biała dieta

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów? Jak ułożyć jadłospis?

Anna Wiktor
Decydując się na zabieg przywracający twoim zębom piękny kolor, musisz pamiętać o przestrzeganiu zaleceń stomatologa – tylko w ten sposób utrzymasz efekt wybielania na dłużej. By zadbać o szkliwo zębów, stosuj białą dietę. Przeczytaj, na czym polega!

Współczesna stomatologia oferuje wiele zabiegów, które pomagają przywrócić piękny uśmiech – gruntowne oczyszczanie, piaskowanie, wybielanie. Aby cieszyć się efektem uzyskanym w gabinecie jak najdłużej, pacjenci muszą szczególnie zadbać o dietę. Spożywanie niektórych produktów spożywczych może niekorzystnie wpłynąć na szkliwo, powodując przebarwienia i niwecząc osiągnięte rezultaty. Stomatolodzy zalecają wprowadzenie tzw. białej diety pozbawionej barwników. Jak długo należy ją stosować i jak skomponować?

Biała dieta po wybielaniu zębów – czego unikać?

Zęby poddane zabiegowi wyglądają naprawdę efektownie, pod warunkiem, że zastosujesz się do wskazówek specjalisty i zmodyfikujesz nieco swoją dietę. Do 2 godzin po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia, ograniczając się jedynie do niewielkiej ilości wody mineralnej. Kolejne dni powinny upłynąć pod znakiem białej diety, czyli specjalnie ułożonego na tę okoliczność jadłospisu.

Czym jest biała dieta?

Chodzi o wyeliminowanie produktów zawierających sztuczne i naturalne barwniki, które mogą powodować przebarwienie szkliwa. To prawdziwe wyzwanie – menu ma być zdrowe, bogate w składniki odżywcze, zróżnicowane, a jednak pozbawione wielu elementów, które trafiają na talerz każdego dnia. Czego należy unikać?

  • owoców, soków owocowych oraz dżemów z malin, wiśni, jagód, borówek, jeżyn i porzeczek;
  • przypraw, takich jak kurkuma, cynamon, curry;
  • kakao i słodyczy;
  • warzyw oraz bazujących na nich zup – pomidorów, marchwi, buraków, szpinaku, brokułów;
  • nabiału – serów żółtych, wędzonych, topionych oraz jogurtów z owocami;
  • czerwonego mięsa;
  • czerwonego wina, kawy, czarnej herbaty, napojów gazowanych.

Biała dieta co jeść?

Skoro musisz przestrzegać białej diety, warto już wcześniej odpowiednio się do niej przygotować, tworząc listę produktów, które należy spożywać najlepiej do 14 dni po zabiegu. Wśród pokarmów i napojów dozwolonych znajdują się m.in.:

  • nabiał – mleko, maślanka, kefir oraz jogurt naturalny, twaróg i masło;
  • warzywa – ogórek, kalafior, biała fasola, seler, ziemniaki, biała kapusta, cukinia, pietruszka, białe szparagi, biała rzodkiew, kalarepa;
  • produkty zbożowe – białe pieczywo, ryż, kasza jaglana, kasza jęczmienna, makaron;
  • białe mięso z kurczaka, indyka oraz białe ryby;
  • woda mineralna;
  • sól, pieprz.

Jak łatwo zauważyć, ilość dozwolonych produktów jest spora, dlatego bez problemu skomponujesz przykładowy jadłospis na kilka dni po zabiegu. Pamiętaj, że musisz również zrezygnować z palenia papierosów, które mogą wpłynąć niekorzystnie na efekt wybielenia zębów.

Biała dieta – jak długo stosować?

Po wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym otrzymasz wskazówki, do których należy stosować się bezwzględnie, jeśli efekt ma być trwały. Czas stosowania białej diety uzależniony jest od wybranej metody wybielania, jednak większość specjalistów zgadza się, iż powinny to być 2 tygodnie. Ważne, by zrezygnować z silnie barwiących produktów przynajmniej na 48 godzin po zabiegu, czyli w okresie, kiedy ryzyko powstania przebarwień jest największe.

Dlaczego należy wprowadzić białą dietę?

Wiesz już, że pewne produkty mogą zabarwić zęby. Dlaczego tak się dzieje? Wiele metod przywracających biel zębom, stosowanych przez dentystów, opiera się na użyciu specjalistycznych preparatów – żeli o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru, czasem karbamidu. Silnie działająca substancja ma za zadanie usunąć głębokie zanieczyszczenia znajdujące się na zębinie, a zatem pod szkliwem, nie na jego powierzchni. Jest to ingerencja, która powoduje odwodnienie zęba. To dlatego po zabiegu zęby intensywnie chłoną wodę, ale również barwniki zawarte w pożywieniu czy napojach. Stąd już tylko krok do powstania nowych plam i skaz.

Biała dieta – kiedy jeszcze?

Po zabiegu należy zrezygnować z produktów barwiących, żucia gumy, palenia, picia alkoholu. Jednym słowem jest to czas, w którym musisz wyjątkowo zadbać o swoje uzębienie. Sama procedura to dopiero początek, twoją rolą jest utrwalenie efektu, aby jak najdłużej móc się cieszyć z białych zębów. Co w przypadku wybielania zębów metodą nakładkową? Przez cały okres trwania procesu należy bezwzględnie stosować się do zasad białej diety, kontynuując ją jeszcze przez kilka dni po ostatniej sesji (2–3 dni). Zalecana jest także biała dieta po piaskowaniu – w tym przypadku wystarczą 3 dni, w trakcie których będziesz chronić zęby przed absorpcją substancji barwiących.

Białe jedzenie pomaga utrwalić osiągnięty efekt. Kolor naszych zębów nie zawsze jest idealny, na szczęście istnieją metody, dzięki którym to, co niedoskonałe można udoskonalić. Zabiegu nie warto jednak przeprowadzać na własną rękę, lepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dopasować najlepszy sposób na piękny i lśniący uśmiech.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wybielanie zębów w domu

Skuteczne wybielanie zębów w domu. Poznaj domowe sposoby na wybielanie zębów polecane przez stomatologów

Następny artykuł
piłowanie zębów

Piłowanie zębów – kiedy jest konieczne? Czy boli? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Podobne artykuły