lekami przyjmuj też probiotyk, który zadziała osłonowo i ochroni przed nieprzyjemnymi skutkami, które antybiotyki mogą wywoływać.

Przed zastosowaniem leków poinformuj też dentystę o tabletkach, które stale przyjmujesz oraz alergiach (zdarzają się np. uczulenia na penicylinę).

Antybiotyk po wyrwaniu zęba sprawia, że bakterie zebrane w jamie ustnej nie spowodują zakażenia. Chroni więc zarówno tkanki miękkie (np. dziąsła), jak i twarde. Nie unikaj stosowania leku i nie bój się go – zapewne receptę otrzymasz tylko wówczas, gdy naprawdę będzie konieczny!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Opuchlizna po wyrwaniu zęba

Opuchlizna po wyrwaniu zęba – w jaki sposób złagodzić problem?

Następny artykuł
Dziura po wyrwaniu zęba

Dziura po wyrwaniu zęba – kiedy zębodół dobrze się goi?

Podobne artykuły