maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba – kiedy warto stosować żel stomatologiczny?

Aneta Redzik
Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba łagodzi ból i oczyszcza pusty zębodół. Dzięki temu można chronić ranę przed powikłaniami, jednocześnie zmniejszając dyskomfort po ekstrakcji zęba. Sprawdź, kiedy stosuje się żel stomatologiczny.

Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba to żel działający przeciwbólowo i antybakteryjnie. Po wizycie u stomatologa należy dostosować się do zaleceń pozabiegowych, a stosowanie środków przeciwzapalnych jest jednym z nich. Maść łagodzi skutki nacięcia dziąsła: jego nadwrażliwość i stany zapalne w jamie ustnej.

Proces gojenia po ekstrakcji zęba

Leczenie stomatologiczne, a szczególnie usunięcie zęba, może powodować zapalenie dziąseł. Naruszona tkanka i naczynia krwionośne sprawiają, że okolica rany jest opuchnięta i wrażliwa na dotyk. Pulsujący ból po wyrwaniu zęba to skutek powikłania, które pojawia się, gdy pacjent m.in. nie zrezygnuje z płukania jamy ustnej, będzie spożywać gorące potrawy i napoje, żuć i gryźć czy palić papierosy. Takie działania mogą drażnić skrzep, utrudniając gojenie miejsca po ekstrakcji.

Galaretowaty skrzep działa jak opatrunek. Ma zatamować krwawienie i utrudnić dostęp do zębodołu bakteriom. Jego obecność przyspiesza proces gojenia i zapobiega większości skutków ubocznych. Wypłukanie, uszkodzenie lub niewytworzenie się skrzepu prowadzi do powikłania, jakim jest suchy zębodół. Towarzyszy mu silny, promieniujący ból.

Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba – żel na zapalenie zębodołu

Po zabiegach stomatologicznych niezwykle ważne jest, aby stosować się do zaleceń stomatologa. Wyrywanie zęba i związane z tym podrażnienie może utrudnić proces gojenia się rany i powodować dolegliwości bólowe. Jeśli pojawi się silny ból zęba, należy łagodzić go, przyjmując środki przeciwbólowe bez recepty i robiąc zimne okłady.

Lekarz może też zalecić maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba. Żel stomatologiczny (np. eludril, elugel) stosowany jest wspomagająco na zapalenie dziąseł i choroby przyzębia m.in. po ekstrakcji zęba, a także po założeniu szwów. Takie środki działają antybakteryjnie i znieczulająco, dzięki czemu przyspieszają gojenie i łagodzą wszelkie dolegliwości.

Pacjent może stosować maść przez 10 dni po zabiegu (3 razy dziennie). Nakłada się ją za pomocą miękkiej szczoteczki, delikatnie masując okolice rany. Żelu nie należy połykać, nie można też płukać jamy ustnej po jego nałożeniu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba

Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – czy złe samopoczucie to powikłanie po ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu

Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły