gingiwektomia

Gingiwektomia – plastyka dziąseł. Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Anna Wiktor
Gingiwektomia to jeden z dwóch głównych zabiegów wykonywanych w ramach korekty wyglądu dziąseł. Wykonuje się je zwykle wówczas, gdy dziąsła nadmiernie nachodzą na zęby lub mają nieodpowiedni kształt.

Gingiwektomia to dość tajemniczo brzmiący termin, z którym niewiele osób jest zaznajomionych. Za tym trudnym wyrazem kryje się jednak dość proste znaczenie – plastyka dziąseł. Jednakże estetyczne zabiegi chirurgiczne to nie tylko gingiwektomia, ale też gingiwoplastyka. Lekarz specjalizujący się w chorobach przyzębia to periodontolog. Czytaj dalej, by sprawdzić, czym różnią się od siebie te dwie procedury oraz po co właściwie je wykonywać.

Gingiwektomia – sposób na uśmiech dziąsłowy

Gingiwektomia to po prostu plastyka dziąseł. Ten obszar chirurgii plastycznej skupia się na poprawie wyglądu uśmiechu poprzez zmianę kształtu i wielkości dziąseł. W wielu przypadkach wystarczy tylko jeden zabieg, by cieszyć się nie tylko lepszym wyglądem, ale też większą funkcjonalnością jamy ustnej, wygodą i pewnością siebie.

Zabieg gingiwektomii polega na usunięciu przerośniętych dziąseł. W trakcie tej procedury lekarz wycina przerośnięte fragmenty tkanki. W ten sposób z łatwością można spłycić patologiczne kieszonki dziąsłowe i poprawić estetykę dziąseł.

Do przeprowadzenia tego zabiegu można używać skalpela, laser diodowy lub specjalnego narzędzia chirurgicznego wysokiej częstotliwości. Dzięki nowoczesnej technologii jest to proces bezbolesny i bardzo precyzyjny.

Gingiwektomia a gingiwoplastyka

Gingiwoplastyka polega na stworzeniu odpowiednich proporcji pomiędzy zębami i dziąsłami oraz odtworzenia estetycznego wyglądu jamy ustnej. Główną różnicą pomiędzy gingiwektomią a gingiwoplastyką jest brak konieczności odwarstwiania brzegu dziąseł w tym drugim przypadku. Zabieg ten może być także wykonywany w ramach leczenia takich przypadłości jak:

  • utrata zęba;
  • próchnica występująca poniżej linii dziąseł;
  • genetyczne wady wrodzone przyzębia;
  • zapalenie dziąseł;
  • uszkodzenia mechaniczne – najczęściej powodowane są one używaniem zbyt twardej szczoteczki do zębów.

Periodontolog zaczyna od wycięcia nadmiaru dziąsła. Następnie kształtuje on brzeg kości w celu zachowania odpowiedniej szerokości i kształtu linii dziąsła. Powstała rana jest na koniec zszywana, aby umożliwić jej sprawne gojenie.

Po co przeprowadzać gingiwektomię? Zalecenia do korekty dziąseł

Przerośnięte dziąsła (tzw. gummy smile, diagnozowany gdy widoczne jest więcej niż 2 mm dziąseł przy uśmiechu, co powoduje skrócony wygląd koron) to nie tylko problem natury estetycznej. W takiej sytuacji znacznie utrudniona jest prawidłowa higiena jamy ustnej. W konsekwencji, może dochodzić do stanów zapalnych kieszonek dziąsłowych i innych obszarów przyzębia.

Gingiwektomia okazuje się też przydatna w przypadku recesji dziąseł, czyli wówczas, gdy szyjka zębowa jest nadmiernie odsłonięta. Może to doprowadzić do uciążliwej nadwrażliwości zębów. Stwarza to także większe ryzyko wykształcenia się paradontozy.

Plastyka dziąseł – zalecenia po przeprowadzeniu gingiwektomii

Zabiegi inwazyjne na dziąsłach wykonywane są zawsze przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Często na wstępnym etapie usuwa się z zębów kamień i osad, aby nie przeszkadzały one w kolejnych krokach. Następnie dziąsła zostają kształtowane, a na koniec przeważnie są zszywane. Czasem stosuje się także tzw. laserową biostymulację, która ma na celu przyspieszenie procesu gojenia się tkanek.

Niestety, okres powrotu do zdrowia po gingiwektomii może trwać dość długo – od kilku tygodni do miesiąca. W tym czasie niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, w celu uniknięcia nieprzyjemnych komplikacji. Wiąże się to ze sporym dyskomfortem, zmianą codziennych nawyków i bólem w przypadku podrażnienia rany.

Przez pierwsze dziesięć dni powstrzymaj się od szczotkowania w miejscu, w którym przeprowadzany był zabieg. Może oznaczać to dość mocno ograniczoną higienę jamy ustnej. Lepiej jednak je dokładnie omijać, aby nie doprowadzić do bolesnych podrażnień i ryzyka powstania zakażenia.

Możesz sięgać po ostudzone, ziołowe płukanki, które delikatnie oczyszczą dziąsła i złagodzą stan zapalny. Dopuszczalne rośliny do wykonania takiego domowego naparu to:

  • rumianek;
  • szałwia;
  • jeżówka purpurowa;
  • wyciąg z drzewa herbacianego;
  • rozmaryn;
  • tymianek.

Lekarz może też zalecić ci stosowanie diety płynnej lub półpłynnej oraz stosowanie specjalnych, stomatologicznych płukanek o silniejszym działaniu niż domowe preparaty.

Gingiwektomia i gingiwoplastyka przyczyniają się do poprawy estetyki uśmiechu, ale też do zdrowia tkanek przyzębia i całej jamy ustnej. Jeżeli odczuwasz negatywne skutki przerostu dziąseł, udaj się do stomatologa, który skieruje cię na odpowiedni zabieg. Nowoczesna medycyna pozwala osiągnąć naprawdę niesamowite efekty. Pamiętaj jednak, aby dać swoim dziąsłom czas na prawidłowe zagojenie się po operacji.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ergonomia w stomatologii

Ergonomia w stomatologii – jak działa sprawny gabinet?

Następny artykuł

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Podobne artykuły