licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe – wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie uzupełniania zębów!

Anna Wiktor
Licówki kompozytowe to zabieg estetyczny, który pozwala na stworzenie pięknego, białego uśmiechu. Szczególnie zalecany jest osobom, które mają braki w uzębieniu lub widoczne przebarwienia na powierzchni zębów. Zobacz, co warto wiedzieć o licówkach!

Wiele osób cierpi z powodu wyglądu swoich zębów. Piękny biały uśmiech jest w dzisiejszych czasach bardzo pożądany. Nie ma się więc co dziwić, że stomatologia tworzy kolejne metody na korektę i poprawę kształtu i koloru zębów. Kolor uzębienia może być zmieniany za pomocą zabiegu wybielania zębów, ale co zrobić z zębami mającymi ubytki i pęknięcia? W tym przypadku dobrym wyborem będą licówki kompozytowe. Kompozyt na zębach sprawdza się doskonale i potrafi zupełnie odmienić uśmiech człowieka. Dowiedz się więcej na temat licówek kompozytowych!

Czym są licówki kompozytowe?

Uzupełnienia kompozytowe służą do redukcji niedoskonałości. Licówka to bardzo cienka płytka, która przymocowywana jest do naturalnych zębów za pomocą specjalnego kleju. Nakładka kompozytowa wykonana jest z tego samego tworzywa, które służy do uzupełniania ubytków w szkliwie. Materiał kompozytowy jest bardzo trwały, dlatego użytkownik nie musi się obawiać się o jego uszkodzenie. Licówka dobrana może być pod kolor zębów, co pozwoli na uniknięcie różnic w barwie.

Licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki z kompozytu są tymczasowe i trzeba je wymieniać co 2 lub 3 lata. Innym rodzajem nakładek są licówki porcelanowe oraz ceramiczne. Są one rozwiązaniem długoletnim, przetrwają nawet 10 lat. Różnica wizualna pomiędzy porcelaną a kompozytem na zębach jest prawie niewidoczna.

Kiedy należy stosować kompozyt na zębach?

Kompozyt na zębach stosuje się w przypadkach kiedy:

  • widoczne są przebarwienia na koronie zębowej;
  • potrzebna jest korekta estetyczna kształtu zęba;
  • potrzebne jest zamknięcie diastemy.

Jak zakładane są licówki kompozytowe?

Założenie licówek to tylko kilka zabiegów u stomatologa. Wstępna wizyta polega na określeniu, ile elementów zostanie założonych za jednym razem. Dentysta oceni też stan jamy ustnej i stwierdzi, czy założone zostaną standardowe licówki, czy może trzeba wykonać je na zamówienie. Warto zaznaczyć, że przed założeniem licówek trzeba wyleczyć wszystkie zęby. Pozytywna ocena stanu dziąseł i zębów jest tutaj kluczowa, a ślady próchnicy dyskwalifikują pacjenta. Następnym krokiem jest wykonanie wycisków, które pokażą, jaki będzie ostateczny wygląd zębów. Kolejna wizyta w gabinecie to już zakładanie kompozytu. Bezpośrednio przed założeniem licówek konieczne może być szlifowanie zębów. Później stomatolog za pomocą specjalnego cementu zakłada licówki na zęby i poleruje szkliwo.

Licówki bez szlifowania powierzchni zębów

Proces szlifowania może być bardzo nieprzyjemny dla pacjenta, dlatego wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Dla osób, które chcą uniknąć perforacji powstała metoda, która nie wymaga szlifowania. Dużą jego zaletą jest krótszy czas wykonywania niż w przypadku zabiegu standardowego. W tym przypadku porcelanowa licówka jest bardzo cienka i można przykleić ją bez ingerencji w naturalną strukturę zęba. Zabieg jest też odwracalny. Co jeszcze wiąże się z używaniem licówek kompozytowych? Wady i zalety tego rozwiązania przedstawiamy poniżej.

Zalety licówek kompozytowych

Licówka ma bardzo dużo zalet. Oto plusy tego rodzaju uzupełnienia:

  • zęby wyglądają bardzo estetycznie, są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów;
  • koszt uzyskania bardzo dobrego efektu jest stosunkowo niski;
  • mogą bardzo łatwo zostać naprawione, materiał, z którego są wykonane, można uzupełnić;
  • kompozyt jest bardzo twardy, prawie tak, jak naturalne szkliwo;
  • krótki czas wykonania – wystarczy tylko kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym;
  • niewielka inwazyjność zabiegu.

Wady licówek z kompozytu

Niestety, licówki kompozytowe mają też wady:

  • są mniej wytrzymałe niż te z porcelany;
  • na licówkach może odkładać się osad, dlatego trzeba dbać o ich czystość bardziej niż w przypadku naturalnych zębów;
  • czas użytkowania tego rodzaju licówki jest dużo krótszy, niż w przypadku wersji porcelanowej.

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Jeżeli masz kompozyt na zębach, musisz dbać o higienę jamy ustnej. Nieprzykładanie do tego uwagi może prowadzić do szybkiego zużycia kompozytu i konieczny może być wtedy kolejny zabieg. Musisz minimum dwa razy dziennie myć zęby i czyścić je nićmi dentystycznymi. Skup się szczególnie nad przestrzeniami międzyzębowymi. Wysoka higiena gwarantuje dłuższą trwałość licówek kompozytowych.

Przeciwwskazania do stosowania licówek kompozytowych

Założenie kompozytu na zęby nie jest możliwe, gdy występują poniższe dolegliwości:

  • nieprawidłowy zgryz;
  • bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami;
  • obgryzanie paznokci;
  • zły stan jamy ustnej;
  • znaczne uszkodzenie korony;
  • choroby dziąseł.

Licówki kompozytowe – cena

Cena licówek jest uzależniona od materiału, z którego zostały wykonane. Oto jak prezentują się ceny za poszczególne rodzaje licówek:

  • licówka akrylowa to około 200 złotych za jeden ząb;
  • wersja kompozytowa to koszt w przedziale od 250 do 350 złotych za ząb;
  • wersja porcelanowa to wydatek od 700 do 1500 złotych.

Cena zależy oczywiście od zakładu stomatologicznego, w którym wykonywany jest zabieg.

Większość osób chce cieszyć się pięknym uśmiechem. Nowoczesna stomatologia może go zapewnić prawie każdemu. Jeśli jesteś niezadowolony z wyglądu swoich zębów, to właśnie znalazłeś rozwiązanie swoich problemów! Skonsultuj się z dentystą, który zbada stan twoich zębów i stwierdzi, czy licówki kompozytowe są dla ciebie odpowiednie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
licówki

Licówki na zęby – ceramiczne, porcelanowe, kompozytowe. Które wybrać?

Następny artykuł
licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe – kiedy się na nie zdecydować?

Podobne artykuły